شیره زدن درخت بادام

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 19 مهر

یکی از مشکلات مهم باغداران بادام به ویژه در مناطق گرمسیر مشکل شیره زدن تنه ­ی درخت بادام است، این عارضه سبب کاهش در عملکرد کمی و کیفی درخت بادام می­شود برای باغداران ایجاد نگرانی زیادی کرده و ما قرار است در این خبرنامه اطلاعات بسیار مهم و کلیدی در رابطه با نحوه­ ی ایجاد این مشکل و کنترل و راه حل­های آن به شما ارائه کنیم، پس با ما باشید تا کلید حل این مساله را پیدا کنید.

تاثیر شیره زدن تنه­ ی درختان در کاهش باردهی

برخی از باغداران از کنار مشکل شیره زدن تنه ­ی درختان خود به سادگی و با بی تفاوتی عبور می­کنند و نمی­دانند که این بیماری چه بلایی می­تواند بر سر درختان آنها بیاورد، همانطور که می­دانید شیره­ای که از تنه­ ی درختان خارج می­شود همان شیرابه­ای است که قرار بوده به اندام­های هوایی درختان رفته و سبب رشد و باردهی هر چه بیشتر درخت بادام شود حال که از نیمه ­های راه از تنه ­ی درخت خارج می­شود بنابراین طبیعتا درخت نیاز خود را نمی­تواند به درستی تامین کند.

شیره زدن درخت بادام, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

عدم تامین نیاز درخت به آب و غدای کافی اولین و بارزترین خسارت این عارضه است، پس از آن باید بدانید که این شیره ­ی شیرین برای حشرات جذاب است و حشراتی که پس از رفت و آمد به درختان بیمار روی این شیره می­نشینند می­توانند بیماری­های قارچی و باکتریایی را به درخت بادام منتقل کنند و با بیمار کردن درخت شما منجر به کاهش عملکرد درخت و حتی بیمار شدن سایر درختان و کاهش عمر مفید درختان بادام شوند.

آفتاب سوختگی دلیل مهم شیره زدن تنه­ ی درختان

مهم­ترین دلیل ایجاد این عارضه در باغات بادام آفتاب سوختگی تنه است، آفتاب سوختگی به ویژه زمانی اتفاق می­افتد که در تابستان هوا گرم باشد، درخت به اندازه­ی کافی آب و مواد مغذی دریافت نکرده و بنابراین پوست تنه ­ی درخت از انعطاف کافی برخوردار نباشد و همزمان درخت در حال رشد است، بنابراین هر سه این عوامل دست در دست هم داده و سبب ایجاد شکاف در پوست تنه­ ی درخت بادام می­شود.

در نظر داشته باشید که میزان مقاومت درخت در برابر آفتاب سوختگی نیز اهمیت بسیار زیادی در پیشگیری از این عارضه خواهد داشت و باغدارانی که در زمان خرید نهال بادام به مقاومت درخت در برابر آفتاب سوختگی دقت می­کنند کمتر با این مشکل مواجه می­شوند.

دلایل دیگر در شیره زدن تنه ­ی درختان

آفتاب سوختگی تنه­ ی درخت بادام از مهمترین لایل ایجاد شکاف در پوست تنه­ ی درخت و ترشح شیره به خارج است اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که می­تواند منجر به ایجاد شکاف شود، به عنوان مثال زمانی که شما در زمان احداث باغ به رعایت فاصله­ ی مناسب بین درختان توجه نکرده باشید و در زمان حرکت ماشین آلات کشاورزی بین درختان به مشکل بر می­خورید، برخورد ماشین آلات کشاورزی به تنه ­ی درختان می­تواند منجر به ایجاد زخم و شکاف روی تنه­ ی درخت شود.

برای اطلاع از فاصله ­ی مناسب بین ارقام مختلف بادام می­توانید به سایت مراکز فروش نهال بادام و یا نهالستان­ها مانند برتر نهال (www.bartarnahal.ir) مراجعه کنید و اطلاعات مربط به هر رقم در زمینه ­ی فاصله­ ی مناسب را مطالعه کنید.

زخمی که حیوانات بر تنه­ ی درختان وارد می­کنند و حتی خسارت جوندگان نیز می­تواند دلیلی دیگری برای ایجاد زخم روی تنه­ ی درخت بادام و خروج شیرابه از آن شود اما در راس دلایلی که می­تواند منجر به ایجاد زخم و ترشح شرابه شود همان آفتاب سوختگی و عدم آبیاری و کود دهی متناسب با رشد درختان است.شیره زدن درخت بادام, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بیماری باکتریایی و شیره زدن تنه ­ی درختان بادام

بیماری باکتریایی سودوموناس از طریق زخم ناشی از آفتابسوختگی وارد شده و بعد از طریق سیستم آوندی درخت به تمام اندام­های هوایی، برگ و میوه­های بادام حمله می­کند، دم میوه و دم برگ لکه دار سبب ریزش برگ و میوه شده و در نهایت سبب کاهش کلی در کیفیت و کمیت میوه ­های بادام می­شود.

خطر اصلی این بیماری زمانی است که بارندگی رخ می­دهد و از طریق قطرات باران که به شیرابه آلوده برخورد می­کند این بیماری می­تواند به ویژه در اوایل بهار به درختان سالم منتقل شده و حتی درختانی که علائم زخم و ترشح شیرابه ندارند با مشکل لکه برگی مواجه شده و کمیت و کیفیت میوه­ ی آنها تحت تاثیر قرار می­گیرد.

کنترل عارضه و مشکل شیره زدن تنه ی درختان

برای کنترل عارضه ­ی شیره زدن تنه­ ی درخت بادام شما باید در درجه ­ی اول جلوی ایجاد زخم در تنه ­ی درخت را بگیرید، اولین عامل اصلی در ایجاد زخم تنه ­ی درخت بادام آفتابسوختگی بود که تغذیه و آبیاری به اندازه­ی درختان، مقاومت رقم به آفتابسوختگی و همچنین پوشش رنگ سفید روی تنه­ ی درخت از شرایطی است که می­تواند جلوی آفتابسوختگی تنه را بگیرد.

برای اینکه با بیماری شیره زدن تنه ­ی درخت بادام بیشتر آشنا شوید و قیمت نهال بادام مقاوم به این بیماری را بدانید می­توانید به سایت نهالستان برتر نهال (www.bartarnahal.ir) مراجعه کنید و با برقرار­ی تماس با مشاوران آنها و یا مطالعه­ ی مقالات مرتبط این اطلاعات را کسب کنید.

رعایت فاصله ­ی درختان و جلوگیری از برخورد ماشین آلات کشاورزی به تنه ­ی درختان نیز از دیگر عواملی است که می­تواند مانع از ایجاد بیماری شود، برای کنترل بیماری در درختان بیمار حذف شیرابه از محل زخم و پوشاندن آن با محلول قارچ کش و گونی و یا هر نوع چسبی که بتواند زخم را بپوشاند مانع از انتقال بیماری به درختان سالم می شود.

شیره زدن درخت بادام, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

پس از پوشاندن محل زخم­ ها باید سم پاشی  قارچ درختان بادام  نیز با سموم باکتری کش موثر انجام شود، در باغاتی که بیماری وجود دارد سم پاش بهاره و پیش از تورم جوانه­ ها نیز بسیار با اهمیت است.

کلام آخر

شیره زدن تنه­ ی درخت بادام یک بیماری ترکیبی فیزیولوژیک و بیمارگر زنده است و برای کنترل آن باید مجموعه­ ای از عوامل از عوامل دخیل در ایجاد زخم تا عوامل بیمارگر ایجاد کننده­ ی لکه برگی به درستی کنترل شوند.

تماس با پالیز نهال: ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

تماس با برتر نهال:  ۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي