بررسی بقای وکالت پس از فوت وکیل

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 30 سپتامبر

حقوق، از یک دیدگاه، علم تنظیم کننده روابط اجتماع است و عقود و قراردادها، مهمترین نقش را در این خصوص ایفا می‌نمایند. عقد وکالت کاربردی ترین و شایع‌ترین عقد در روابط قراردادی و حقوقی مردم است.

بررسی بقای وکالت پس از فوت وکیل

بررسی بقای وکالت پس از فوت وکیل, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

بنا به گزارش سایت وکیل مهاجرت  https://iranianlawyer.info

وکالت در قانون مدنی عقدی جایز است که موضوع آن، دادن اذن انجام اعمال حقوقی از طرف شخصی به دیگری است. با توجه به جایز بودن و اذنی بودن عقد وکالت، موت وکیل یا موکل یکی از موارد انحلال وکالت است.

قانون مدنی به منظور حفظ و بقای وکالت، در مواقعی که مقصود طرفین التزام و پایبندی بیشتر بر ادامۀ آن باشد، به نا بر اصل حاکمیت ارادۀ طرفین و آزادی قراردی، چگونگی بی اثر کردن و ساقط کردن حق عزل موکل یا وکالت وکیل را اعلام نموده است.

Persian immigration  lawyer در ادامه آورده است که :

بررسی بقای وکالت پس از فوت وکیل, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

وکالت بلاعزل، وکالت بدون استعفا، وکالت در حیات و وصایت در ممات، شرط اسقاط حق انجام عمل منافی با وکالت پس از فوت وکیل، همۀ اینها تدابیری هستند برای محکم کردن عقد وکالت و جلوگیری از موارد انحلال وکالت.

البته لازم به ذکر است که اسقاط حق عزل یا استعفای وکیل، اگر به صورت جزئی و در امر معین و خاصی باشد بلامانع است. ولی در جایی که وکالت برای اداره و تصرف در تمام امور است و مدتی برایش تعیین نشده است، از بین رفتن حق برهم زدن عقد، گاه با شخصیت و ازادی طرفین و گاه با نظم عمومی و اخلاق منافات دارد.

به گزارش سایت Persian immigration attorney

همۀ این تدابیر برای تثبیت وضع حقوقی فی ما بین وکالت و جلوگیری از تزلزل در رابطه است. با اینکه وکالت بلاعزل در بیشتر مواقع گره های حقوقی گروهی از افراد را می گشاید ولی پاره ای از فرصت طلبان ممکن است از آن سواستفاده کنند.

به نظر می رسد که مشکل اساسی در این خصوص، ناآگاهی مردم از شرایط و ضوابط حاکم بر این نوع تعهدات و پایبندی ها است.

پس عقد وکالت بعنوان عقدی جایز، علاوه بر نقش اراده طرفین در فسخ آن، در مواردی هم که قانونگذار مشخص نموده منحل می شود و همین احترام به اراده  طرفین می تواند این عقد را از جهت قابلیت انحلال ارادی آن محدود کند، اما نمی توان برخلاف اقتضای ذات عقد وکالت تراضی نمود پس این آزادی اراده به جایز بودن عقد وکالت خللی وارد نمی سازد.

منبع: سایت وکیل مهاجرت به آمریکا و کانادا (IranianLawyer.info)

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي