لیست پردرآمدترین شغل ها در آلمان برای مهاجرت کاری 2024

 شرایط اقتصادی پایدار و همچنین کیفیت بالای زندگی در آلمان، این کشور را یکی از ایده‌آل‌ترین مقصدها برای افرادی کرده است که قصد مهاجرت کاری دارند. از طرفی دیگر، کشور آلمان به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی دنیا، با کمبود نیروی کار و جمعیت روبه‌رو شده است. ازاین‌رو دولت آلمان قصد دارد برای جذب نیروی کار متخصص از کشورهای غیراروپایی، شرایط دریافت اقامت کاری را آسان‌تر کند. در این مطلب لیستی از پردرآمدترین شغل ها در آلمان را آماده کرده‌ایم. اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان و یافتن شغل‌های پردرآمد در این کشور را دارید، مطالعه مقاله پیش‌رو برای شما مفید خواهد بود.

لیست پردرآمدترین شغل ها در آلمان برای مهاجرت کاری 2024

بررسی پردرآمدترین شغل ها در آلمان

مهندسی مکانیک؛ یکی از پردرآمدترین شغل های آلمان

آلمان سابقه طولانی در مهندسی، نوآوری و تولید دارد. مهندسان مکانیک به تحقیق، طراحی، توسعه، آزمایش و بهبود دستگاه‌های مکانیکی و حرارتی از‌جمله ابزار، موتورها و ماشین‌ها می‌پردازند. وجود بهترین کارخانه‌های صنعتی و خودروسازی جهان ازجمله بنز، بی‌ام‌و و بوش در آلمان، پتانسیل بالای این کشور را برای مهاجرت مهندسان مکانیک اثبات کرده است. طبق آمار در سال ۲۰۲۴، میانگین حقوق دریافتی مهندس مکانیک در آلمان، ۶۴۰۰۰ یورو در سال است.

به‌طورکلی میزان حقوق هر حرفه و شغل به عوامل مختلفی مانند مدرک دانشگاهی، سوابق کاری مناسب و میزان مهارت فرد و همچنین شهر، شرکت و صنعت انتخابی او برای کار در آلمان بستگی دارد. همچنین مهاجران غیراروپایی برای شروع کار در کشور آلمان نیاز به دریافت اجازه کار یا همان ویزای کاری در این کشور را دارند. در حال حاضر، ویزای آوسبیلدونگ، ویزای جاب آفر و ویزای جستجوی کار آلمان، ازجمله پراستفاده‌ترین روش‌هایی هستند که ایرانیان از طریق آن‌ها برای مهاجرت کاری به کشور آلمان اقدام می‌کنند.

شغل مهندسی نرم‌افزار ازجمله شغل‌های پرتقاضا در آلمان است

شهروندان کشور پیشرفته و دیجیتالی آلمان، از مهارت نرم‌افزاری بالایی برخوردار هستند و همچنین تمایل بالایی به استفاده از تکنولوژی‌های روز دارند؛ بنابراین مجموعه‌ها و شرکت‌ها برای دیجیتالی کردن کسب‌وکار خود تقاضای استخدام مهندسین کامپیوتر را افزایش داده‌اند. ازاین‌رو شغل‌های مرتبط به برنامه‌نویسی و نرم‌افزار بازار کار گسترده و متنوعی در آلمان دارد و با حقوق متوسط ۶۵۰۰۰ یورو در سال، به‌عنوان یکی از پردرآمدترین شغل ها در آلمان محسوب می‌شود. (آمار سال ۲۰۲۴)

توجه داشته باشید که دریافت ویزای کاری هر شغل و رشته، برای مهاجران غیراروپایی در آلمان، ملزم به رعایت تعدادی شرایط مهم و ضروری است. داشتن دعوت‌نامه کاری از سوی شرکت معتبر در آلمان (برای ویزای جستجوی کار نیاز نیست)، مدرک تحصیلی معتبر قابل معادل‌سازی با مدارک آلمان، داشتن سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی، تسلط کافی به زبان‌های آلمانی و انگلیسی و همچنین اثبات تمکن مالی برای زندگی در ماه‌های ابتدایی داخل آلمان، ازجمله شرایط لازم برای دریافت ویزای کاری کشور آلمان به شمار می‌رود.

لیست پردرآمدترین شغل ها در آلمان برای مهاجرت کاری 2024

مهندسی نرم‌افزار؛ پردرآمدترین شغل های آلمان

اتوماسیون صنعتی؛ شغلی با رشد درآمد روزافزون در آلمان

اتوماسیون صنعتی یکی از گرایش‌های مهندسی مکانیک است. در این گرایش مهندسین به مطالعه و توسعه سیستم‌های هوشمند، رباتیک و روش‌های خودکارسازی می‌پردازند. در کشورهای صنعتی و پیشرفته مانند آلمان، کارخانه‌ها بسیاری از امور فنی را به شکل هوشمند و توسط ربات‌ها انجام می‌دهند. خط تولید رباتیک در این کارخانه‌ها توسط مهندسین اتوماسیون صنعتی انجام می‌شود.

در نتیجه تقاضا برای استخدام نیروی متخصص و تکنسین اتوماسیون صنعتی در آلمان روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند. طبق آمار، متوسط حقوق سالانه مهندسان اتوماسیون مبلغی حدود ۶۱۰۰۰ یورو در سال است. نکته مهم هنگام مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کاری، محدودیت زمانی ۶ ماهه برای این نوع ویزا، محسوب می‌شود. به این معنی که فرد با ویزای جاب سیکر یا همان جستجوی کار، فقط ۶ ماه برای پیدا کردن شغل در آلمان فرصت دارد؛ در نتیجه اگر در این مدت شغلی پیدا نکرد، باید به کشور خود باز گردد.

مدیر فروش؛ یکی دیگر از پردرآمدترین شغل ها در آلمان

مدیر فروش توانایی رهبری و مربیگری تیمی از متخصصان فروش را دارد. مدیران فروش باید مهارت تصمیم‌گیری استراتژیک و توسعه کسب‌وکار برای افزایش فروش حتی در یک بازار اشباع شده را به کار بگیرند. همچنین آموزش و دادن انگیزه به اعضای تیم برای رسیدن به اهداف مشترک سازمان یکی دیگر از مهارت‌های موردنیاز آن‌ها است.

همه این تعاریف از اهمیت بالای وجود مدیر فروش توانمند و متخصص در مجموعه‌ها و شرکت‌ها آن هم در کشوری صنعتی همچون آلمان را خبر می‌دهد. حقوق متوسط سالیانه ۶۰۰۰۰ یورو برای مدیران فروش در آلمان، مهر تاییدی بر این ادعا است.

مدیریت ریسک؛ جایگاه شغلی بسیار مهم و حیاتی در شرکت‌های کشور آلمان

از مدیریت ریسک می‌توان به‌عنوان یک شغل میان‌رشته‌ای نام برد. افراد شاغل در این حوزه باید توانایی شناسایی، ارزیابی و مقابله با خطرات احتمالی برای یک شرکت را داشته باشد. در نهایت باید با اجرای طرح‌هایی مناسب و استراتژیک برای کاهش یا حذف این خطرات اقدام کنند.

توانایی‌هایی همچون درک قوانین مربوط به کار و حوزه مرتبط با سازمان، تحلیل داده‌ها، دانش مالی، مهارت ارتباطی و حل مسئله و همچنین تفکر استراتژیک، ازجمله مهم‌ترین مهارت‌های یک مدیر ریسک متخصص است. درآمد متوسط در یک سال برای مدیران ریسک حدود ۸۰۰۰۰ یورو بیان می‌شود. (سال ۲۰۲۴)

معماری؛ مهارتی پررونق در صنعت ساخت‌وساز آلمان

معماران ساختار و نحوه استفاده از فضا و مکان‌هایی که در آنجا زندگی می‌کنیم را سازماندهی می‌کنند. مهارت یک مهندس معمار فقط در ایجاد جلوه‌های بصری جذاب برای ساختمان‌ها خلاصه نمی‌شود؛ بلکه آنها باید ساختمان‌هایی مقاوم در برابر ریزش و بلایای طبیعی بسازند.

ساختمان‌های در حال ساخت و جرثقیل‌هایی که در شهرهای بزرگ آلمان به چشم می‌خورند، قابل‌مشاهده‌ترین نشانه اهمیت روزافزون صنعت ساخت‌وساز در این کشور صنعتی و پیشرفته هستند. به همین دلیل است که طبق آمار ۲۰۲۴، میانگین حقوق سالانه معماران ۵۶۰۰۰ یورو اعلام شده است.

لیست پردرآمدترین شغل ها در آلمان برای مهاجرت کاری 2024

معماری؛ مهارتی موردنیاز برای صنعت ساخت‌وساز آلمان

اهمیت جایگاه مدیر مالی در شرکت‌های آلمان قابل‌چشم‌پوشی نیست

مدیر مالی وظیفه برنامه‌ریزی استراتژیک، سازماندهی، هدایت و کنترل تعهدات مالی در یک سازمان یا یک موسسه را دارد. آن‌ها باید میزان نقدینگی و سرمایه‌های سازمان را مدیریت کرده و استراتژی‌های لازم را برای ایجاد تعادل بین این حوزه برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

وجود حدود ۳۰۰۰ آگهی استخدام مدیر مالی داخل آلمان در یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های کاریابی دنیا، glassdoor، نشان‌دهنده اهمیت این جایگاه شغلی در اقتصاد کنونی و آینده کشور آلمان دارد. حقوق متوسط ۸۲۰۰۰ یورو در سال ۲۰۲۴ یکی دیگر از موارد تاییدکننده پتانسیل بالای بازار کار شغل مدیر مالی در آلمان است.

آلمان کشوری ایده‌آل با کمترین نرخ بیکاری و اقتصادی پایدار برای افراد متخصص جویای کار است

در این مقاله به معرفی ۷ مورد از پردرآمدترین شغل‌های آلمان پرداختیم. مهندسی نرم‌افزار، مکانیک، اتوماسیون صنعتی، مدیریت ریسک، فروش، مالی و همچنین معماری ازجمله شغل‌هایی با آینده کاری روشن و پردرآمد برای مهاجرت کاری به شمار می‌روند. توجه داشته باشید که درآمدهای هر یک از این حرفه‌ها باتوجه‌به میزان مهارت و دانش فرد، شرکت و صنعت انتخابی و سابقه شغلی او، متفاوت است.

همچنین برای اخذ ویزای کاری آلمان باید شرایطی همچون اثبات تمکن مالی، ارائه مدرک تحصیلی معتبر و سابقه کاری مرتبط با مدرک رعایت شود. کمک گرفتن و ارتباط داشتن با مرکزهای کاریابی معتبر کشور، فرایند دریافت ویزای کاری آلمان را سرعت می‌بخشد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه