نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

در این مقاله قصد داریم به آموزش نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان بپردازیم. باید بدانید که در سال ۱۳۹۹ قانونی مبنی بر خانه‌های خالی تصویب شد و در آن گفته شد که به خاطر خالی ماندن خانه های مالکان و افزایش بسیار زیاد قیمت مسکن در کشور، سامانه ثبت خانه های خالی تشکیل شود.

آموزش نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان به ثبت نام در سامانه املاک و اسکان نیاز است و موارد زیر برای ثبت نام سامانه املاک الزامی است:

 1. ۱- ورود شماره موبایلی که بنام خود شخص باشد. ( مقاله استعلام تعداد سیم کارت های من را بخوانید. )
 2. ۲- سایر اطلاعات هویتی از جمله کد ملی و مواردی که برای تکمیل پروفایل کاربری مورد نیاز است.

پس از دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان و یا  ورود به سامانه به نشانی amlak.mrud.ir و انتخاب گزینه “ورود به سامانه” ، باید شماره موبایل خود را وارد نمایید.

بعد از آنکه شماره موبایل به نام خود را وارد کردید ، باید یکبار کد ملی خود را وارد نمایید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شده و مشخص گردد این کد ملی ، صاحب شماره ی موبایل وارد شده می باشد یا خیر. در صورتی که احراز هویت به درستی صورت گرفت، باید در مرحله ی بعدی ، رمز عبوری برای حساب خود تعیین نمایید. پیشنهاد می شود این رمز عبور قوی باشد و ترکیبی از حروف و اعداد و علامت های خاص را برای این کار در نظر بگیرید.

بعد از عبور از این مرحله ، ثبت نام برای ثبت ملک در سامانه املاک و اسکان به درستی صورت گرفته و شما می توانید با اطلاعات خود و رمز عبوری که مشخص کرده اید ، وارد سامانه شوید. ذکر این نکته ضروری است که شما می توانید در صورت فراموشی رمز عبور سامانه، با شماره موبایل خود نسبت به بازیابی رمز عبور خود اقدام نمایید.

سامانه املاک و اسکان

همانطور که گفتیم، در راستای انجام قانون مالیات بر خانه های خالی که در سال 1399 تصویب شد، مقرر گردید سامانه ای برای ورود اطلاعات املاک همه ی مردم ایجاد شود. به همین علت بود که سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir ایجاد شد و زیرساخت مناسبی برای ثبت املاک مردم فراهم گردید.

اگر شما هم سوال دارید که چه کسانی و از چه تاریخی باید املاک خود را در سامانه ثبت کنند، باید بگوییم که روز 19 فروردین ماه 1400 به عنوان روز شروع این طرح تعیین گردیده و همه مردم مکلف شده اند از این تاریخ به بعد، شروع به ورود اطلاعات خود نمایند. اگر تا 2 ماه بعد از این تاریخ ، ملکی در این سامانه ثبت و تعیین تکلیف نگردد به عنوان خاله خالی محسوب شده و مطابق با قانون ، مالیات مستقیم به آن تعلق می گیرد.

توجه داشته باشید که نه تنها صاحبان خانه ها ، بلکه همه مستاجران نیز باید اقامتگاه اصلی و فرعی خود را در سامانه املاک و اسکان مشخص نمایند. بدین منظور ثبت نام مستاجران در سامانه املاک و اسکان را بخوانید.

البته هدف اصلی از این طرح، شناسایی املاک مردم و همچنین مشخص شدن محل اسکان اشخاص است که می تواند در آینده ، علاوه بر موضوع مالیات ها، بر روی تصمیم گیری های دیگر نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین ضروری است که همه مردم اطلاعات صحیحی از املاک و سکونتگاه های خود در سامانه ثبت نمایند. البته باید اشاره کنیم که علاوه بر ثبت واحدهای مسکونی، باید واحدهای تجاری و اداری نیز در این سامانه ثبت گردند.

نحوه ورود در سامانه املاک و اسکان

نحوه ثبت نام در سامانه املاک و اسکان

برای ورود به سامانه املاک و اسکان ، علاوه بر دانلود اپلیکیشن املاک و اسکان می توانید از دو طریق اقدام نمایید:

۱- استفاده از موتور جسنجوی گوگل و تایپ کردن عبارت سامانه ملی املاک و یا آدرس amlak.mrud.ir

۲- ورود مستقیم از طریق آدرس اینترنتی amlak.mrud.ir

توجه داشته باشید که تنها سایت اصلی برای ثبت املاک اصلی و املاک خالی مردم ، همین سامانه املاک و اسکان می باشد.

سایت سامانه ملی املاک amlak.mrud.ir
پشتیبانی ۵۹۱۹۸–۰۲۱

* به علت کارکرد بهتر سامانه و شلوغ نشدن آن در ساعات مختلف؛ جدول زمان بندی برای ورود به سامانه ثبت ملک تهیه شده است:

آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوارتاریخ مراجعه به سامانه
۹ (نه)۱۴۰۰/۰۱/۱۹
۱۴۰۰/۰۱/۲۰
۸ ( هشت)۱۴۰۰/۰۱/۲۱
۱۴۰۰/۰۱/۲۲
۷ (هفت)۱۴۰۰/۰۱/۲۳
۱۴۰۰/۰۱/۲۴
۶ (شش)۱۴۰۰/۰۱/۲۵
۱۴۰۰/۰۱/۲۶
۵ (پنج)۱۴۰۰/۰۱/۲۷
۱۴۰۰/۰۱/۲۸
۴ ( چهار)۱۴۰۰/۰۱/۲۹
۱۴۰۰/۰۱/۳۰
۳ (سه)۱۴۰۰/۰۱/۳۱
۱۴۰۰/۰۲/۰۱
۲ (دو)۱۴۰۰/۰۲/۰۲
۱۴۰۰/۰۲/۰۳
۱ (یک)۱۴۰۰/۰۲/۰۴
۱۴۰۰/۰۲/۰۵
۱۴۰۰/۰۲/۰۶
۱۴۰۰/۰۲/۰۷
۰ (صفر)۱۴۰۰/۰۲/۰۸
۱۴۰۰/۰۲/۰۹
کلیه کد های ملی از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۰  لغایت ۱۱۴۰۰/۰۶/۳ 

نحوه ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان

بعد از ثبت نام در سامانه املاک و اسکان ، برای ثبت ملک در سامانه املاک نیاز است به عنوان اولین اقدام ، نسبت به ثبت اطلاعات هویتی در سامانه ملی املاک اقدام کنید تا احراز هویت شما بطور کامل انجام شود. این موضوع، تکمیل کننده ی ثبت نام اولیه شما در سایت می باشد.

 • 1- بدین منظور، باید اطلاعات مورد نیاز را به درستی وارد کرده و دکمه “ثبت” را بزنید.
 • 2- اکنون اطلاعات شما به درستی در سامانه ثبت ملک در سامانه املاک درج شده و پروفایل شما تکمیل گردیده است.

حالا می توانید لیست کامل املاک خود را در لیست زیر مشاهده کرده و آنها را تعیین تکلیف نمایید:

منظور از تعیین تکلیف این است که مشخص کنید این ملک کدام یک از حالت های زیر را دارد:

 1.   ۱- مالک هستم
 2.   ۲- بخشی را واگذار کرده ام
 3.   ۳- کل ملک را واگذار کرده ام.
 4.   ۴- این ملک متعلق به من نمی باشد.

شما باید برای هر کدام از املاکی که در لیست آمده است، یکی از حالات بالا را تعیین نمایید.

ثبت اقامتگاه اصلی در سامانه املاک و اسکان

برای تعیین تکلیف، باید ملک خود را در لیست انتخاب کرده و مشخص نمایید که مالک این ملک هستید و یا به اشتباه در کارتابل شما قرار گرفته است. اگر شما مالک ملکی هستید و این ملک را در لیست خود نمی بینید باید نسبت به افزودن ملک اقدام کنید.

منظور از اقامتگاه اصلی ، ملکی است که در حال حاضر در آن ساکن هستید و در آن زندگی می کنید. بدین منظور باید یکی از املاک خود را انتخاب کرده و مشخصات مربوط به محل سکونت خود را تکمیل نمایید.

ثبت اقامتگاه فرعی در سامانه املاک و اسکان

منظور از اقامتگاه فرعی ، ملکی است که بصورت موقت در آن ساکن می شوید. مثلا خانه ای در شهر دیگر دارید و سالی چند مرتبه به آن جا سر زده و ساکن می شوید. بنابراین باید ملک موقت خود را نیز تعیین کنید.

نکات نحوه ثبت ملک در سامانه املاک و اسکان

 •  بعد از ثبت نام در سامانه املاک و اسکان ، اگر در داخل کارتابل شما ، ملکی وجود داشت که به نام شما نیست ، باید در جلوی آن ملک گزینه “این ملک متعلق به من نمی باشد” را انتخاب کنید.
 •  در صورتی که ملکی را فروخته اید اما هنوز آن ملک را در لیست خود می بینید، باید گزینه “کل ملک را واگذار کرده ام ” و یا “بخشی از ملک را واگذار کرده ام” را انتخاب نمایید.
 •  اگر ملک خود را به مستاجر داده باشید باید آن ملک را به نام خود ثبت کنید و گزینه “شخص دیگری ساکن است” را انتخاب نمایید.
 • اگر مستاجر هستید پیشنهاد می شود حتما مقاله ثبت نام وام ودیعه مسکن را مطالعه نمایید.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید، سامانه ملی املاک و اسکان کشور یکی از مهم ترین سامانه هایی است که در سال 1400 معرفی شده و در صورت اجرای صحیح و دقیق آن توسط مردم و دولت، میتواند در مدت کوتاهی ، بانک اطلاعاتی دقیقی از املاک مردم ایجاد کرده و در نهایت به ساماندهی مالیات خانه های خالی کمک کند. ما نیز در این مقاله سعی کردیم روش ثبت و تعیین تکلیف املاک را به زبان ساده توضیح دهیم. همچنین ویرایش اطلاعات ملک در سامانه املاک و اسکان را نیز بخوانید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه