مطالب پيشنهادي

ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

تاريخ : ۹ اسفند
بازديد : 1288

همانطور که میدانید شطرنج بازی یا ورزشی کاملا فکری است. برای انجام این بازی باید از تمرکز بالایی برخوردار باشید. کسانی که این ورزش را انجام میدهند بخوبی میدانند که بدون تمرکز با عملکرد در حرکت مهره ها باعث باخت آنها میشود. در مطلب امروز ترفندهای شطرنج برای حرفه ای شدن را به شما می آموزیم.

ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

719491 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

شطرنج باز حرفه ای شوید

بازی یا ورزش شطرنج دوستداران خاص خود را دارد که معمولا افرادی هستند خوش فکر ، باهوش و با تمرکز بالا. برای اینکه بتوانید شطرنج را خوب بازی کنید و موفق باشید باید زیاد تمرین کنید.source ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

شطرنج

این بازی دو نفره ای است که روی یک صفحه با ۶۴ خانه؛ ۳۲ خانه سیاه و ۳۲ خانه سفید به وسیله ۳۲ مهره ؛ ۱۶ مهره سفید و ۱۶ مهره سیاه انجام می شود.

موفقیت در این ورزش بیش از هر چیز به توان تحلیل و فهم انتزاعی ذهن وابسته است. صفحه شطرنج یک صفحه مربع هشت در هشت خانه یکی در میان سیاه و سفید است. ستون های عمودی روبروی شطرنج بازان با حروف الفبا از A تا H و ردیف های افقی با اعداد ۱ تا ۸ مشخص می شوند.

093337 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

بیاموزید ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

۱۶ مهره سفید در ۱۶ خانه دو ردیف یک و دو و ۱۶ مهره سیاه هم در ۱۶ خانه دو ردیف ۷ و ۸ قرار می گیرند. صفحه حتما باید طوری قرار گیرد که اولین خانه سمت راست هر دو شطرنج باز سیاه باشد. قیمت صفحه شطرنج بستگی به نوع کیفیت و صفحه دارد که از ۲۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است.

ساعت شطرنج 

همه ما بر این باوریم که یک یا عوامل مهم و تعیین کننده در برگزاری هر چه بهتر مسابقات، استفاده از ملزومات و ابزار شطرنج است. ساعت شطرنج برای تعیین وقت میان دو بازیکن است که در تایمی محدود باید بازی خود را به پایان برساند و شخصی که تایمش زودتر تمام شود بازنده این دیدار است. قیمت ساعت شطرنج از ۵۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان است.

انواع مهره های شطرنج 

مهره های شطرنج پیاده یا سرباز، فیل ، اسب ، رخ و وزیر ، شاه نام دارند.

866794 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

کیش و مات

در مسابقه  شخصی برنده است که بتواند شاه حریف را با خطر زدن (کیش) مواجه کند به طوری که حریف راهی برای رفع کیش نداشته باشد؛ در این صورت شما برنده بازی هستید.

پات 

کوشش برای کشاندن شاه حریف به خانه های حاشیه صفحه شطرنج ، گاهی نو آموزان بازی شطرنج را با خطری بزرگ روبرو می کند. این خطر پات شدن یا مساوی شدن است. در حالت پات شدن چهار شرط زیر وجود دارد:
شاه در حالت کیش نباشد؛ شاه نتواند به خانه دیگر برود؛ مهره های هم رنگ شاه نتوانند حرکت کنند؛ نوبت حرکت با بازیکنی باشد که سه شرط برای او فراهم باشد؛ در این صورت بازی مساوی یا پات می شود.

بخوانید :   آدرس رستوران خسرو حیدری

162407 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

ریتینگ

قدرت هر شطرنج باز با یک امتیازی موسوم به ریتینگ مشخص می شود. این عدد بر اساس بازی های رسمی انجام شده هر بازیکن تعیین می شود و هر سه ماه یک بار توسط فیده منتشر می شود. هر یک از فدراسیون های ملی نیز ممکن است درجات خاص خود را داشته باشند که در آن کشور مورد پذیرش است.
مسابقات شطرنج به دو صورت انگلیسی و سوییسی برگزار می شود.

آموزش شطرنج به کودکان 

اگر می خواهید فرزندتان مسئولیت پذیر بار بیاید و قدرت پذیرش اشتباهاتش را پیدا کند، بهتر است او را با شطرنج آشنا کنید. از آنجا که در این بازی فرد برای حرکت اشتباهی که انجام می دهد، به سرعت تنبیه می شود و باید اشتباهاتش را با راه های تازه جبران کند، شطرنج می تواند ورزشی ایده آل برای فرزند شما باشد.

062075 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

این بازی به کودک شما یاد می دهد که مسئولیت اشتباهاتش را بپذیرد و بعد از تنبیه شدن، دلگیر یا ناامید نشود و با تفکر منطقی تر، بتواند اشتباه خود را جبران کند.
برای آموختن همه فوت و فن ها، عجله نکنید. از حرکات ساده شروع کنید و تا مدتی سراغ حرکات پیچیده نروید. بررسی ها می گوید بیشتر کودکان شش یا هفت ساله می توانند قوانین پایه را به کار ببندند و حتی برخی از آنها در سنین چهار یا پنج سالگی هم از عهده آن برمی آیند.

مراحل یادگیری شطرنج به روایت استاد بین المللی فیده 

مهران حق شناس استاد بین المللی فیده ، عضو کمیته فنی و رئیس کمیته مربیان فدراسیون شطرنج معتقد است شطرنج از نظر روحی و شخصیتی برای هر انسانی مفید است و به نوعی شطرنج را مادر ورزش ها می داند.

037491 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

ترفند های شطرنج ـ شطرنج نیاز به استراتژی و تاکنیک دارد 

شطرنج یک بازی فکری است و نیاز به استراتژی و تاکتیک هایی دارد که با آموزش صحیح و مطالعات بیشتر می تواند شما را به یک شطرنج باز خوب تبدیل کند. شطرنج سن نمی شناسد. شما در هر سنی باشید می توانید بازی کنید.

اولین گام برای یادگیری باید به کلاس های شطرنج که زیر نظر فدراسیون تشکیل می شود بروید و تعیین سطح کنید. شطرنج در سه سطح آماتور، متوسطه و پیشرفته است که هر سطحی آموزش و تاکتیک های خاص خود را دارد.

بهترین کتاب برای شروع شطرنج آماتور و متوسطه به اسم مایزلیس است. پیشنهاد می شود به تمامی شطرنج بازها حتما این کتاب را مطالعه کنند.

کلاس های عمومی برای آشنایی بیشتر شطرنج بسیار مفید است و حس رقابت پذیری خوبی برای شما به وجود می آورد و کلاس های خصوصی برای تخصصی شدن این رشته بسیار مفید و ارزشمند است.

بخوانید :   جریمه ورود به طرح ترافیک سال 98 چقدر است؟

نکته آخر هم اینکه سعی کنید هر چه می توانید در مسابقات شرکت کنید و برد و باخت برای تان مهم نباشد.

حتما بازی های خود را ثبت کرده و برای بررسی بیشتر از علت باخت خود به استاد نشان دهید تا علت باخت خود را جویا شوید. این حرکت برای پیشرفت شما بسیار تاثیرگذار است.

044564 Gahar ir ترفند های شطرنج برای حرفه ای شدن

ترفندهای شطرنج را بیاموزیم

گفتگو با نادیا باقری قهرمان شطرنج کشور و نایب قهرمان آسیا و سوم جهان

خودتان را معرفی کنید.

نادیا باقری طالقانی هستم . از پنج سالگی شطرنج را به صورت تفریحی از دایی ام یاد گرفتم و با ترغیب ایشان شطرنج را در سطوح حرفه ای زیر نظر استاد مهران حق شناس که معرف حضور همه علاقمندان شطرنج است آموختم. در مسابقات استانی، کشوری، آسیایی و جهانی عناوین زیادی را کسب کرده ام از جمله:مقام اول کشور، مقام دوم مسابقات آسیایی هند، مقام سوم جهانی آنتالیا و عناوین مختلف دیگر.

تعریف تان از شطرنج چیست؟

شطرنج مثل زندگی است، مثل یک جبهه جنگ. دو طرف با هم بازی می کنند و هر کس طرحی می ریزد و هر طرحی جواب بدهد آن بازی را می برد. اگر دو لشگر هزار نفره جلوی هم قرار گیرند، یک نفر از آن لشکر جلو برود و با هزار نفر مقابله کند هیچ نتیجه ای نمی گیرد. در شطرنج هم همینطور است. در زندگی هم باید کاملا با برنامه و آینده نگری حرکت کرد و هر کاری که می خواهیم کنیم با یک طرح و ایده همراه باشد.

برای یادگیری یک فرد مبتدی چه پیشنهادی دارید؟ 

برای یاد گرفتن شطرنج بهتر است از سنین پایین شروع کنیم مثلا شش الی هفت سالگی مناسب ترین زمان است. پیشنهاد من این است که اول به صورت عمومی وارد کلاس های شطرنج شوید و با فراگیری از علم شطرنج و تئوری شطرنج خود را به سطوح بالاتری رسانده و شرکت در مسابقات داخلی و کشوری و حتی بین المللی سطح خودمان را بالاتر ببریم.
کلاس های خصوصی با اساتید بین المللی باعث پیشرفت چشمگیری برای هر شطرنج باز در هر مقطعی است که مطمئنا هزینه مالی را در پیش دارد ولی ارزشش را دارد.
شطرنج ورزش بسیار پیچیده است. من بارها شده سر یک حرکت حدود ۳۰ دقیقه فکر کردم.

فقط این نیست که یک حرکت انجام بدهید و مهره را جلو ببرید. باید تبعات آن حرکات را در حرکات بعدی در نظر بگیرید. در زندگی هم همینطور است. شما باید به فکر آینده خود باشید و با برنامه ریزی دقیق بتوانید آینده بهتری را برای خود بسازید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+