روش حفظ کردن جدول تناوبی

تاريخ : 24 آگوست

طریقه ی آسان و روش حفظ کردن جدول تناوبی و این روش به شما رمزهایی را در قسمت های مختلف جدول آموزش می دهد تا بتوانید به سهولت جدول تناوبی عناصر را یاد بگیرید و فراموش نکنید.

روش حفظ کردن جدول تناوبی

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

چگونه جدول تناوبی را حفظ کنیم؟

اوه اوه، امتحان شیمیت و نزدیکه و معلمت ازت خواسته که کل جدول تناوبی عناصر رو حفظ کنی? عالیه، با یکم وقت و حوصله میتونی جدول تناوبی رو مثل حروف الفبا حفظ کنی. کار سختی نیس اگه یکم حواستو جمع کنی میتونی این کارو خیلی راحت انجام بدی. امروز میخوام چند تا راه ساده برای حفظ کردن جدول تناوبی بهت یاد بدم.

 

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

روش اول

۱- یه کپی از جدول تناوبی بگیر و همیشه پیش خودت داشته باش

برای چند هفته این کپی رو پیش خودت نگه دار؛ هرجا که میری این کپی رو هم با خودت ببر. بهت توصیه میکنم که بیشتر از یه کپی پیش خودت داشته باشی. میتونی این جدول رو کد گذاری کنی و بعضی جاهایی که برات مهمتر هستن رو هایلایت کنی  و علامت گذاری کنی. این تمرین خوبی واست میشه و میتونی هرموقع که لازم داشتی برگه تو نگاه کنی و جاهایی که علامت گذاری کردی رو دوباره مرور کنی.

* اگه از اون دسته افرادی هستی که با نگاه کردن یاد میگیری، این کپی جدول تناوبی خیلی کمکت میکنه، مخصوصا چون خودت جدول رو هایلایت کردی و کد گذاری کردی یاد گرفتن و حفظ کردنش راحت تر میشه. این یه چیز واضحه، چیزی که خودت درستش کردی و هایلایتش کردی یاد گرفتنش راحت تره.

 

۲- جدول تناوبی رو به قسمت های کوچیک تر بشکن تا یاد گرفتن و حفظ کردنش واست راحت تر بشه

اگه یه نگاه به جدول تناوبی بندازی میبینی که جدول یه جدول رنگی هستش و با رنگ جدول رو به چندین قسمت بر حسب نوع عناصر تقسیم بندی کردن، مثلا فلزها در جدول تناوبی یه رنگی دارن، نافلزها یه رنگ دیگه دارن، که این خودش یه کمک خوب برای به خاطر سپردن جدول تناوبی هستش.

اما یه راه حل ساده تر اینه که بیخیال رنگ های جدول بشی و بشینی خودت فکر کنی که چیکار میتونی بکنی تا جدول رو راحت تر حفظ کنی، مثلا میتونی با رنگهای دیگه جدولت رو رنگ کنی یا اونو کد گذاری کنی یا مثلا میتونی عناصر رو به صورت ستونی یاد بگیری، یا اونارو بر حسب جرم اتمیشون مرتب کنی. دیدی! هزار تا راه واسه یادگیری این جدول وجود داره، فقط باید فکر کنی و ببینی که کدومشون برات راحت تره.

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

۳-وقت های آزادت رو به حفظ جدول تناوبی اختصاص بده

زمانی که هیچ کاری برای انجام نداری بشین و جدول تناوبی رو یاد بگیر و حفظ کن. مثلا زمانی که با اتوبوس جایی میری یا مثلا وقتی تو صف چیزی وایسادی و کاری برای انجام نداری کپی جدولت رو از کیفت در بیار و بهش نگاه کن و جاهایی که علامت گذاری و هایلایت کردی رو دوبار بخون. دقت کن که همیشه باید جدول رو تو کیفت داشته باشی، اما اگه فراموش کردی که جدولت رو تو کیفت بزاری حواست رو جمع کن و سعی کن چیزایی که یاد گرفتی و تو جدول علامت گذاری کردی رو بخاطر بیاری، این بیشتر کمکت میکنه و به این ترتیب جزییات جدولت بیشتر تو حافظه ت میمونه.

* سعی کن خیلی با جدولی که کپی کردی سرو کار داشته باشی، اگه چند روز این کارو انجام بدی یواش یواش یادگیریش واست راحت تر میشه و بعدها وقت کمی لازم خواهی داشت تا صرف کنی و جدولت رو مرور کنی، هر دفعه سعی کن چیزایی رو که قبلنا حفظ کردی رو مرور کنی چون احتمالا جزییات قدیمی تر تو یادت نمونده، به این ترتیب مطالب قدیمی و جدید همش تو ذهنت مرور میشن. یه چیزی بهت بگم هیچ وقت فراموشش نکن؛ اگه هرروز جدول رو مرور نکنی و از خودت امتحان نگیری هیچ وقت جدول رو یاد نخواهی گرفت.

 

روش دوم حفظ کردن جدول تناوبی

۱- یک نظم و هماهنگی داخل جدول به وجود بیاورید

برای هر عنصر یه داستان کوتاه تو ذهنت درست کن، و حتما نماد اون عنصر رو که تو جدول تناوبی هستش به خاطر بسپار. برای مثال کلمه آرژنتینا برای فلز نقره انتخاب شده و داستانش به این صورته که اسپانیایی ها وقتی برای اولین بار به آرژانتین رفتن و اونجا نقره پیدا کردن اسم اون کشور رو آرژانتین گذاشتن چون فکر میکردن نقره زیادی در اون کشور وجود داره. پس نماد  آ جی به طور خلاصه برای فلز نقره انتخاب شد.

*بعضی وقتا لازمه که تو ذهنت برای یاد گیری جدول تناوبی جوک درست کنی و به این ترتیب یادگیریش واست راحت تر مشه. میبینی که هزاران راه واسه یادگیری جدول وجود داره فقط کافیه بشینی و فکر کنی که چه راه هایی میتونی برای یاد گیری جدولت کشف کنی.

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

۲-از علایم ولغات من درآوری که خودت کشفشون کردی برای یادگیری و حفظ جدول استفاده کن

این به این معنیه که از لغاتی که شامل نماد اون عنصر هستن برای یادگیری استفاده کنی

مثلا میتونی لیتیم رو که شامل نماد ال آی هستش رو با اسم فارسی لیلا حفظ کنی یا برای فلز سدیم که شامل نماد دو حرفی ان آ هستش از اسم ناهید برای حفظ کردنش استفاده کنی.

به این ترتیب میتونی بیشتر فکر کنی و اسم های جالب تر که بیشتر تو ذهنت میمونن رو کشف کنی، حتی میتونی برای هر ستون جمله بندی کنی و به این ترتیب عناصر رو پشت سر هم با گفتن هر کلمه از اون جمله به یاد بیاری.

*برای عناصر ساده مثلا هیدروژن سعی نکن کلمه پیدا کنی ، چون هیدروژن یه نماد ساده داره که شامل حرف اچ هستش و همونطور که میدونی یادگیریش  راحته. بیشتر سعی کن رو عناصر سخت تر تمرکز کنی و راه های ساده ای رو برای یادگیری چیزای سخت تر پیدا کنی.

 

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

۳- از عکس برای یادگیری استفاده کن

خیلی از مردم یادگیری مطالب با عکس واسشون ساده تر هستش. به نظرت چرا وقتی حرف آ رو میگی همه مردم کلمه اپل که فارسیش سیب هستش، تو ذهنشون میاد؟چون به ما از بچگی با عکسها کلمه اپل رو با حرف آ یاد دادن و این همیشه تو ذهنمون مونده.

برای هر عنصر یه عکس اختصاص بده، هر عکسی که واست راحته و اون عنصر خاص رو یادت میاره.

*حالا این عکسهایی که برای هر عنصر آماده کردی رو پرینت بگیر و رو دیوار اتاقت بزن. مثلا برای اتم هیدروژن، عکس یه بمب هیدروژن که درحال انفجاره رو پرینت بگیرو به دیوار بزن. یا مثلا برای اتم اکسیژن، عکس یه نفررو که در حال نفس کشیدنه رو به دیوار بزن.

زمانی که میخوای از خودت امتحان بگیری؛ چشماتو ببند و  داخل خونه که پر از عکسه راه برو و به عکسها و نماد عناصر فکر کن.

 

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

۴- سعی کن با آهنگ جدول رو حفظ کنی

دنیل راد کلیفردی شخصی هستش که با آهنگ جدول تناوبی رو حفظ کرد، وقتی اون تونست این کارو بکنه تو چرا نتونی بکنی? تو میتونی آهنگ خودت رو برای حفظ جدول تناوبی داشته باشی یا میتونی از تو اینترنت هزاران آهنگ برای حفظ جدول تناوبی دانلود کنی. اگه دیدی که خیلی ها از یه آهنگ خاص برای حفظ استفاده کردن تو هم همونو استفاده کن چون به احتمال زیاد نتیجه اثربخشی داره که افراد زیادی امتحانش کردن.

*حتی برنامه های زیادی مثل  Karaoke هستن که میتونی برای حفظ کردن جدول تناوبی همراه با آهنگ استفاده کنی که نتیجه خیلی اثربخشی خواهد داشت. میبینی اینترنت چه فوق العاده ست؟ میتونی هزاران راه مثل عکس و آهنگ برای حفظ کردن جدول تناوبی از اینترنت پیدا کنی.

 

روش سوم حفظ کردن جدول تناوبی

الگوها و منبع ها

۱-اسم لاتین عناصر رو حفظ کن

اسم هر عنصر در جدول تناوبی، اسم مختصر انگلیسی همون عنصره، به استثنای ده تا از عناصر که نمادشون از اسم لاتین گرفته شده، حتی بعضی از عناصر هستن که اسمشون از کلمات آلمانی گرفته شده و انگلیسی نیستن. برای مثال اسم عناصر آنتیموان و تنگستن انگلیسی نیستن و از زبانهای دیگه گرفته شدن، بهتره وقتی داری تمرین میکنی که جدول تناوبی رو حفظ کنی این چیزارو تو خاطرت داشته باشی.

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

 

*حفظ کردن و دانستن اسم لاتین عناصر جدول تناوبی بهت در یادگیری اسم لاتین عناصر معدنی هم کمک خواهد کرد.

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

حفظ کردن جدول تناوبی

 

۲-تفاوت ها را بخاطر بسپار

اسم همه عناصر باید شامل دو حرف باشه، در جدول زیر عناصری رو بهتون نشون دادم که نمادشون فقط شامل یک حرف هست، که از آن جمله میتونیم به کربن، بور، فلور، هیدروژن، ید، پتاسیم، اکسیژن، فسفر، سولفور، اورانیوم، وانادیوم، تنگستن، نیتروژن و ایتریوم اشاره کنیم.

*بغیر از عناصر وانادیوم، تنگستن و ایتریوم که در بالا اشاره کردیم؛ بقیه عناصر، عناصر خیلی مهمی هستن و آزمایش های زیادی در شیمی بر مبنای این عناصر انجام شده.

*نماد D و T که معرفهای ایزوتوپ های سنگین هیدروژن هستش رو در جدول تناوبی نشون نمیدن. این عناصر به ترتیب دوتریوم و تریتیوم نامیده میشوند. برای مثال D2O نماد آب سنگین است و در ساختار آن به جای هیدروژن از دوتریوم استفاده شده است.

 

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

۳-عناصر بخصوص و خیلی مهم رو در جدول علامت گذاری کن

آخرین عناصری که اسم Nihonium و Moscovium و Tennessine و Oganesson گرفته اند و شامل عدد جرمی ۱۱۳ و ۱۱۵و ۱۱۷ و ۱۱۸  هستن اسمشون در قبل به ترتیب  Ununtrium و Ununpentium و Ununseptium و Ununcetium بوده است که این شیوه نامگذاری بر حسب عدد جرمیشان بوده است. برای اینکه اطلاعاتت رو راجع به جدولت کاملتر کنی بهتره که این اطلاعات جذابم تو ذهنت داشته باشی.

روش چهارم حفظ کردن جدول تناوبی

روش حفظ کردن جدول تناوبی, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

روش حفظ کردن جدول تناوبی

*وسایل یادگیری مثل فلش کارتها هم خیلی میتونه در این زمینه بهت کمک کنه، مواردی از جدولت که شامل نکات ریزه و به آسانی قابل حفظ شدن نیست رو میتونی روی این فلش کارتها بنویسی و هرروز برای تمرین ازشون استفاده کنی، فلش کارت یه ابزار خیلی مناسب برای بخاطر سپردن و حفظ کردن چیزای سخته.

میبینی هزاران راه برای حفظ عناصر جدول تناوبی وجود داره؛ فقط همونطور که اول بهت گفتم کافیه یکم وقت بزاری و خوب تمرین کنی، اونوقت بعد از چند روز میبینی که جدول تناوبی رو با چند روش ساده حفظ کردی. حفظ کردن جدول تناوبی یه راه ورودی برای ورود به دنیای شیمی هست، بعدا میبینی که حفظ کردن این جدول چقدر بهت در حل مسائل کمک میکنه و تو یه روز بخاطر اینکه جدول تناوبی رو حفظ کردی از خودت خیلی راضی خواهی بود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي