بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در منزل

تاريخ : 26 آگوست

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به اعتیاد گرفتار شده‌اید و می‌خواهید با بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در منزل آشنا شوید، لازم است بدانید درست است که ترک اعتیاد بسیار دشوار بوده و چالش های زیادی دارد اما افراد زیادی با انجام روش های مختلف به راحتی در منزل اقدام به ترک اعتیاد کرده اند.

بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در منزل

بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد در منزل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بهترین و سریع ترین روش های ترک اعتیاد در منزل

همانطور که مطرح شد اگرچه ترک اعتیاد در منزل دشوار است اما محال نیست. برخی افراد توانسته‌اند مصرف مواد و الکل را کنار بگذارند و به زندگی بدون مصرف مواد برگردند؛ بنابراین، مهم است که روحیه خود را حفظ کنید و ناامید نشوید.

اگر به دنبال بهترین روش ترک اعتیاد در منزل هستید لازم است بدانید در این مسیر، استفاده از برخی روش‌ها می‌تواند برای شما مفید باشد که در ادامه با راه های ترک اعتیاد در خانه آشنا می‌شوید.

برای بسیاری از افرادی که دچار اعتیاد هستند اولین قدم برای ترک، سخت‌ترین قدم است: تشخیص اینکه با مشکلی روبرو هستید و برای تغییر تصمیم بگیرید. طبیعی است که در این شرایط، دچار شک و تردید باشید.

برای مثال، اگر به داروی تجویزشده توسط پزشک اعتیاد داشته باشید ممکن است در مورد پیدا کردن راه درمان جایگزین سوال داشته باشید.

با این‌حال، اگر می‌خواهید در ترک اعتیاد در خانه موفق باشید لازم است بسیاری از موارد را تغییر دهید از جمله:

 • روشی که با استرس مقابله می‌کنید؛
 • افرادی که با آن‌ها در ارتباط هستید؛
 • کارهایی که در اوقات فراغت انجام می‌دهید؛
 • آنچه در مورد خود فکر می‌کنید؛
 • داروهای تجویزشده و داروی ترک اعتیاد بدون نسخه‌ای که مصرف می‌کنید.

ترک اعتیاد در خانه نیازمند زمان، انگیزه و حمایت دارد و شما می‌توانید با تعهد به تغییر بر اعتیاد خود غلبه کنید و دوباره کنترل زندگی خود را به دست بیاورید.

ترک اعتیاد در منزل

خبر خوب این است که اگرچه روند ترک اعتیاد پیچیده است اما شما می‌توانید در آن موفق شوید. عوامل جسمی، روحی، عاطفی و بیولوژیکی مختلفی وجود دارند که باعث دشوار شدن ترک اعتیاد می‌شوند.

به همین دلیل است که برخی افراد برای ترک اعتیاد در خانه دچار مشکل می‌شوند و تصمیم می‌گیرند که در مرکز ترک اعتیاد بستری شوند.

اعتیاد به شکلی روی قشر پیشانی مغز شما تاثیر می‌گذارد که کنترل تکانه و قضاوت شما را تغییر می‌دهد. سیستم پاداش‌دهی مغز نیز به شکلی تغییر می‌کند که در اثر آن، حافظه مرتبط با پاداش‌های قبلی، علی‌رغم پیامدهای منفی، ولع یا اشتیاق مصرف را افزایش می‌دهد؛ بنابراین، وقتی متوجه شدید که دوست دارید مصرف مواد را شروع کنید با خودتان مهربان باشید و به تلاش علیه این میل ادامه دهید.

موانع ترک اعتیاد در منزل

وقتی مصرف مواد مخدر و الکل بیش‌ازاندازه شود تعادل بخش‌های دیگر زندگی به هم می‌ریزد. از سوی دیگر، در این شرایط ممکن است با اطرافیان خود نیز دچار تعارض شوید.

زمانی که تصمیم به ترک اعتیاد در خانه می‌گیرید ممکن است این تعارض‌ها و درگیری‌ها به‌راحتی رفع نشوند. همچنین ممکن است هنوز روش‌های سالم مقابله با استرس را یاد نگرفته باشید. به همین دلیل مهم است که حتی وقتی تصمیم به درمان ترک اعتیاد در خانه می‌گیرید از مشاوره ترک اعتیاد بهره‌مند شوید.

مشاوره به شما کمک می‌کند که بهترین روش ترک اعتیاد در خانه را یاد بگیرید، بتوانید با روش‌های سالمی با استرس‌های زندگی خود مقابله کنید و همچنین از دیگران حمایت دریافت کنید. ابهام و شک و تردید در این مسیر طبیعی است و ممکن است گاهی اوقات بخواهید از ادامه راه منصرف بشوید.

بااین‌حال، دریافت مشاوره و حمایت به شما کمک می‌کند که انگیزه خود را حفظ کنید و به تلاش ادامه دهید. اگر یکی از سوالات شما این است که ترک اعتیاد در خانه چند روز طول می کشد لازم است بدانید پاسخ این سوال به عوامل مختلف ازجمله ماده‌ای که مصرف می‌کنید، انگیزه شما و همچنین حمایتی که دریافت می‌کنید بستگی دارد.

گزینه‌های ترک اعتیاد در منزل

هنگامی‌که به ترک اعتیاد متعهد شدید وقت آن است که گزینه‌های درمانی و راههای ترک اعتیاد در خانه را بررسی کنید. اگرچه درمان اعتیاد می‌تواند بسته به آنچه مصرف می‌کنید متفاوت باشد اما برنامه‌ای که موفقیت‌آمیز باشد اغلب شامل عناصر زیر است:

 • سم‌ زدایی: معمولا اولین قدم ترک اعتیاد، درمان سم زدایی و پاک‌سازی بدن از مواد و مدیریت نشانه‌های ترک است.
 • مشاوره: درمان فردی، گروهی و خانوادگی می‌تواند به شما کمک کند که در مراحل ترک اعتیاد، علل اصلی مصرف مواد را تشخیص دهید، روابط خود با دیگران را اصلاح کنید و مهارت‌های مقابله‌ای سالم‌تری را بیاموزید.
 • دارو: داروهای ترک اعتیاد برای مدیریت نشانه‌ های ترک، پیشگیری از عود بیماری و درمان بیماری‌های روانشناختی همزمان ازجمله افسردگی و اضطراب تجویز می‌شود. اگر می‌خواهید برای ترک اعتیاد در خانه بدون دارو اقدام کنید، مهم است در مورد آن با پزشک صحبت کنید.
 • پیگیری طولانی‌مدت: این امر باعث می‌شود که بتوانید از عود بیماری پیشگیری کنید و به زندگی بدون مواد ادامه دهید. برای مثال، می‌توانید در گروه‌های حمایتی حضوری یا آنلاین شرکت کنید و از این طریق روند ترک را به‌درستی طی کنید.

بنابراین، اگر تصمیم به ترک اعتیاد در در منزل دارید لازم است بدانید که در این مسیر به کمک متخصصان و همچنین گروه‌های حمایتی نیاز زیادی دارید. این امر به شما کمک می‌کند که در ترک اعتیاد خود موفق‌تر باشید و همچنین از عود بیماری پیشگیری کنید.

یکی از مراکزی که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند کلینیک ترک اعتیاد پارس است. همچنین اگر به دنبال ترک اعتیاد در خانه با داروهای گیاهی ترک اعتیاد هستید لازم است بدانید هنوز اثربخشی درمان‌های گیاهی برای اعتیاد اثبات نشده است که جدیدترین داروی ترک اعتیاد گیاهی در دنیا در حال کشف است!

دریافت حمایت برای ترک اعتیاد در منزل

سعی نکنید به‌تنهایی در مسیر ترک اعتیاد در خانه قدم بگذارید. مهم است که در این شرایط، حمایت دریافت کنید. هرچه بتوانید با افراد مشوق و شنوای بیشتری ارتباط داشته باشید احتمال موفقیت شما بیشتر می‌شود. نکات زیر می‌تواند در این زمینه برای شما مفید باشد.

 • به دوستان و اعضای خانواده تکیه کنید: داشتن دوستان و اطرافیان مشوق یکی از ارزشمندترین سرمایه‌ها برای ترک اعتیاد در خانه است. اگر تمایل ندارید که برای دریافت حمایت از این افراد اقدام کنید صحبت با مشاور یا روان‌درمانگر نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.
 • با افرادی ارتباط داشته باشید که اعتیاد ندارند: اگر روابط اجتماعی گذشته شما شامل افرادی بود که آن‌ها نیز به اعتیاد دچار بودند لازم است اکنون ارتباطات جدیدتری برقرار کنید و با افرادی دوست شوید که به اعتیاد دچار نیستند. این امر انگیزه شما برای ترک اعتیاد را افزایش می‌دهد.
 • به گروه‌های حمایتی بپیوندید: گروه‌های حمایتی مثل گروه‌های تسهیل ۱۲ قدمی به شما کمک می‌کنند که با افرادی ارتباط برقرار کنید که در شرایطی مشابه شرایط شما قرار دارند و می‌خواهند مصرف مواد را کنار بگذارند. این امر نه‌تنها به شما انگیزه می‌دهد بلکه باعث می‌شود که بتوانید از تجربیات دیگران نیز استفاده کنید.

روش‌های مقابله‌ای سالم در ترک اعتیاد در منزل

پس از شروع ترک اعتیاد در خانه و خود درمانی اعتیاد هنوز هم با مشکلاتی روبرو خواهید شد که می‌توانند شما را به سمت مصرف دوباره مصرف مواد سوق دهند.

هنگامی‌که هوشیار هستید احساسات منفی‌ای که با مصرف مواد سرکوب می‌کردید دوباره ظاهر می‌شوند؛ بنابراین، مهم است که برای موفقیت درمان، ابتدا مشکلات اساسی را حل کنید.

وقتی مسائل اساسی خود را حل می‌کنید، گاهی اوقات استرس، تنهایی، خشم، شرم، اضطراب و نا امیدی را تجربه خواهید کرد. این احساسات، بخشی طبیعی از زندگی هستند و یافتن راه‌هایی برای تجربه احساسات و سپس مقابله با آن‌ها به روشی سالم می‌تواند به شما در ترک اعتیاد کمک کند.

برخی از روش‌هایی که می‌توانند به شما کمک کنند استرس خود را به‌سرعت کاهش دهید عبارت‌اند از:

عوامل محرک مصرف مواد مخدر در منزل

درمان شما تنها با ترک اعتیاد به پایان نمی‌رسد. مغز شما هنوز هم برای بازیابی و بازسازی ارتباطاتی که در زمان اعتیاد تغییر کرده است، به زمان نیاز دارد.

در طی این مرحله، ولع مصرف مواد مخدر می‌تواند شدید باشد؛ بنابراین، مهم است که در این شرایط، از افراد، مکان‌ها و موقعیت‌هایی که می‌توانند شما را به مصرف مواد تحریک کنند فاصله بگیرید.

برای مثال، از دوستانی که مواد مخدر و الکل مصرف می‌کنند اجتناب کنید و همچنین در مصرف داروهای تجویزشده توسط پزشک احتیاط کنید و مراقب اعتیاد باشید.

درنهایت، لازم است بدانید مقصد نهایی، ترک اعتیاد نیست. هدف نهایی این است که بتوانید در مواجهه با مشکلات زندگی و مقابله با آن‌ها از روش‌های سالمی استفاده کنید و نیاز به مصرف مواد مخدر و الکل نداشته باشید.

مهم است که برای ترک اعتیاد در خانه در صورت نیاز به کمک، از دیگران حمایت دریافت کنید و این حمایت را از کسانی دریافت کنید که مشوق‌های خوبی برای شما هستند. آنچه در این مسیر به‌شدت به آن نیاز دارید تصمیم به تغییر، حفظ انگیزه و صبور بودن است.

ما در این مقاله چند مورد از راههای ترک اعتیاد در خانه را بیان کردیم امیدواریم همه افراد از گرفتاری اعتیاد خلاص شوند.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي