دانلود فیلم خارجی رایگان

قرص کاپتوپریل چیست + موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل

تاريخ : 4 می
قرص کاپتوپریل (Captopril) معمولا برای کنترل فشار خون و به مدت زمان طولانی مصرف می‌شود. قرص کاپتوپریل چیست، موضوع مطلب امروز به همراه موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل در زیر دنبال کنید و قبل از مصرف از عوارض بدانید…

قرص کاپتوپریل چیست

قرص کاپتوپریل چیست + موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل

فشار خون بالا از جمله مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد را مخصوصا در سنین بالا درگیر می‌کند. خوشبختانه این بیماری کاملا قابل کنترل است و با مصرف مداوم دارو می‌توان آن را تعدیل کرد. یکی از داروهایی که در این زمینه استفاده می‌شود قرص کاپتوپریل است.

قرص کاپتوپریل چیست + موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

قرص کاپتوپریل چیست؟

قرص کاپتوپریل (Captopril) نوعی مهارکننده آنزیم ACE (آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین.) است که برای درمان فشار خون بالا (به خصوص در نارسایی قلب)، نارسایی احتقانی قلب، مشکلات کلیه ناشی از دیابت و بهبود بقا پس از حمله قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه این دارو در بیماران دچار ایسکمی قلبی نیز استفاده می‌شود.

این دارو با مهار آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین، از تبدیل آنژیوتانسین I به آنژیوتانسین II جلوگیری می‌کند. آنژیوتانسین II یک میانجی پرقدرت است که موجب تنگ شدن رگ‌های خونی و احتباس سدیم و آب در بدن می‌شود. با جلوگیری‌ از تنگ‌ شدن‌ رگ‌ها و احتباس‌ مایع‌ در آنها، کاپتوپریل‌ فشار داخل‌ رگ‌های‌ خونی‌ و بار کاری‌ قلب‌ را کاهش‌ می‌دهد. این دارو از طریق ادرار دفع می‌شود.
چنانچه به بیماری فشار خون بالا مبتلا هستید روش‌های خانگی را هم برای کنترل و درمان آن می‌توانید استفاده کنید.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 موارد صرففشار خون بالا
نارسایی قلب
پیشگیری از نفروپاتی دیابتی
اختلال عملکرد بطن چپ
عوارضکاهش زیاد فشارخون، سرگیجه، سرفه خشک، خستگی، ناتوانی جنسی، شب ادراری، تکرر ادرار، از دست دادن قدرت چشایی، تهوع، استفراغ، خشکی دهان و بی‌خوابی
تداخل اروییداروهای بیهوش‌کننده، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، سیکلوسپورین، مکمل‌های پتاسیم، داروهای مدر، لیتیم، نیترات‌ها، دیورتیک‌ها

نکات مهم در خصوص مصرف کاپتوپریل

۱. در صورتی که باردار هستید یا در حین مصرف این دارو باردار شدید از این دارو استفاده نکنید و این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورت مصرف این دارو در سه ماهه دوم یا سوم، کاپتوپریل می‌تواند باعث آسیب یا مرگ نوزاد شما شود.
۲. اگر دچار دیابت هستید، کاپتوپریل را همراه با هر دارویی که شامل آلیسکیرن (Amturnide ،Tekturna ،Tekamlo) است، مصرف نکنید.
۳. در صورتی که به کاپتوپریل یا هر نوع مهارکننده ACE مانند بنازپریل، فوزونوپریل، انالاپریل، لیزینوپریل، مئو اکپریل، پروین دپریل، کویناپریل، رامیپریل یا تراندولاپریل حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید.
۴. برای حصول اطمینان در خصوص ایمن بودن مصرف کاپتوپریل در شما، اگر هر یک از موارد زیر در شما وجود دارد، در خصوص آن با پزشک خود مشورت کنید:
 • بیماری کلیوی (یا اگر در حال دیالیز هستید)
 • بیماری‌های کبدی
 • ابتلا به انواع دیابت
 • ابتلا به یک بیماری بافت همبند مانند سندرم مارفان، لوپوس، اسکلرودرم یا آرتریت روماتوئید
 • اگر سابقا عمل پیوند عضو داشته‌اید
۵. اگر در حین مصرف این دارو دچار استفراغ یا اسهال یا تعرق بیش از حد شدید، با پزشک خود مشورت کنید. در حین مصرف کاپتوپریل می‌توانید به راحتی دچار کمبود آب شوید که این موضوع می‌تواند به فشار خون پایین، اختلالات الکترولیتی یا نارسایی کلیه منجر شود.
۶. در بازه‌ی زمانی که کاپتوپریل مصرف می‌کنید، روزانه مقدار بیشتری آب بنوشید.
۷. فشار خون شما اغلب باید مورد بررسی قرار گیرد و ممکن است به آزمایش‌های خون مکرر نیاز داشته باشید.
۸. اگر در آینده‌ای نزدیک عمل جراحی دارید، پزشک جراح خود را در خصوص مصرف کاپتوپریل آگاه کنید. ممکن است لازم باشد مصرف این دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید.
۹. اگر تحت درمان فشار خون بالا هستید و در این حین احساس بهبود و سلامت پیدا کردید، باید همچنان به مصرف این دارو ادامه دهید. فشار خون بالا اغلب بدون علامت است و ممکن است لازم باشد از دارو‌های فشار خون تا پاین عمر خود استفاده کنید.

قرص کاپتوپریل چیست + موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

قرص کاپتوپریل

مقدار و نحوه مصرف

قرص کاپتوپریل به عنوان پایین‌آورنده فشار خون معمولا روزی ۲ تا ۳ نوبت و به مقدار ۲۵ میلی‌گرم مصرف می‌شود که در صورت نیاز پس از یک یا دو هفته مقدار مصرف را می‌توان به میزان ۵۰ میلی‌گرم و به تعداد ۲ الی ۳ بار در روز افزایش داد. مهم است که دارو هر روز سر ساعت یکسانی مصرف شود.
هیچ‌گاه بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آورید، مصرف کنید. البته اگر تقریبا موقع مصرف نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی‌تان برگردید، ولی مقدار دارو را دو برابر نکنید و بدون مشورت با پزشکتان دارو را قطع نکنید.
بهتر است این دارو نیم الی یک ساعت قبل از صرف غذا مصرف شود. زیرا غذا میزان جذب آن را کاهش می‌دهد.
مواردی که باید هنگام مصرف کاپتوپریل از آن‌ها پرهیز کنید
 • از مصرف الکل در حین مصرف این دارو پرهیز کنید؛ زیرا مصرف الکل می‌تواند فشار خون را بیشتر کاهش دهد و ممکن است برخی از عوارض جانبی کاپتوپریل را افزایش دهد.
 • در هنگام مصرف کاپتوپریل از جایگزین‌های نمکی یا مکمل‌های پتاسیم استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک شما به شما گفته باشد.
 • به هنگام مصرف این دارو از گرم شدن بیش از حد یا انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی در آب و هوای گرم پرهیز کنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد نوع و مقدار مایعات که باید بنوشید، دنبال کنید. در بعضی موارد، نوشیدن بیش از حد مایعات می‌تواند خطرناک‌تر از کم نوشیدن آن‌ها باشد.

قرص کاپتوپریل چیست + موارد مصرف و عوارض قرص کاپتوپریل, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهرعوارض قرص کاپتوپریل

عوارض کاپتوپریل چیست؟

در صورتی که نشانه‌هایی از واکنش آلرژیک به کپتوپریل داشته باشید، (مانند کهیر، درد شدید معده، احساس تنگی نفس، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو.) باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

در صورتی که هر یک از علائم زیر در شما بروز کرد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • داشتن احساس سرگیجه، مانند اینکه ممکن است سریعا بیهوش شوید
 • کم شدن یا متوقف شدن ادرار یا اینکه ادرار بیش از حد در شما بروز کند
 • احساس تنگی نفس حتی با انجام فعالیت‌های معمولی، تورم و افزایش سریع وزن
 • احساس درد یا فشار در قفسه سینه، تپش قلب یا لرزش در قفسه سینه
 • حالت تهوع، ضربان قلب آهسته یا غیرعادی، احساس ضعف و از دست دادن توان حرکت
 • احساس ضعف ناگهانی، تب، لرز، گلودرد، زخم‌های دردناک در دهان، درد هنگام بلع، زخم‌های پوستی، علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا.

عوارض جانبی شایع مصرف کاپتوپریل، شامل موارد زیر است:

 • سرفه
 • احساس گر گرفتگی
 • بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا سوزش و درد در دست و یا پا
 • از دست دادن حس چشایی
 • خارش خفیف یا خارش پوست
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي