سوء تغذیه چیست و انواع آن کدام است ؟

  سوء تغذیه به دریافت خیلی کم یا زیاد برخی از مواد مغذی اشاره دارد . این موضوع می ‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی ، از جمله کاهش رشد ، مشکلات چشمی ، دیابت و بیماری قلبی شود . سوء تغذیه میلیارد ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می ‌دهد . برخی از جمعیت ‌ها بسته به محیط ، سبک زندگی و منابع خود در معرض خطر بالایی برای ابتلا به انواع خاصی از سوء تغذیه هستند . در این مقاله انواع ، علائم و علل سوء تغذیه را مورد بحث قرار می ‌دهیم و اطلاعاتی در مورد آن ارائه می ‌کنیم . در ادامه با ما همراه باشید .

سوء تغذیه چیست و انواع آن کدام است ؟

در صورت نیاز به سرم تراپی در منزل کلیک کنید .

سوء تغذیه چیست ؟ 

سوء تغذیه وضعیتی است که در نتیجه کمبود یا مصرف بیش از حد مواد مغذی ایجاد می ‌شود. انواع سوء تغذیه عبارتند از :

 نقص تغذیه : این نوع سوء تغذیه ناشی از عدم دریافت پروتئین ، کالری یا ریزمغذی ‌های کافی است که منجر به کمبود وزن نسبت به قد ، کوتاهی قد نسبت به سن و کمبود وزن نسبت به سن می‌ شود.

اگر برای درمان سوئ تغذیه احتیاج به پزشک دارید در این قسمت کلیک کنید : ویزیت پزشک در منزل

 تغذیه بیش از حد : مصرف بیش از حد برخی از مواد مغذی مانند پروتئین ، کالری یا چربی نیز می ‌تواند منجر به سوء تغذیه شود. این مورد معمولا منجر به اضافه وزن یا چاقی می‌ شود. افرادی که دچار سوء تغذیه هستند اغلب کمبود ویتامین‌ ها و مواد معدنی به ویژه آهن ، روی ، ویتامین ا و ید دارند . با این حال ، کمبود ریز مغذی‌ ها نیز می‌ تواند با تغذیه بیش از حد رخ دهد. ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد کالری دچار اضافه وزن شوید ، اما ویتامین‌ ها و مواد معدنی کافی را به طور همزمان دریافت نکنید. دلیل آن این است که غذاهایی که به تغذیه بیش از حد کمک می‌ کنند ، مانند غذا های سرخ شده و شیرین ، کالری و چربی بالایی دارند اما سایر مواد مغذی را ندارند .

علل ایجاد سوء تغذیه چیست ؟ 

 علل شایع سوء تغذیه عبارتند از :

  نا امنی غذایی یا عدم دسترسی به غذای کافی و مقرون ‌به‌ صرفه : مطالعات ناامنی غذایی در کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته را با سوء تغذیه مرتبط می‌ دانند .

ناتوانی در تهیه غذا : مطالعات ضعف بدنی ، تحرک کم و نداشتن قدرت عضلانی را به‌ عنوان عوامل خطر برای سوء تغذیه شناسایی کرده‌ اند. این مسائل مهارت‌ های آماده سازی غذا را مختل می‌ کنند .

  مشکلات گوارشی و مشکلات مربوط به جذب مواد مغذی : شرایطی که باعث سوء جذب می ‌شوند ، مانند بیماری کرون ، بیماری سلیاک و رشد بیش از حد باکتری ‌ها در روده ، می ‌توانند باعث سوء تغذیه شوند .

 مصرف بیش از حد الکل : مصرف زیاد الکل می ‌تواند منجر به دریافت ناکافی پروتئین ، کالری و ریز مغذی ‌ها شود . 

  اختلالات سلامت روان : افسردگی و سایر شرایط سلامت روان می ‌توانند خطر سوء تغذیه را افزایش دهند. یک مطالعه نشان داد که شیوع سوء تغذیه در افراد مبتلا به افسردگی 4 درصد بیشتر از افراد سالم است . 

سوء تغذیه چیست و انواع آن کدام است ؟

علائم سوء تغذیه در کودکان

علائم سوء تغذیه در کودکان می‌تواند با علائم سوء تغذی در بزرگسالان یکسان باشد. تنها موضوعی که سبب تفاوت بین این دو گروه است ، این است که ایجاد سوء تغذیه در کودکان آن‌ ها را با مشکل رشد روبه ‌رو می‌ کند ؛ اما در بزرگسالان این مسئله رخ نمی‌ دهد. علائم سوء تغذیه در کودکان و بزرگسالان شامل کاهش وزن ، از دست دادن حجم چربی و عضله به دلیل استفاده از پروتئین آن‌ ها ، گونه ‌های تو خالی و گودی چشم ، شکم باد کرده به دلیل ادم ناشی از کمبود پروتئین ، خشکی پوست و مو ، تاخیر در درمان زخم‌ ها و جوش خوردن پوست ، خستگی ، دشواری برای تمرکز ، بی‌ قراری و حتی افسردگی و اضطراب اشاره کرد . 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه