هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + جزییات کامل

تاريخ : 15 آگوست

از آنجایی که تحصیل در رشته های تجربی متقاضیان بسیاری در کشور ترکیه دارد در این مقاله می‌خواهیم در مورد هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به همراه جزییات کامل صحبت کنیم تا با شرایط تحصیل در این کشور و این رشته آشنا شوید.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با جزییات کامل

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + جزییات کامل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

هزینه تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه بسته به نوع دانشگاه دولتی یا خصوصی متفاوت است. در دانشگاه های دولتی ترکیه هزینه تحصیل دندانپزشکی ۱۵۰۰ لیر در سال می باشد اما در دانشگاه های خصوصی متفاوت است و ممکن است  چیزی در حدود ۳۰۰۰۰ لیر در سال باشد.

برای هزینه زندگی در ترکیه، دانشجویان هم باید ماهانه؛ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار برای تغذیه و ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار برای اسکان در خوابگاههای دانشجویی در نظر داشته باشند. اما اگر متقاضی قصد داشته باشد در بیرون از خوابگاه آپارتمانی را اجاره نماید بسته و امکانات و محل مورد نظر ماهیانه مابین ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ لیر باید هزینه نماید.

همچنین دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی می توانند از تخفیف در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهره مند شوند. هزینه های درمانی دانشجویان با توجه به وجود بیمه دانشجویان رایگان بوده و در مراکز تعیین شده قابل استفاده است. منبع این هزینه‌ها سایت معروف Numbeo.com است.

تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه از محبوب ترین رشته های تحصیلی در این کشور می باشد که سالانه تعداد بسیار زیادی از دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در ترکیه و رشته دندانپزشکی وارد دانشگاه های این کشور می شوند. دانشگاه‌های ترکیه در رشته دندانپزشکی و پزشکی از اعتبار جهانی برخوردار هستند به عنوان مثال دانشگاه حاجت تپه از لحاظ عملکرد دانشگاهی در جایگاه اول دانشگاه‌های ترکیه قرار دارد.

طبق گزارشات سیستم رتبه‌بندی جهانی یو.اس.نیوز (US News Global University Rankings) در سال ۲۰۱۸، دانشگاه حاجت تپه در رشته پزشکی در ترکیه رتبه نخست و در جهان رتبه ۲۰۸ را دارا می‌باشد. دانشکده پزشکی این دانشگاه به عنوان بهترین در کشور شناخته می‌شود. باتوجه ‌به حداقل نمرات مورد نیاز برای ثبت نام در دانشکده پزشکی، دانشگاه حاجت تپه در میان دانشگاه های دولتی بیش از یک دهه در صدر جدول قرار دارد.

مدت زمان تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

دوره دندانپزشکی در ترکیه  همانند بسیاری از کشورهای دیگر ۵ سال به طول می انجامد. دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره ۲ ساله و ۳ ساله تقسیم می شود که در دوره ۲ ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود و در دوره ۳ ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + جزییات کامل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

مزیت های تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

امروزه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است که معتبر بودن مدارک پزشکی صادره از دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی می تواند یکی از این دلایل باشد. از طرفی  ۷ دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران است که برای دانشجویانی که قصد برگشت به کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

نزدیکی مسافت و فاصلۀ کم ترکیه از ایران، زمان و هزینۀ رفت و آمد دانشجویان و خانواده‌ی آنها را کاهش می‌دهد. همچنین امکان سفر به ترکیه بدون ویزا یکی از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می تواند باشد که دانشجویان پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند. همچنین دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند و سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه ها بسیار بالا است.

از دیگر دلایل تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می توان به نزدیک بودن فرهنگ دو کشور و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی اشاره کرد. از طرفی پزشکی در ترکیه به زبان های ترکی یا انگلیسی ارائه می شود و با توجه به ارائه دوره پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی، دانشجویان از دانش و سطح علمی بین المللی برخوردار خواهند شد و به راحتی می توانند در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان به ادامه تحصیل و یا کار بپردازند. از دیگر مزایای مهم تحصیل دندانپزشکی در ترکیه ارائه کارت طبابت بین المللی به فارغ التحصیلان می باشد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + جزییات کامل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بهترین دانشگاه های رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل پزشکی در خارج از کشور را دارند مهم است که دانشگاه مورد نظر آنها مورد تأیید وزارت بهداشت کشورمان باشد. لیست زیر دانشگاه های ترکیه را که مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در سال تحصیلی ۲۰۲۲ – ۲۰۲۱ هستند را معرفی کرده است.

در ادامه به معرفی ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه در رشته دندانپزشکی و پزشکی در سال ۲۰۲۲ به نقل از موسسه تایمز می پردازیم.

رتبهنام دانشگاهردیف
۳۰۱-۴۰۰دانشگاه حاجت تپه (Hacettepe University)۱
۴۰۱-۵۰۰دانشگاه استانبول (Istanbul University)۲
۵۰۱-۶۰۰دانشگاه جراح پاشا استانبول (Istanbul University-Cerrahpaşa)۳
۵۰۱-۶۰۰دانشگاه کوچ (Koç University)۴
۶۰۱+دانشگاه آجی بادم (Acıbadem University)۵
۶۰۱+دانشگاه آکدنیز (Akdeniz University)۶
۶۰۱+دانشگاه آنکارا(Ankara University)۷
۶۰۱+دانشگاه آتاتورک(Atatürk University)۸
۶۰۱+دانشگاه باهچه شهیر(Bahçeşehir University)۹
۶۰۱+دانشگاه باشکنت (Başkent University)۱۰

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه + جزییات کامل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

برای تحصیل در رشته دندانپرشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. همچنین متقاضیان باید برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه در آزمون YOS شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نمایند. آزمون یوس از ۲ بخش تشکیل شده است.

بخش اول آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد و بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره ۱ساله زبان ترکی TOMER‌را بگذراند و نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورد تا بتواند در کلاس‌های پزشکی شرکت نماید.

بعضی از دانشگاه های پزشکی ترکیه ملاک پذیرش دانشجو را بر آزمون دیگری تحت عنوان آزمون SAT قرار می دهند  که به زبان انگلیسی برگزار می شود و متقاضیانی که قصد دارند به زبان انگلیسی تحصیل کنند می توانند با شرکت در آزمونSAT و کسب حداقل نمره مورد نظر در دانشگاههای که با آزمون SAT پذیرش می کنند وارد دانشگاه شوند. اما آزمون YOS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک عمل قرار می دهند.  همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی متقاضی پس از کسب قبولی در آزمون ورودی باید مدرک آیلتس حداقل ۶ را ارائه دهد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی ( تافل یا آیلتس )
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی
  • پرداخت هزینه پذیرش

آزمون قبولی رشته دندانپزشکی در کشور ترکیه

این آزمون برای ورود به تخصص دندانپزشکی در ترکیه است، زبان آزمون دوس نیز ترکی هست و تسلط کافی متقاضیان برای این امتحان نیاز است. این آزمون سالی ۲ بار در ماه­های می و سپتامبر برگزار می­شود. این آزمون با ۱۲۰ سوال در ۱۵۰ دقیقه برگزار و شامل دو بخش است، بخش اول دانش عمومی دندانپزشکی و بخش دوم دانش کلینیکی.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي