دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

سرخکن یا هواپز این روزها از وسایل برقی پرطرفدار آشپزخانه می باشد که اکثر نیازهای یک آشپز را برطرف می کند . در این مطلب دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 را مشاهده می کنید یکی از مدلهای پرطرفدار و پرفروش فیلیپس در ایران می باشد.

دفترچه راهنما سرخکن فیلیپس 9270

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

در عکس زیر همانطور که مشاهده می کنید همه دکمه ها و ابزار سرخکن فیلیپس 9270 با حروف و عدد مشخص که در ادامه معرفی می کنیم .

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

 • A دکمه افزایش دما
 • B دکمه کاهش دما
 • C دکمه منو
 • D منوهای از پیش تعیین شده
 • E دکمه روشن/خاموش 
 • F دکمه کاهش زمان
 • G دکمه افزایش زمان
 • H نشانگر زمان
 • Iصفحه‌نمایش
 • J نشانگر دما
 • 2 نشان MAX
 • 3 سبد
 • 4 دکمه آزادکردن سبد
 • 5 تابه
 • 6 سیم برق
 • 7 خروجی هوا
 • 8 ورودی هوا

همان طور که در تصویر بالا می بینید، هر کدام از این دکمه ها یک کاربرد دارند که در لیست بالا به شما توضیح دادیم. حالا اجازه دهید برای اولین بار دستگاه را روشن کنیم. فرض را بر این می گیریم که شما اولین بار است دستگاه را راه اندازی می کنید.

 1. 1- تمام مواد بسته‌بندی را بردارید.
 2. 2- هرگونه برچسب یا برچسب (در صورت وجود) را از دستگاه جدا کنید.
 3. 3- همان‌طور که در قسمت نشان‌داده‌شده است، قبل از اولین استفاده، دستگاه را کاملاً تمیز کنید

در دفترچه این دستگاه برای طبخ هر خوراکی یک دمای مشخص در نظر گرفته شده است. می‌توانید به آن مراجعه نموده و بسته به نوع طبخ خود، یخ‌زده، سبزی‌ها، گوشت و ترکیب آن‌ها رنج دمایی و البته رنج حرارتی را مشخص کنید. دقت داشته باشید که نیازی نیست در هنگام پخت انواع خوراکی‌ها روغنی به دستگاه اضافه کنید. در آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 در این مورد البته بیشتر توضیح خواهیم داد.

آماده‌ سازی سرخکن فیلیپس مدل HD9270 برای استفاده

دستگاه را روی مکانی ثابت، افقی، تراز و مقاوم در برابر حرارت قرار دهید.

توجه داشته باشید

 • 1- از قراردادن چیزی در بالا یا کناره‌های دستگاه خودداری کنید. این می‌تواند اختلال ایجاد کند
 • 2- جریان هوا و نتیجه سرخ کردن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
 • 3- دستگاه عامل را نزدیک یا زیر اشیایی که ممکن است خراش ایجاد کنند قرار ندهید
 • 4- دوشاخه را قبل از پختن جدا نکنید.

آموزش کار با سرخ کن فیلیپس مدل HD9270

 دقت کنید که تابه را با روغن، چربی سرخ‌کردنی پر نکنید. فراموش نکنید که پیش‌ازاین هم در آموزش کار با سرخ‌کن فیلیپس مدل HD9270 در مورد عدم نیاز به روغن صحبت کردیم اما نه اینکه هیچ روغنی به آن نزنید ، شما برای پخت غذاهای سرخ کردنی در هواپز فیلیپس می توانید با استفاده از اسپری یا فرچه کمی سطح خوراکی ها را چرب کنید ، توجه داشته باشید خیلی نباید چرب و روغن از آن ها پایین بچکد.

 • سطوح داغ را لمس نکنید.
 • از دستگیره استفاده کنید.
 • این دستگاه فقط برای مصارف خانگی است
 • این دستگاه ممکن است هنگام استفاده برای اولین‌بار مقداری دود تولید کند. این طبیعی است.
 • برای استفاده از این سرخ‌کن شما نیازی به‌پیش گرم‌کردن ندارید.
 • دستگاه را به برق متصل کنید. دقت کنید که برق شما نوسان نداشته باشد.
 • ماهیتابه با سبد را با کشیدن آن از دستگاه خارج کنید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

مواد را داخل سبد بریزید. بهتر است میزان مواد غذایی را بر حسب علامتی که در تصویر زیر (علامت MAX) مشخص شده است تنظیم کنید. در غیر این صورت دستگاه ممکن است به‌مرور دچار مشکل شود.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

این سرخ‌کن می‌تواند طیف وسیعی از مواد را آماده کند. در دفترچه این دستگاه در یک جدول، توضیحات در مورد نحوه و میزان استفاده از اقلام خوراکی توضیح داده شده است. از مقدار مشخص شده در بخش «جدول غذا» تجاوز نکنید یا آن را بیش از حد پر نکنید

فراتر از علامت “MAX” که در تصویر نمایش داده‌ایم، دستگاه را پر نکنید.

اگر می‌خواهید مواد مختلفی را به طور هم‌ زمان تهیه کنید، مطمئن شوید زمان پخت درستی را انتخاب کرده‌اید.

ماهیتابه را با سبد دوباره داخل سرخ‌ کن هوا قرار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

هرگز تابه را بدون سبد در آن استفاده نکنید. تابه یا سبد را در حین استفاده و تا مدتی پس از آن لمس نکنید، زیرا بسیار گرم می‌شود.

دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه روشن شود.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

دکمه افزایش یا کاهش دما را فشار دهید تا موارد موردنیاز را انتخاب کنید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

برای انتخاب زمان موردنیاز دکمه زمان را فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

برای شروع فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

در طول پخت، دما و زمان به طور متناوب نشان داده می‌شوند. آخرین دقیقه پخت بر حسب ثانیه شمارش معکوس می‌شود.

در حین پخت، اگر می‌خواهید زمان پخت یا درجه حرارت را تغییر دهید، دکمه بالا یا پایین مربوط به هر کار را فشار دهید. برای توقف فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید. برای ازسرگیری پخت‌وپز برای ادامه فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را دوباره فشار دهید. هنگامی که ظرف را بیرون می‌آورید، دستگاه به طور خودکار در حالت مکث قرار می‌گیرد. فرایند پخت‌وپز با قراردادن ظرف و سبد ادامه می‌یابد.

برای تغییر واحد دما از سانتیگراد به فارنهایت یا روش دیگر در سرخ‌ کن خود، دکمه بالا و پایین دما را فشار دهید. اگر ظرف 30 دقیقه زمان پخت موردنیاز را تنظیم نکنید، دستگاه به دلایل ایمنی به طور خودکار خاموش می‌شود.

تکان دادن غذاهای درون سرخ‌ کن

برخی از مواد نیاز به تکان دادن یا چرخاندن در نیمه زمان پخت دارند، می‌توانید لیست این غذاها را در دفترچه بررسی کنید. برای تکان دادن مواد، ظرف را با سبد بیرون بیاورید، آن را روی یک صفحه کار مقاوم در برابر حرارت قرار دهید، درب آن را بلغزانید و دکمه مربوط به سبد را فشار دهید.

بعدازاین که کارتان تمام شد، سبد را در ماهیتابه قرار دهید و دوباره آنها را داخل دستگاه بازگردانید. اگر تایمر را روی نیمی از زمان پخت تنظیم کنید و صدای زنگ تایمر را شنیدید زمان تکان دادن یا چرخاندن مواد است. مطمئن شوید که تایمر را به حالت اولیه بازنشانی کردید.

وقتی زنگ تایمر را می‌شنوید، زمان پخت سپری شده است.

می‌ توانید فرایند پخت‌ و پز را به‌صورت دستی متوقف کنید. برای این کار دکمه On/Off را فشار دهید.

تابه را بیرون بیاورید و بررسی کنید که آیا مواد آماده هستند یا خیر. برای حذف مواد کوچک (مثلاً سیب‌زمینی سرخ شده)، سبد را از تابه خارج کنید، ابتدا درب را بلغزانید و سپس دکمه آزادکردن سبد را فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

پس از فرایند پخت، تابه، سبد، محفظه داخلی و مواد داغ هستند بسته به نوع مواد موجود در سرخ‌کن، ممکن است بخار از تابه خارج شود و شما گاهی بوی عجیبی استشمام کنید. محتویات سبد را در یک کاسه یا روی یک بشقاب خالی کنید. بهتر است این کار را هر چه سریع‌تر انجام دهید، چون ممکن است روغن داغ در کف تابه باشد و بعد از مدتی به آن بچسبد.

انتخاب حالت گرم نگه‌ داشتن سرخ‌ کن اچ دی 9270

دکمه منو را که نماد گرم نگه‌داشتن است و چشمک می‌زند فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

برای شروع حالت گرم نگه‌داشتن دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

تایمر نگه‌داشتن گرم روی 30 دقیقه تنظیم شده است. برای تغییر زمان گرم نگه‌داشتن (1 تا 30 دقیقه)، دکمه کاهش زمان را فشار دهید. البته به این موضوع دقت کنید که دما را نمی‌توان در حالت گرم نگه‌داشتن تغییر داد.

برای توقف موقت حالت گرم نگه‌داشتن، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید. همین‌طور به جهت ادامه دادن در حالت گرم نگه‌داشتن، دکمه روشن/خاموش را دوباره فشار دهید. برای خروج از حالت گرم نگه‌ داشتن، دکمه روشن/خاموش را برای مدت طولانی فشار دهید.

اگر غذایی مانند سیب‌ زمینی‌سرخ‌ کرده در طول حالت گرم نگه‌ داشتن تردی زیادی از دست بدهد، یا با خاموش‌ کردن زودتر دستگاه، زمان گرم نگه‌ داشتن را کوتاه کنید یا بهتر است کلاً این کار را برای سیب‌زمینی‌ها انجام ندهید.

آشپزی با پیش تنظیم حالت اتوماتیک در سرخ‌کن فیلیپس 9270 – یخ زدایی

دکمه Menu را فشار دهید. دکمه و نماد مربوط به غذای یخ‌زده چشمک می‌زند. را فشار دهید دکمه منو هرچند وقت یکبار که از پیش تنظیم موردنیاز شما چشمک می‌زند.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

وقتی نماد روی این حالت قرار می‌گیرد که در تصویر قبلی مشاهده می‌شود، لازم است که دکمه روشن و خاموش یا توقف را انتخاب کنید.

استفاده از دیگر حالات و برنامه‌های پخت سرخ‌ کن 9270

شما می توانید در طول فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید؛ فرایند پخت‌وپز را متوقف کنید و برنامه پخت را از طریق منو تغییر دهید و مجددا دکمه خاموش/روشن را بزنید تا پخت ادامه یابد.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

مانند تصویر بالا، دکمه منو را هرچند وقت یکبار که از پیش تنظیم موردنیاز چشمک می‌زند فشار دهید. برای شروع فرایند پخت، دکمه روشن/خاموش را فشار دهید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

مجدداً بر اساس چیزی که در تصویر بالا قابل‌مشاهده است، باید دکمه راه‌اندازی را لمس کنید. در این حالت دستگاه همه چیز را اتوماتیک تنظیم می‌کند. مثلاً در تصویر بالا ما نماد را روی حالت پخت گوشت مرغ قرار دادیم که با آیکون ران مرغ قابل‌مشاهده است.

همین‌طور می‌ توان دستگاه را روی حالت پخت استیک، سبزی‌ها، یخ‌زدایی و… نیز قرار داد. دقت کنید که در این وضعیت، نخست دمای موردنیاز بر حسب فارنهایت یا سانتی‌گراد بسته به پارت نامبر دستگاه و سپس مدت‌زمان موردنیاز برای طبخ انتخاب می‌شود. شما در این حالت نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید.

نظافت و تمیزکردن سرخکن فیلیپس 

دکمه روشن/خاموش را فشار دهید تا دستگاه خاموش شود، دوشاخه را از پریز جدا کنید و اجازه دهید دستگاه خنک شود. تابه و سبد را بردارید تا سرخ‌کن هوا سریع‌تر خنک شود. چربی یا روغن ریخته شده را از کف تابه دور بریزید. تابه و سبد را در ماشین ظرفشویی بگذارید، در غیر این صورت می‌توانید با آب داغ و مایع ظرفشویی و یک اسفنج نرم و معمولی به‌راحتی عملیات شستشو را خودتان انجام دهید. لازم نیست که به سراغ اسکاچ بروید.

ماهیتابه را با پلاگین لاستیکی در ماشین ظرفشویی قرار دهید. لاستیک را جدا نکنید. اگر بقایای غذا به ماهیتابه یا سبد چسبید، می‌توانید آنها را در آب داغ خیس کنید و مایع ظرفشویی به مدت 10-15 دقیقه درون آن بریزید. خیساندن بقایای غذا را شل می‌کند و حذف آن را آسان‌تر می‌کند. حتماً از مایع ظرفشویی استفاده کنید که می‌تواند روغن را زودتر حل کند. گر روی تابه یا سبد لکه‌های چربی وجود دارد و شما نتوانسته‌اید آنها را با آب داغ و ظرفشویی پاک کنید مایع، از چربی‌گیر مایع استفاده کنید.

در صورت لزوم، بقایای مواد غذایی چسبیده به المنت حرارتی را می‌توان با یک‌پارچه تمیز کنید. قسمت بیرونی دستگاه را با یک‌پارچه مرطوب پاک کنید.المنت حرارتی را با یک برس تمیزکننده تمیز کنید تا مواد غذایی از بین برود.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

داخل دستگاه را با آب داغ و مواد غیر ساینده مانند اسفنج تمیز کنید.

دفترچه راهنمای سرخکن فیلیپس مدل 9270 (هواپز فیلیپس)

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه