تأثیر رکود اقتصادی بر بازار فولاد

تأثیر رکود اقتصادی بر بازار فولاد

 بازار فولاد در صورت عدم عرضه و تقاضا و رکود، دچار مشکلات عمده ای می شود.

رکود و تورم، دو عاملی هستند که اقتصاد را با بیشترین میزان مشکل مواجه می‌کنند. در ایران، تأثیر رکود اقتصادی بر بازار فولاد یکی از اولین نتایجی است که دیده می‌شود، زیرا صنعت فولاد یکی از پررونق‌ترین صنایع این کشور است که هم در داخل کشور و هم در کشورهای خارجی مشتریان بسیاری دارد. رکود اقتصادی، به‌معنی کاهش رونق بازارهایی از جمله بازار فولاد است؛ در این مقاله به اثراتی که رکود اقتصادی روی بازار فولاد می‌گذارد، اشاره می‌‌کنیم.

اثرات رکود اقتصادی بر بازار فولاد ایران

رکود اقتصادی، شامل تغییراتی غیرقابل پیش‌بینی است که اقتصاد را با مشکل مواجه می‌کند و رونق آن را از بین می‌برد. مثلا در سال اول شیوع ویروس کرونا، اقتصاد جهانی با مشکلات جدی مواجه شد و رکود شدیدی را تجربه کرد؛ تاحدی‌که، میزان تولید و فروش بسیاری از کسب‌وکارها به کم‌تر از نصف رسید و بسیاری از کارگران بیکار شدند.

رکود اقتصادی در ایران هم، در سطح گسترده‌ای وجود دارد و مشکلاتی را برای بازار فولاد ایجاد کرده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

افت قیمت  میلگرد و سایر محصولات فولادی

نرخ میلگرد یا سایر مقاطع فولادی و محصولات آهنی، در دوران رکود به حداقل می‌رسد؛ همانطورکه می‌دانید، میزان تقاضا یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت میلگرد و دیگر محصولات فولادی است. در دوران رکود اقتصادی، تقاضایی برای خرید وجود ندارد؛ به‌همین‌دلیل، قیمت کاهش پیدا می‌کند.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“باتوجه به گسترش طرح‌های مقاوم‌سازی سازه‌ها و استفاده از میلگرد در پروژه‌های مختلف، کیفیت و قیمت میلگرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد. اطلاع کامل از قیمت روز میلگرد و زمان درست برای خرید آن، نقش پررنگی در کاهش هزینه‌های ساخت هر سازه‌ای خواهد داشت. تغییرات قیمت میلگرد امروز، به نوسان قیمت شمش آهن، نرخ ارز و حمل‌ونقل وابسته است. از پرکاربردترین میلگرد‌های تولیدی، می‌توان به میلگردهای سایز 14، 16 و 18 اشاره کرد که به‌طور گسترده در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.”

در برخی موارد، کاهش قیمت منجر به افزایش تقاضا می‌شود و دوباره نرخ محصول به حالت اول برمی‌گردد، اما زمانی که رکود اقتصادی شدید باشد، حتی با افت قیمت هم تقاضا زیاد نمی‌شود. این موضوع تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه می‌‌کند.

کاهش تقاضا برای محصولات

در دوران رکود اقتصادی توان خرید کم می‌شود، پروژه‌ها و صنایع از رونق می‌افتند و در نتیجه میزان تقاضا تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. به‌دنبال کاهش تقاضا، کارخانه‌ها از همه ظرفیت تولیدشان استفاده نمی‌کنند و حتی بعضی از آن‌ها به تعطیلی کشیده می‌شوند؛ نتیجه این موضوع افت قیمت فولاد، بیکاری نیروی کار و افزایش رکود اقتصادی است.

تأثیر رکود اقتصادی بر بازار فولاد

در صورت ایجاد رکود اقتصادی، تقاضا برای محصولات فولادی بسیار کاهش می یابد.

ایجاد مشکل برای صنایع وابسته

صنعت فولاد، یک صنعت مادر است و زمانی که رونق نداشته باشد، رونق بسیاری از صنایع دیگر از جمله: خودروسازی، ساختمان‌سازی و تولید ماشین‌آلات صنعتی را از کار می‌اندازد. رکود اقتصادی، به تنهایی این صنایع را با مشکل مواجه می‌کند؛ اگر صنعت فولاد هم به این خاطر رونق نداشته باشد، صنایع وابسته به آن با ضررهای مرکب مواجه می‌شوند.

از بین رفتن یکی از منابع درآمد کشور

بازار فولاد، یکی از منابع درآمد ایران است؛ بسیاری از مجتمع‌های صنعتی ایران در زمینه تولید آهن‌آلات و فولاد فعالیت دارند و محصولاتشان را به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. رکود اقتصادی و ازکارافتادن این کارخانه‌ها نتیجه‌ای جز کاهش صادارت و کاهش درآمد کشور به‌دنبال ندارد؛ بیکار شدن نیروی کار، کاهش چرخه مالی کشور و ازدست‌رفتن مشتریان خارجی، اقتصاد کشور را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

کدام یک از محصولات فولادی تحت تأثیر رکود اقتصادی قرار گرفته اند؟

رکود اقتصادی بر قیمت همه محصولات فولادی تأثیر می‌گذارد؛ از قیمت تیرآهن گرفته تا قیمت پروفیل و قوطی‌های آهنی. رکود به‌طورکلی، کارخانه‌های فولاد را هدف می‌گیرد؛ تفاوتی ندارد که این کارخانه‌ها چه محصولی تولید می‌کنند، بازارشان داخل کشور است یا خارج یا اینکه چقدر ظرفیت تولید دارند. در هر صورت همه کارخانه‌ها متحمل اثرات رکود اقتصادی بر بازار فولاد خواهند شد.

طبق نظر کارشناسان آهن پرتال:

“خرید به موقع و پیدا کردن بهترین قیمت تیرآهن نقش بزرگی در ضرر و زیان پروژه‌های مختلف خواهد داشت. در نتیجه یک خرید سودمند و مطمئن با اطلاع از قیمت روز تیرآهن انجام می‌شود. شناخت سایزهای پرطرفدار این محصول مثل تیرآهن 12، 14، 16 و 18 و آگاهی از کاربرد هر کدام از آن‌ها فرآیند خرید را برای شما ساده‌تر خواهد کرد.”

تأثیر رکود اقتصادی بر بازار فولاد

رکود اقتصادی در بازار آهن بر قیمت کلیه محصولات فولادی، ازجمله تیرآهن اثر می گذارد.

البته میزان تأثیر رکود اقتصادی بر محصولات فولادی مختلف با یکدیگر متفاوت است. بعضی از محصولات جزء مهم‌ترین مواد اولیه صنایع مختلف هستند و بدون آن‌ها امکان فعالیت وجود ندارد؛ به‌همین‌دلیل، حتی اگر اقتصاد دچار رکود باشد، بعضی از محصولات فولادی همچنان خرید و فروش می‌شوند. این موضوع باعث کاهش تأثیر رکود اقتصادی بر قیمت این دسته از محصولات و فعالیت‌ کارخانه‌های تولیدکننده خواهد شد.

کلام آخر؛ رکود اقتصادی به ایران محدود نیست

نمی‌توان انکار کرد که اقتصاد ایران بنیان ضعیفی دارد و کوچک‌ترین اتفاقات‌ هم تأثیر بسیاری روی آن می‌گذارد؛ مثلا جنگ روسیه و اوکراین، اقتصاد بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار نداد، اما برای ایران رکود اقتصادی ایجاد کرد و بازار فولاد یکی از بازارهایی بود که برای مدتی به‌این‌خاطر آسیب دید.

در کل رکود اقتصادی به ایران محدود نیست؛ بسیاری از کشورهای جهان از زمان شیوع کرونا با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و هنوز هم بعد از گذشت دو سال، به حالت عادی برنگشته‌اند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که صنعت فولاد ایران هم تحت تأثیر رکودهای داخلی است و هم از رکود اقتصاد جهانی تأثیر می‌پذیرد. به‌همین‌دلیل است که گاهی اوقات بازار فولاد نوسان‌های شدیدی را تجربه می‌کند و باعث تعجب فعالان این حوزه می‌شود.

قیمت محصولات فولادی، براساس شرایط اقتصادی جهانی و داخلی همواره دچار تغییر و نوسان می شود؛ در وب سایت آهن پرتال، می توانید کاملترین لیست قیمت آهن مختلف که توسط فروشندگان معتبر بازار آهن به فروش می رسند را مشاهده و با مقایسه آن، بهترین عرضه کننده را انتخاب کنید.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه