قیمت زهر عقرب + میزان زهر و خواص زهر عقرب

دسته بندي : اقتصاد,⭐ اخبار
تاريخ : 17 دی

این بخش از گهر به بررسی قیمت زهر عقرب، گرانبهاترین مایع جهان می پردازد. پرورش و نگهداری و گرفتن زهر عقرب در دنیا بسیار سخت است و کار هر کسی نیست. در ایران هم با وجود گونه های متنوع عقرب ها، تجربه ای چندانی برای گفتن زهر آن وجود ندارد. از این رو هم گران است و هم کمیاب. اما چرا زهر عقرب انقدر گران است؟ خاصیت زهر عقرب چیست؟ این سوالاتی است که در این بخش به آن پاسخ داده خواهد شد.

قیمت زهر عقرب

قیمت زهر عقرب + میزان زهر و خواص زهر عقرب, پورتال خبری فرهنگی گهر

قیمت هر گرم زهر عقرب

باورنکردنی است! قیمت هر گرم زهر عقرب حدود ۱ تا ۱ و نیم میلیارد تومان است. قطره‌ای از آن حدود ۸ میلیون تومان است.

قیمت زهر عقرب + میزان زهر و خواص زهر عقرب, پورتال خبری فرهنگی گهر

قیمت یک لیتر زهر عقرب

هر لیتر زهر عقرب هم اکنون بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار قیمت دارد.  دلیل گرانی هم برای این است که کشیدن زهر این عقرب اصلا آسان نیست.
دلیل کمیاب بودنش ساده است. کیست که بتواند از عقرب سم بگیرد. این موجود هراس انگیز که نامش یادآور نیش دردناک است. نیشی که در انتهای دم بلندش خودنمایی می‌کند.

در مزارع پرورش عقرب که برای جمع‌آوری این زهر گرانقیمت راه‌اندازی می‌شوند، سم تک‌تک عقرب‌ها روزانه به صورت دستی جمع‌آوری می‌شود و هر روز هر عقرب میزان اندکی سم تولید می‌کند. فرایند کند، خسته‌کننده و البته ترسناک جمع‌آوری زهر عقرب؛ که کار هر کسی نیست، به خوبی کمیاب بودن آن را توجیه می‌کند.

برای درک بهتر دشواری تولید یک لیتر زهر عقرب بد نیست بدانید که یک عقرب باید بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بار دوشیده شود تا این میزان زهر به دست آید. برای تهیه این زهر باید عقرب‌ها را دانه به دانه و با دست زهرگیری کنند. هر عقرب هم هر بار فقط دو میلی‌گرم زهر دارد.

قیمت زهر عقرب + میزان زهر و خواص زهر عقرب, پورتال خبری فرهنگی گهر

خواص زهر عقرب چیست؟

ترکیبات موجود در زهر عقرب کاربردهای بسیاری دارند که در رشته‌های گوناگون به ویژه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای نمونه کلروتوکسین (Chlorotoxin)‌ موجود در این زهر برای تخمین مکان و اندازه تومورهای سرطانی کاربرد دارد و کالی‌توکسین موجود در این زهر به صورت آزمایشگاهی برای درمان بیماری‌های استخوانی استفاده شده است.

از همین رو بسیاری در جهان دنبال یافتن راه‌هایی برای سرعت بخشیدن و خودکار به فرایند استخراج زهر عقرب هستند تا هر چه سریع‌تر به این مایع فوق‌العاده گرانقیمت دست پیدا کنند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي