بهترین راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالا (تمام ساختمان ها)

کاهش فشار آب دلایل مختلفی دارد؛ از ترکیدگی و نشتی لوله ها گرفته تا جرم گرفتن آن ها که برای حل این مشکل باید روش رفع گرفتگی لوله پلاستیکی آب گرم و سرد و انواع لوله های دیگر را بیاموزید. معمولا در ساختمان های بلند برای حل این مشکل از پمپ آب یا تانکر آب استفاده می کنند.

اگر با مشکل جدی کاهش فشار آب روبرو هستید، توصیه می کنیم که هر چه سریعتر برای خرید تانکر یا پمپ اقدام کنید. پمپ ها با افزایش جریان و تانکرها با تامین آب مصرفی نیازتان را برطرف می کنند. هر کدام از این وسایل ویژگی هایی دارند که در ادامه خواهیم گفت.

بهترین راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالا (تمام ساختمان ها)

بررسی دلایل کم شدن فشار آب

دقت کنید که گاهی به علت گرفتگی لوله ها شاهد کاهش فشار آب هستیم و این باعث اختلال در کار وسایلی چون ماشین ظرفشویی و لباسشویی تان می باشد. این حالت می تواند علت پس دادن نمک ماشین ظرفشویی نیز محسوب شود، به طوری که این ماده به خوبی حل نمی شود و در روی ظرف هایتان باقی می ماند.

وقتی که با کاهش فشار آب روبرو می شوید باید علل آن را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید وسایلی چون پمپ یا تانکر یا شیرآلات تقویت کننده آب نمایید. در ادامه سایر دلایل کاهش فشار آب را بررسی می کنیم.

گاهی این مشکل از داخل ساختمان نیست و سازمان های ذی ربط صرفاً به دلیل خرابی ها و نشتی های منطقه ای فشار آب را برای مدتی کاهش می دهند. در برخی مواقع لوله اصلی انشعاب آسیب می بیند، به همین دلیل فشار کمتر می شود. در زمان هایی مثل اعیاد خاص مصرف مردم افزایش پیدا می کند که همین موضوع روی کاهش فشار آب تاثیر می گذارد.

ترکیدگی یا نشتی لوله ها

این مشکل معمولا در ساختمان های قدیمی به دلیل استفاده از سیستم لوله کشی کهنه به وجود می آید. در این زمان ترکیدگی یا نشتی از دید ساکنین پنهان می ماند و به همین جهت فشار کم می شود.

کامل باز نبودن فلکه آب اصلی

گاهی هیچ کدام از دلایل بیرونی دلیل اصلی کاهش فشار آب ساختمان شما نیستند، چون صرفاً شیر فلکه اصلی ساختمان به صورت نیمه باز است. شیر فلکه در نزدیکی کنتور آب نصب می شود، بنابراین حتماً از کامل باز بودن آن مطمئن شوید.

جرم گرفتن لوله ها

قدیمی بودن لوله ها باعث ایجاد جرم زیاد در آنها می شود. سرشیرهای آب یک توری ابعاد کوچکی دارند و به مرور زمان رسوب های آهکی باعث انسداد آنها می شوند. در این زمان شما می توانید با تماس با مراکز لوله بازکنی مشکل را برطرف کنید و فشار آب را به حالت اولیه برگردانید.

خراب بودن شیرآلات

اگر شیرآلات ساختمان خراب باشند، متاسفانه فشار آب شما کم می شود. فرض کنید یک شیر خراب را مدام می چرخانید، در حالی که شیر باز نمی شود و جریان کامل آب ندارید. در بسیاری از موارد این مشکل با تعمیر شیرآلات برطرف می شود، اما اگر این اتفاق نیفتاد، تنها راه تعویض این قطعات است.

مصرف زیاد

این مشکل بیشتر در خانه هایی با لوله کشی مشترک دیده می شود. اگر همسایه های طبقه پایین شما به صورت مداوم و به مقدار زیاد آب مصرف می کنند، متاسفانه شما در دسترسی به آب مشکل خواهید داشت. برای حل این مشکل می توانید از همسایه ها درخواست کنید که در مصرف آب صرفه جویی داشته باشند.

نحوه حل مشکل فشار آب در طبقات بالا

بهترین راه حل ها برای حل مشکل فشار آب در طبقات بالا عبارت هستند از:

استفاده از پمپ آب

پمپ های آب ابزاری برای افزایش فشار آب هستند که در توان های 0.5 تا 3 اسب بخار در بازار به فروش می رسند. برای استفاده از این ابزار باید یک منبع تحت فشار بعد از کنتور نصب کنید تا آب به صورت پرفشار برای طبقات بالا فرستاده شود. شما باید در انتخاب قدرت این دستگاه دقت کرده و به عوامل مختلفی از جمله متراژ ساختمان، ارتفاع ساختمان، تعداد طبقات و تعداد واحدهای هر طبقه توجه داشته باشید.

بوستر پمپ

بوستر پمپ در واقع محصولی متشکل از پمپ هایی متصل به یکدیگر به صورت موازی است که باعث انتقال جریان آب به همه طبقات با فشار یکسان می شود. اگر در ساختمان های بزرگتر زندگی می کنید و مصرف آب بیشتری دارید، به جای استفاده از پمپ های معمولی از بوستر پمپ ها استفاده کنید.

هزینه راه اندازی این ابزار بالا است، اما در نقطه مقابل تا مدتی طولانی نیازتان را به هر دستگاه مشابه برطرف می کند.

پمپ واحد داخل

پمپ های واحد داخل با قدرت کمتری عرضه می شوند و آنها را داخل هر واحد مسکونی نصب می کنند. توان این پمپ ها معمولا 0.5 اسب بخار است، اما به خوبی می توانند نیاز یک واحد را به آب پرفشار برطرف کنند.

در برخی مواقع همه واحدهای ساختمان دچار مشکل فشار آب نیستند و فقط ساکنین یک واحد با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند که بهترین راه حل برای آنها استفاده از پمپ واحد داخل است.

در برخی مواقع نیز ساکنین برخی طبقات تمایلی به پرداخت هزینه برای خرید پمپ ندارند. مثلاً طبقات اول با این مشکل روبرو نیستند، به همین دلیل هزینه ای نیز نمی پردازند که ساکنین طبقه های بالاتر می توانند برای حل مشکل برای واحد خود پمپ واحد داخل تهیه کنند.

بهترین راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالا (تمام ساختمان ها)

پمپ آبگرمکن / پکیج

در برخی موارد فشار آب سرد مناسب و فشار آب گرم نامناسب است که در این زمان امکان استفاده از پمپ آّبگرمکن / پکیج را دارید. نام این ابزار سیرکولاتور است که در قسمت پشت آبگرمکن یا پکیج نصب می شود و فشار مورد نیاز آب را تامین می کند.

نصب تانکر در پشت بام

اگر با مشکل کمبود فشار آب در ساختمان مواجه هستید، برای حل این مشکل از تانکرها استفاده کنید. تانکرهای 1000 یا 2000 لیتری گزینه مناسبی برای طبقات بالا هستند و توان رفع نیاز ساکنین را دارند. این تانکرها حتی در زمان قطعی آب شهری به کمکتان می آیند و باعث می شوند که همچنان به آب دسترسی داشته باشید.

بهترین راه حل مشکل فشار آب در طبقات بالا (تمام ساختمان ها)

حل مشکل فشار آب در طبقات بالا با راه حل های مختلف

برای حل مشکل فشار آب در طبقات بالا راه حل های مختلفی وجود دارد، با استفاده از آنها می توانید مشکلات مربوط به فشار آب را به صورت کامل برطرف کنید. در اغلب موارد این مشکل صرفاً با نصب یک پمپ ساده برطرف می شود.

برای حل مشکل فشار آب در طبقات بالا قبل از خرید پمپ یا تانکر باید مشکلات را برطرف کنید. مثلاً اگر با مشکل گرفتگی لوله ها مواجه شدید، با مراکز لوله بازکنی برای رفع این مشکل تماس بگیرید. تا زمانی که مشکلات برطرف نشده اند، حتی قدرتمندترین پمپ ها نمی توانند برای رفع مشکل کمکتان کنند.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه