روش فريز كردن نخود فرنگي

این قسمت از گهر آموزش نحوه فريز كردن نخود فرنگي جهت نگهداری طولانی مدت را برای شما همراهان عزیز تهیه و منتشر کرده ایم. در این آموزش می توانید نخود فرنگی ها را هم به صورت کنسروی هم در بطری نوشابه فریز و نگه داری کنید. توجه کنید که قبل از انتقال به ظرف نگهداری، حتماً آن ها را کاملاً آبکش کنید و اجازه دهید خشک شوند. قبل از فریز نخود فرنگی توصیه می شود پوست آنها را جدا کنید تا فضای کمتری اشغال کنند. اما جهت یادگیری روش درست فریز کردن آن با ما همراه باشید.

نحوه فريز كردن نخود فرنگي

روش فريز كردن نخود فرنگي

سبزیجات زیبا و خوشمزه بهاری می توان به نخود سبز یا نخود فرنگی اشاره کرد، این نخودها با اضافه کردن به غذا هم چهره غذایمان را زیباتر می کنند و هم خاصیت آن را دو چندان، در این مطلب درباره نکات خریدن نخود فرنگی، روش پاک کردن نخود فرنگی، طرز تهیه کنسرو نخود فرنگی، نحوه فریز کردن نخود فرنگی، طرز نگهداری نخود فرنگی، نگهداری نخود فرنگی در بطری نوشابه صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

نکات خریدن نخود فرنگی

برای خرید نخود سبز بهترین زمان اواسط بهار می باشد، شما با خرید و بسته بندی صحیح تا مدت ها می توانید از لذت خوردن نخود فرنگی بهره مند شوید. توجه داشته باشید که در خرید نخود فرنگی ها نکاتی وجود دارد که هرچه بیشتر رعایت کنید مدت نگهداری آنها نیز بیشتر خواهد شد پس در هنگام خرید توجه داشته باشید که نخود فرنگی هایی انتخاب کنید که سالم ، درشت همراه با کیفیت بالا باشند. نخود فرنگی هایی سالم تر هستند که پوسته یا غلافشان سبز رنگ باشد و لکه و یا زردی نداشته باشند، داخلش دانه های درشت و گرد سبز رنگ داشته باشد، لکه یا کپک نداشته باشند، لزج ، له و یا ترک دار نباشند ، مطمئن باشید که نخود فرنگی های لزج و یا له شده کهنه تر هستند.

طرز تهیه کنسرو نخود فرنگی

اگر می خواهید از نخود فرنگی های تازه خود طوری نگهداری کنید تا هم زمان طولانی بتوانید استفاده کنزد و هم صدمه نبینند، روش کنسرو کردن را می توانید امتحان کنید.

 • 1- بعد از اینکه نخود فرنگی های تازه و با کیفیت تهیه کردید آنها را پوسته غلافشان جدا کنید و بشویید، سپس آبکشی کنید.
 • 2- شیشه های خالی شده سس یا مربا که درب فلزی و گشاد دارند را تمیز کرده و نخود فرنگی ها را داخل آنها بریزید، در مرحله بعد کمی نمک داخل آنها ریخته.
 • 3- حالا ظرفی را پر از آب کنید و روی حرارت بگذارید تا بجوش بیاید، زمانی که سرد شد روی نخودها درون شیشه ریخته و درب آنها را محکم ببندید.
 • 4- مجدد داخل ظرف آب ریخته و سپس شیشه ها را یک به یک داخل آب قرار دهید تا یک ساعتی با شعله متوسط بجوشد، یک ساعت بعد شعله را خاموش کرده و شیشه ها را درون آب خنک قرار دهید و در انتها اطراف شیشه را خشک کرده و داخل یخچال بگذارید.
 • 5- مدت نگهداری نخود فرنگی با این روش حدودا یک سال می باشد.

نحوه فریز کردن نخود فرنگی

اگر جزء کسانی هستید که از روش های نگهداری نخود فرنگی فریز کردن را انتخاب کرده اید بهتر است در ادامه با ما باشید:

  • 1- برای فریز کردن نخود فرنگی ها حتما نخودهایی انتخاب کنید که بهترین باشند یعنی سبز، جوان، بدون  لک . نخود فرنگی ها را از غلافشان جدا کرده و به عبارتی پاک می کنید.
  • 2- در ظرفی آب ریخته و روی حرارت قرار داده تا بجوشد، هنگامی که آب جوشید نخودها را در درون آب ریخته و همچنان بجوشد و یک دقیقه بعد درون آبکش ریخته و تا آب خارج شود ، بلافاصله روی آنها آب سرد بریزید و بگذارید تا خنک شوند.
 • روش فريز كردن نخود فرنگي
  • 3- در این مرحله باید آنها را بسته بندی کنید، می توانید به هر شکلی که می خواهید آن را انجام دهید، مثلا داخل ظروف مخصوص فریزر ریخته و یا داخل زیپ کیپ یا حتی کیسه یکبار مصرف فقط مراقب باشید دیگر داخل کیسه ها هوا نرود.
 • روش فريز كردن نخود فرنگي

طرز نگهداری نخود فرنگی

برای نگهداری از نخود فرنگی ابتدا باید از نخود های تازه ، سبز ، بدون لک و بزرگ استفاده کرد، بعد از انجام مراحل پاک کردن و شستشو و همچنین آبکشی کردن آنها از دو روش فریز کردن و کنسرو کردن برای نگهداری نخود فرنگی ها می توانید استفاده کنید:

 • 1- اگر از روش فریز کردن استفاده کردید بهتر از بسته بندی های خود را بزرگتر تهیه کنید زیرا با قطع شدن برق نخودها مدت زمان طولانی تری منجمد می مانند.
 • 2- اگر از روش بلانچ کردن نخودها استفاده کردید تا یک سال می توانید از نخود فرنگی ها نگهداری کنید، اما مدت ماندگاری در روش نگهداری نخود فرنگی ها به صورت خام حدودا 10 ماه می باشد.

نگهداری نخود فرنگی در بطری نوشابه

در این روش از نگهداری نخود فرنگی ها به بطری نوشابه خالی شده و تمیز احتیاج دارید.

 • 1- در ابتدا نخود فرنگی ها را از غلافشان جدا کرده و پاک می کنید، در ظرفی آب ریخته و روی حرارت قرار داده تا بجوشد، هنگامی که آب جوشید نخودها را در درون آب ریخته و همچنان بجوشد و یک دقیقه بعد درون آبکش ریخته و تا آب خارج شود، بلافاصله روی آنها آب سرد بریزید و بگذارید تا خنک شوند.
 • 2- زمانی که خنک شدند نخودها را بدون اینکه آسیب ببینند داخل بطری های نوشابه ریخته و درب آنها را می بندید و داخل فریزر قرار می دهید. هنگام استفاده از آنها درب بطری را باز کرده یک تکان به آن می دهید تا نخود ها از هم جدا شوند سپس از بطری خارج می کنید.

مدت زمان نگهداری نخود فرنگی در فریزر

دقت داشته باشید که زمان نگهداری نخود فرنگی درون فریزر 8 تا 12 ماه و در دمای 18- درجه سانتی گراد می باشد.

روش پاک کردن نخود فرنگی

فریز کردن و نگهداری نخود فرنگی به روش کنسرو و در بطری نوشابه

برای جدا کردن نخودها از غلافشان یا در اصلاح پاک کردن نخود فرنگی احتیاج به زحمت زیادی نیست ، سرعت این کار بسته به مقدار نخود فرنگی ها نیز دارد، اما اگر واقعا فرصت پاک کردن آنها را ندارید می توانید آنها را فریز کرده و به هنگام مصرف بشویید و با پوسته رویش داخل آب جوش بریزید سپس می بینید که نخود فرنگی ها جدا شده اند و اکثرا روی آب آمده اند، مثل اینکه زحمت این روش کمی بیشتر است پس اگر در همان ابتدا نخود ها را تمیز کنید بهتر باشد ، در ضمن هنگام نگهداری نیز فضای کمتری اشغال می کند.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه