بیماری‌های رایج دهانی که به آسیب های مغزی نخاعی هم منجر میشود

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 7 سپتامبر

بیماری‌های دهانی از آزاردهنده‌ ترین بیماری‌های رایج هستند که انواع بسیار متنوعی داشته و به‌دلایل مختلف نیز بروز می‌کنند. با وجود همه این موارد و مشکلاتی که این بیماری‌ها برای افراد به‌وجود می‌آورند، متاسفانه همچنان بسیاری از نکات در مورد بیماری‌های دهانی هنوز در هاله ابهام قرار داشته و در برخی از بیماری‌ها به‌صورت کامل راه درمان و دلیل مشخص نیست.

بیماری‌های رایج دهانی که به آسیب های مغزی نخاعی هم منجر میشود, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

همچنین از طرفی بر اساس یک‌سری تحقیقات مشخص شده که بیماری‌های دهانی با آسیب‌های نخاعی در ارتباط هستند؛ گرچه این ارتباط مبهم است و هنوز روز دلیل قطعی آن مشخص نشده اما طبق آمار و نتایج آزمایشات، تعداد قابل توجهی از افرادی که دارای آسیب نخاعی هستند از بیماری‌های دهانی نیز رنج می‌برند.

در صورتی‌که قصد دارید در این زمینه و تحقیقات صورت گرفته اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای این نوشته از درمانکده با ما همراه باشید تا بیماری‌های رایج دهانی که احتمالا به‌آسیب‌های نخاعی هم منجر می‌شوند را برایتان تشریح کنیم.

ارتباط بیماری‌‎های دهانی و آسیب‌های نخاعی

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، علت دقیق ایجاد آسیب نخاعی در افرادی که مبتلا به‌بیماری‌های دهانی بوده‌اند مشخص نیست اما در یک آمارگیری بسیار دقیق در انجمن آسیب نخاعی کارولینای جنوبی با آمارگیری از تقریباً ۱۹۲ نفر از افرادی که به‌آسیب‌های نخاعی مبتلا هستند متوجه شدند که تقریباً ۴۷ درصد از پاسخ‌دهندگان در ۱۲ ماه قبل از بروز آسیب‌های نخاعی حداقل یک بار به‌برخی از بیماری‌های رایج دهانی مبتلا بوده‌اند!

نتایج این آزمایش و آمارگیری باعث شد تا در میان متخصصین مغز و اعصاب و همچنین گوش و حلق و بینی اختلاف نظر‌های زیادی به‌وجود بیاید و حرفه پزشکی در این دو گرایش به‌شکل غیر طبیعی متشنج بشود. به‌صورتی‌که بسیاری از محققین بزرگ جهان در حوزه پزشکی مشغول به‌تحقیقات در این زمینه شده‌اند.

از طرفی با توجه به‌اینکه بیماری‌های دهانی بسیار رایج هستند و معمولاً با دلایل ساده نیز مانند مصرف دخانیات و عدم مراقبت‌های دندانی می‌توانند بروز کنند، نگرانی‌های زیادی برای افزایش آمار آسیب‌های نخاعی بین افراد به‌وجود آمده است.

مانند بسیاری از موارد دیگر اینکه کدام بیماری‌ها تاثیر بیشتری دارند و کدام بیماری‌ها تاثیر کمتر و همچنین کدام بیماری‌ها اصلاً تاثیری ندارند، هنوز کاملاً مشخص نیست اما طبق آمار‌های گرفته شده برخی از بیماری‌های دهانی در بین افراد دارای آسیب‌های نخاعی رایج‌تر بودند که در ادامه به‌تشریح این بیماری‌ها پرداخته‌ایم.

بیماری‌های رایج دهانی که به آسیب های مغزی نخاعی هم منجر میشود, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

خشکی دهان

خشکی دهان در واقع یک بیماری نیست و می‌توان آن را یک عارضه در نظر گرفت. به‌عنوان مثال افراد مبتلا به‌sci  برای رفع اسپاسم عضلانی دارو‌هایی مانند فنی توئین و باکلوفن مصرف می‌کنند و یا مصرف‌کنندگان دارو‌هایی مانند بتانکول و اکسی بوتینین برای تنظیم وضعیت عصبی مثانه، به‌عنوان عارضه‌های دارویی خود بیشتر به‌خشکی دهان مبتلا می‌شوند. همچنین افرادی که مواد مخدر یا دخانیات مصرف می‌کنند نیز همواره با این مشکل روبرو هستند و بسیاری دلایل دیگر نیز وجود دارد که خشکی دهان را به‌وجود می‌آورد.

این مورد در بین کسانی که در آمارگیری شرکت کرده‌اند شایع‌تر بوده و می‌توان گفت که ارتباط نزدیک‌تری با آسیب‌های نخاعی دارد بنابراین در صورتی‌که خشکی دهان غیر طبیعی و آزار دهنده دارید، حتماً به‌ دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

مشکلات دندان و لثه

بیماری‌های زیادی وجود دارند که منجر به‌آسیب به‌دهان و لثه می‌شوند که متأسفانه بسیار نیز شایع هستند و مهم‌ترین دلیل این بیماری‌ها نیز کم‌توجهی به‌سلامت عمومی دهان و دندان است.

رعایت اصول اولیه بهداشت دهان می‌تواند در جلوگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان مانند برفک، پرز‌های سیاه روی زبان، آفت و سایر موارد جلوگیری کند.

سوختگی توسط آسپرین

آسپرین دارای بافت اسیدی است و متاسفانه به‌اشتباه، بسیاری از افراد آن را روی دندانی که درد می‌کند قرار داده و نگه می‌دارند اما حتی اگر این راه اثربخش هم باشد، اسید موجود در آسپرین باعث ایجاد سوختگی‌ها و زخم‌هایی در لثه می‌شود که چیز خطرناکی به‌نظر نمی‌رسند و در حدود دو هفته خود به‌خود بهبود پیدا می‌کنند اما جالب است بدانید که این مشکل نیز در بین افراد دارای آسیب‌های نخاعی شایع بوده است!

مشکل مفصل فک

یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه به ‌متخصص گوش و حلق و بینی، درد غیر عادی در فک است که معمولاً به‌دلیل سندروم مفصل گیجگاهی فکی بروز می‌کند. این مشکل می‌تواند باعث درد شدید در گردن، صورت، فک و حتی سر و گوش شود که در بعضی مواقع با دارو و در بعضی موارد دیگر با جراحی برطرف می‌شود.

این مشکل علاوه بر اینکه جزء بیماری‌های رایج دهانی است و احتمال می‌رود منجر به‌آسیب‌های نخاعی بشود، بسیار آزار دهنده بود و عوارض ناخوشایندی مانند دندان قروچه نیز می‌تواند با آن بروز کند بنابراین نسبت به‌مشکل مفصل فک ابداً بی‌تفاوت نباشید.

تبخال دهانی

تبخال دهانی مانند آفت می‌تواند در هرکجای دندان خود را نشان دهد. این مشکل برخلاف باورهای سنتی ناشی از تب یا سرماخوردگی یا ترسیدن نیست بلکه ناشی از ویروسی به‌نام هرپس دهان است که  معمولا از طریق تماس پوستی منتقل می‌شود و حتی تا مدت‌ زیاد می‌تواند خاموش باقی بماند.

این ویروس در صورت عدم رسیدگی می تواند منجر به‌عوارض زیادی بشود بنابراین در صورت مشاهده هرگونه زائده غیر عادی در دهان خود، حتماً به‌پزشک مراجعه کنید.

بیماری‌های رایج دهانی که به آسیب های مغزی نخاعی هم منجر میشود, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

جمع‌بندی

مشکلات دهان و دندان معمولاً به‌دلیل عدم مراقبت‌ها و بی‌توجهی به‌سلامت عمومی دهان و دندان به‌وجود می‌آیند و در برخی موارد دیگر هم می‌توانند عارضه‌ای از یک مشکل دیگر و یا ناشی از ویروس‌ها باشند. اما دقیقاً مانند درمان، تا حد زیادی جلوگیری از این مشکلات با کار‌های ساده‌ای مانند نخ دندان کشیدن و مسواک زدن یا دوری از دخانیات امکان‌پذیر است.

شاید پیش از این قدری دور از ذهن به‌نظر می‌رسید که مشکلات دهانی که معمولاً مشکلات ساده‌ای نیز هستند، منجر به‌آسیب‌های شدید مانند آسیب‌های نخاعی شوند اما به‌هر جهت تحقیقات جدید این را نشان می‌دهد بنابراین نیاز است تا بیش از پیش به‌سلامت دهان و دندان اهمیت داده شود.

با توجه به‌این مشکل، ما در این نوشته تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا بیماری‌های دهانی که خطر بیشتری دارند را معرفی کنیم. در صورتی‌که برای بررسی این مشکل و هر مشکل دیگری قصد مراجعه به‌مطب پزشکان متخصص را دارید می‌توانید به‌سادگی از طریق سایت نوبت دهی آنلاین درمانکده برای دریافت نوبت پزشکان مختلف از متخصص گوش و حلق و بینی گرفته تا دکتر مغز و اعصاب در تهران اقدام کنید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي