شبکه فراتر چیست + نحوه دریافت شبکه فراتر

یکی از شبکه های جدیدی که صدا و سیما روی آنتن تلویزیون های هوشمند آورده ، شبکه فراتر ۴K (IRIB UHD) است که همه برنامه های تلویزیون را می توانید با کیفیت فول اچ دی و فور کِی تماشا کنید . در ادامه این بخش به نحوه دریافت شبکه فراتر و جستجوی شبکه فراتر پرداخته ایم.

نحوه دریافت شبکه فراتر

شبکه فراتر در حال حاضر برای ۳۱ مرکز استان قابل دریافت است و در شهرستانها پشتیبانی نمی شود.

شبکه فراتر چیست + نحوه دریافت شبکه فراتر, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

شبکه IRIB UHD اولین شبکه فارسی زبان جهان با کیفیت ۴K و فناوری رنگی HDR است، این مجموعه توسط کارشناسان فنی رسانه‌ ملی با حفظ کیفیت از SDR به HDR تبدیل شد. همچنین این شبکه قابلیت پخش صدای دالبی را هم داراست که انتظار می‌رود تولیدات داخل کشور به این سطح از فناوری صداگذاری نیز ارتقا یابند.

اما این شبکه را چگونه می‌توان دریافت کرد؟ همان طور که پیش از این اعلام کردیم، شبکه فراتر بر روی تمامی تلویزیون‌ها قابل پخش نیست و دسترسی به این شبکه نیاز به آن دارد که تلویزیون شما از قابلیت‌ها و ویژگی‌های مورد نیاز برای دریافت شبکه ۴K پشتیبانی کند.

برای دریافت این شبکه، گیرنده تلویزیونی شما باید ۴K باشد و امکان دریافت DVB-T2 و کدک HEVC 10bit را داشته باشد. همچنین این شبکه از فناوری HDR HLG بهره می‌برد که گیرنده می‌بایست این امکان را نیز باید پشتیبانی کند. دیگر قابلیت این شبکه، سرویس HbbTV است که در صورت پشتیبانی گیرنده، می‌توانید از امکانات این سرویس استفاده کنید.

شبکه فراتر در ماهواره

این شبکه ۴K هم از طریق ماهواره بدر ۵ با موقعیت ۲۶ درجه شرقی و فرکانس ۱۲۳۲۲ عمودی و هم در کانال‌یابی در شهرهای مختلف طبق جدول زیر در کانال‌ UHF دریافت می‌شود.

شبکه فراتر فعلا در مراکز استان‌ها و چند شهر دیگر دریافت می‌شود اما به زودی شهرهای دیگر نیز امکان دریافت شبکه فراتر را خواهند داشت. توجه داشته باشید که به دلیل پهنای باند موردنیاز شبکه ۴K باید از آنتن مرغوب استفاده کنید؛ آنتن‌هایی که اکتیو هستند، توانایی بیشتری برای دریافت این شبکه دارند.

مشخصات شبکه فراتر

شبکه فراتر چیست + نحوه دریافت شبکه فراتر, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

این شبکه تلویزیونی پس از مطالعات فراوان متخصصین رسانه ملی، با کیفیت UHD (2160P) یا به اصطلاح ۴K با فناوری رنگی WCG و HDR-HLG ، با فناوری صدای محیطی چند کاناله و فناوری فشرده‌سازی HEVC Main 10 (10 بیتی) و نرخ فریم ۵۰ در ثانیه راه‌اندازی شده که بالاترین سطح استانداردهای حال حاضر پخش برودکست را در جهان داراست.

گفتنی است محتوای شبکه IRIB UHD ترکیبی از بهترین‌های مستند، پویانمایی و کلیپ‌های جذاب از طبیعت با کیفیت ۴K است و مسابقات زنده ورزشی و فیلم‌های سینمایی را هم شامل می‌شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي