بهترین جفت ارزهای بازار فارکس از دیدگاه سایت آر ام  چارتس

فارکس بزرگترین بازار معاملاتی است که 24 ساعت در پنج روز هفته در دسترس است. این بازار همچنین بی ثبات ترین بازار است و از این رو فرصتی برای سودهای سنگین تر را فراهم می کند.

بهترین جفت ارزهای بازار فارکس از دیدگاه سایت آر ام  چارتس

ارزهای رایج جهانی با قرارگیری در کنار هم جفت ارزها را تشکیل می دهند.

اولین ارز در جفت ارز، به عنوان مثال در جفت ارز GBPUSD، ارز پوند ارز پایه است. ارز دوم، دلار آمریکا در این مثال به عنوان ارز مظنه یا متقابل شناخته می شود.

قیمت یک جفت ارز در فارکس بیانگر این است که چه مقدار از ارز مظنه برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است.

به عنوان مثال، EUR/GBP  =  1.45  نشان می دهد که برای خرید یک یورو به 1.45 پوند نیاز است. ارزش EUR/USD =   1.89  نیز به این معنی است که 1.89 دلار برای خرید یک یورو نیاز است.

انواع جفت ارزهای معاملاتی در فارکس

جفت ارزهای فارکس را می توان به دسته های زیر تقسیم کرد:

جفت ارزهای اصلی

ماژورها یا جفت ارزهای اصلی فارکس عموماً محبوب ترین نوع جفت ارزها برای معامله هستند. آنها همیشه شامل دلار آمریکا می شوند و به طور کلی نقدشونده ترین هستند. یعنی معامله گران در هرلحظه ای می توانند دارایی خود را فروخته و پول دریافت کنند.

شرکت های بزرگ دارای بالاترین نقدینگی مشتریان اصلی جفت ارزهای اصلی بوده و حجم بسیار بالایی را از این نمادها به صورت روزانه خرید و فروش می کنند.

جفت ارزهای فرعی

جفت ارزهای فرعی نمادهایی هستند که در آنها دلار امریکا وجود ندارد. به زبانی ساده در هیچ طرف جفت ارزها، شما دلار آمریکا را مشاهده نمی کنید. به آنها ارزهای کراس هم گفته می شود. بیشترین حجم معاملات در ارزهای کراس را در پوند بریتانیا، یورو و ین ژاپن مشاهده می کنیم.

ویژگی های یک جفت ارز خوب چیست؟

بهترین جفت ارزهای بازار فارکس از دیدگاه سایت آر ام  چارتس

هنگام تصمیم گیری برای انتخاب جفت ارز فارکس چه عواملی را باید در نظر بگیرید؟

چه زمانی از روز معامله خواهید کرد؟

 • باز شدن بازار در آسیا
 • بعد از آن بازار خاورمیانه و کشورهای آسیایی
 • سپس اروپا و لندن
 • بالاخره نیویورک و آمریکا

این بدان معنی است که همه این مناطق تجاری به طور مداوم یا همزمان باز نمی شوند.

به عنوان مثال، اگر شما یک معامله گر شبانه در ایران هستید، بازار اروپا و آمریکا ممکن است بسته باشند و بنابراین تنها گزینه شما بازار آسیا است.

اما در صورتی که معامله گری را در ساعات روز انجام دهید بازارهای اروپایی و آمریکا مناسب فعالیت شماست و به احتمال زیاد تایم بازارهای آسیایی را در خواب خواهید بود.

نقدینگی

این به طور کلی یکی از عوامل کلیدی تصمیم گیری برای زمان معامله هر جفت ارز است. به عنوان یک معامله گر، شما می خواهید جفت ارزهایی را معامله کنید که به راحتی می توانید آنها را بخرید و بفروشید. معامله گری که به دنبال کسب سودهای با نوسان کمتر ولی حجم بالاتر باشد را اسکالپر و این فرآیند را اسکالپینگ گویند.

ثبات قیمت

ثبات قیمت یک ارز ذاتاً به سلامت اقتصادی کشور یا کشورهای نزدیک به آن ارز مرتبط است. به عنوان مثال، اقتصاد ایالات متحده به دلار آمریکا یا بریتانیا به پوند انگلیس وابسته هستند. هنگام در نظر گرفتن اینکه کدام جفت ارز را انتخاب کنید، باید سناریوی اقتصادی احتمالی آن کشورها را در نظر بگیرید.

قابل پیش بینی بودن

به عبارت دیگر، چقدر اطلاعات تاریخی در مورد یک ارز در دسترس است. مزیت داد و ستد جفت ارزهای اصلی حجم وسیعی از داده های موجود برای قضاوت در مورد نحوه عملکرد یک ارز است. ارزهایی که در بازار فارکس جدیدتر هستند، داده های تاریخی کمتری دارند و بنابراین پیش بینی عملکرد آنها دشوارتر خواهد بود.

7 جفت ارز برتر فارکس

از میان بسیاری از ترکیب‌های ارزی که می‌توانید انتخاب کنید، 10 جفت ارز برتر فارکس به شرح زیر است:

 1. 1- EUR/USD

جفت ارز EURUSD نماینده دو اقتصاد بزرگ در سطح جهانی است و به این ترتیب، این جفت ارزی است که در میان تمامی معامله گران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این جفت ارز نقدینگی بالایی دارد و به تصمیمات بانک مرکزی اروپا، نرخ بهره فدرال رزرو ایالات متحده و اعلامیه های NFP (غیرکشاورزی) وابسته است. بر اساس آمار منتشر شده در 80 درصد از حساب های معاملاتی بازار فارکس درپایی از جفت ارز    EURUSD  به چشم می خورد.

 1. 2- GBP/USD

این جفت اصلی متشکل از پوند انگلیس و دلار آمریکا است و در نتیجه به وضعیت خوب اقتصاد بریتانیا و آمریکا وابسته است. نرخ ارز مرتبط برای این جفت ارز وابسته به نرخ های بهره تعیین شده توسط بانک انگلستان و فدرال رزرو ایالات متحده است. یکی از عوامل دیگری که باید در مورد این جفت ارز بررسی شود، روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا است.

 1. 3- USD/JPY

این جفت اصلی که از دلار آمریکا و ین ژاپن تشکیل شده است، نقدینگی بالایی دشته و با نماد جفت ارز USDJPY در بازارهای جهانی شناخته می شود. اصلی ترین دلیل نقدینگی بالا در این جفت ارز این است که دلار آمریکا بیشترین معامله را در سطح جهان و ین ژاپن بیشترین معامله را در بازار آسیا دارند. نرخ ارز برای این جفت به نرخ های بهره تعیین شده توسط فدرال رزرو آمریکا و بانک ژاپن متکی است.

 1. 4- AUD/USD

بهترین جفت ارزهای بازار فارکس از دیدگاه سایت آر ام  چارتس

یکی دیگر از جفت ارزهای اصلی را دلار استرالیا و دلار آمریکا تشکیل می دهند. عواملی که بر این جفت تاثیر می گذارد شامل ارزش کالاهای صادراتی استرالیا مانند سنگ آهن، طلا و زغال سنگ و نرخ بهره تعیین شده توسط بانک مرکزی استرالیا و فدرال رزرو ایالات متحده است.

 1. 5- EUR/GBP

این یک جفت فرعی است زیرا شامل دلار آمریکا نمی شود و از یورو و پوند انگلیس تشکیل شده است. نزدیکی و حجم معاملات بسیار بالای انگلیس و اتحادیه اروپا باعث ایجاد محبوبیت برای جفت ارز EURGBP  در بین معامله گران شده است. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث شد تا قیمت این جفت ارز در برهه های زمانی خاصی به شدت نوسان داشته باشد. عوامل دیگری که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از نرخ بهره تعیین شده توسط بانک انگلستان و بانک مرکزی اروپا.

 1. 6- USD/CAD

جفت ارز USDCAD اصلی شامل دلار آمریکا و دلار کانادا است.یکی از عواملی که باید برای این جفت ارز بررسی شود، اتکای کانادا به قیمت نفت که صادرات اصلی کشور را شامل می شود. با افزایش قیمت نفت، ارزش دلار کانادا نیز افزایش می یابد.

 1. 7- USD/CHF

این جفت اصلی، متشکل از دلار آمریکا و فرانک سوئیس، به طور کلی به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن در زمان آشفتگی های اقتصادی و سیاسی شناخته می شود.با توجه به محبوبیت بالای این جفت، سطح بالایی از داده های تاریخی قیمت در دسترس است و از این رو این جفت ارز شرایط مناسبی را برای انواع تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال دارد.

آر ام چارتس / مرجع تخصصی آموزش بازارهای مالی

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه