X بستن تبلیغات
مطالب پيشنهادي
loading...

پل تاریخی «خواجو» ترک خورد! +عکس

تاريخ : ۱۹ دی
بازديد : 1209

خبرگزاری میراث فرهنگی: پل تاریخی خواجو در حالی به نم نشست که سرپرست اداره میراث فرهنگی اصفهان از تخریب بخشی از دیواره پل خواجو و مرمت سریع آن توسط گروه مرمت این اداره کل سخن می گوید. با این‌حال کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی وضعیت پل خواجو را نابسامان دانستند.

137472 914 پل تاريخی «خواجو» ترک خورد! +عکس

پل خواجو یکی از پل‌های شهر اصفهان است که بر رودخانه زاینده رود احداث شده، این پل از بناهای تاریخی دوران شاه عباس دوم صفوی است که در سال ۱۰۶۰ هجری بنا شده است.

137473 615 پل تاريخی «خواجو» ترک خورد! +عکس

نم و رطوبت شدید بر دیواره های پل تاریخی خواجو

«شاهین سپنتا» فعال میراث‌فرهنگی در این باره می‌گوید: «پل تاریخی خواجو با وضعیت نابسامانی مواجه شده، میزان تَرک‌های فعال بر بدنه این پل تاریخی روز به روز افزایش پیدا می‌کند. چنانچه به‌نظر می‌رسد دیوارهای آجری این پل در حال فرو ریختن است.»

137474 528 پل تاريخی «خواجو» ترک خورد! +عکس

میزان تخریب‌ها که در اثر آتش افروزی و دیوار نویسی بوجود آمده کاملا آشکار است

این فعال میراث‌فرهنگی معتقد است، مدت زیادی از نوسازی بخش‌هایی از پل خواجو نمی‌گذرد که این پل تاریخی دچار نم کشیدگی و نفوذ آب های سطحی شده است. بماند که نمای ظاهری پل به‌دلیل دیوارنویسی‌های فراوان و آتشافروزی رهگذاران جلوه‌ای ناخوشایند پیدا کرده است.

137475 155 پل تاريخی «خواجو» ترک خورد! +عکس

ریزش آجرهای پل خواجو به دلیل عوامل انسانی و جوی

درحالی، سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان و اداره کل میراث‌فرهنگی اصفهان مرتب گزارش‌هایی از مرمت پل خواجو  منتشر می‌کنند که سپنتا تاکید می‌کند که آثار تاریخی اصفهان افزون بر مرمت مداوم توسط تیم‌های مرمت نیازمند مراقبت‌های دائمی هستند تا از آسیب‌هایی که به‌واسطه پدیده های آب و هوایی، آسیب رسانی توسط افراد ناآگاه و فرسایش مداوم بنا بوجود می‌آید،جلوگیری شود. اما  هیچ اقدام حفاظتی فیزیکی از این بناها از جمله پل خواجو صورت نمی‌گیرد و وضعیت این آثار تاریخی روز به روز نگران کننده‌تر می‌شود.

بخوانید :   تیپ متفاوت حنا فردین در اکران خصوصی پل خواب / 3 عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر گهر

loading...
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي