8 نکته طلایی برای شستشوی لباس نوزاد و کودک

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 23 سپتامبر

کودکان حقیقتاً شیرینی زندگی هستند و با تمام چالش‌هایی که خانواده‌ها برای بزرگ کردن آن‌ها دارند، می‌توانند حس امید و خوشحالی را در خانه به وجود آورند. بااین‌حال، مراقبت از سلامتی آن‌ها یکی از دغدغه‌های اساسی برای خانواده‌ها به حساب می‌آید. از این رو پدر و مادرها باید بتوانند تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، شستشوی لباس نوزاد و کودک است. لباس تمیز علاوه بر حس شادابی و راحتی که به کودک می‌دهد، در حفظ سلامتی او هم تأثیرگذار می‌باشد. درنتیجه لازم است چند نکته مهم برای شستن لباس نوزاد و کودک را در نظر بگیرید که آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.

8 نکته طلایی برای شستشوی لباس نوزاد و کودک, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۱٫   روش صحیح شستشوی لباس نوزاد و کودک را یاد بگیرید.

شستشوی لباس‌های نوزاد و کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا پوست حساس و آسیب‌پذیر آن‌ها نیازمند مراقبت دقیق است. برای اطمینان از سلامتی کودکان، از مواد شوینده ملایم و مخصوص نوزادان استفاده نمایید و لباس‌های نو را قبل از استفاده، حتماً بشویید. همچنین، از خیساندن لباس‌ها قبل از شستشو و استفاده از دمای مناسب آب مطمئن شوید. جداسازی لباس‌های کودکان از لباس‌های بزرگ‌تر، آبکشی دقیق و بهره‌گیری از مواد شوینده بدون رنگ و بوی مصنوعی نیز از تدابیر اساسی در شستشوی لباس‌های کودکان محسوب می‌شوند.

۲٫   لکه لباس نوزاد را پاک کنید.

پاک کردن لکه‌های روی لباس کودک و نوزاد بسیار اهمیت دارد؛ زیرا لباس‌های آن‌ها معمولاً به شیر، ادرار و مواد دیگر آلوده می‌شوند. برای از بین بردن این لکه‌ها و حفظ تمیزی لباس‌ها، می‌توانید از ترفندهای مختلف استفاده کنید. برای لکه‌های پروتئینی مانند شیر و لکه‌های غذایی، لباس را در محلول آب گرم و صابون خیس کنید.

برای لکه‌های روغنی مانند روغن بچه، از نشاسته یا پودر تالک استفاده نمایید و اگر لکه پررنگ باشد، از فرچه‌های مخصوص لباس کمک بگیرید. همچنین، برای لکه‌های میوه و مربا بهتر است از محلول آب و سرکه سفید یا آب و الکل استفاده کنید. در مورد لکه‌های ادرار و مدفوع، آب گرم و صابون یا آمونیاک می‌تواند کمک‌کننده باشد.

مراقب باشید که لکه‌ها را در اولین فرصت پاک کنید؛ زیرا گذر زمان ممکن است باعث نفوذ آلودگی به الیاف لباس شود و پاک‌کردن لکه‌ها در ادامه سخت‌تر گردد.

۳٫   توجه به شرایط فیزیکی کودک

شستشوی لباس‌های نوزادان و کودکان با توجه به شرایط فیزیکی حساس این کودکان بسیار اهمیت دارد. درواقع از آنجایی که پوست نوزادان و کودکان بسیار حساس و نازک است، به مواد شیمیایی قوی و عطری بیشتر واکنش نشان می‌دهد. درنتیجه استفاده از مواد شوینده ملایم و مخصوص نوزادان و کودکان می‌تواند جلوی تحریک پوستی و آلرژی‌ها را بگیرد.

درعین‌حال، برخی از نوزادان و کودکان ممکن است مشکلات پوستی مثل آلرژی، اگزما و درماتیت آتوپیک داشته باشند که نیازمند مراقبت‌های خاص هستند. استفاده از مواد شوینده مناسب و پاک‌کننده‌های خاص نوزاد می‌تواند به بهبود وضعیت پوستی آن‌ها کمک کند. در این زمینه بهتر است از متخصص کودکان برای راهنمایی در مورد شستشوی لباس‌ها و محصولات مناسب برای وی بهره بگیرید.

۴٫   از شوینده مناسب لباس نوزاد استفاده نمایید.

همان‌طور که در مقالات معتبر راهنمای شستشوی لباس نوزاد گفته می‌شود، انتخاب شوینده مناسب برای شستشوی لباس‌های کودکان و نوزادان بسیار حائز اهمیت است. شوینده‌های غیراستاندارد و معطر می‌توانند سلامتی پوست حساس کودکان را به خطر بیندازند و باعث تحریک و حساسیت پوستی شوند.

همچنین این نوع شوینده‌ها ممکن است باعث پوسیدگی و ازبین‌رفتن لباس‌ها شوند. برای شستشوی لباس‌های نوزاد، بهتر است از شوینده‌های بدون آنزیم، بی‌بو و فاقد مواد سفیدکننده استفاده کنید. درعین‌حال توصیه می‌شود از شوینده‌های مایع به جای محصولات پودری بهره بگیرید؛ زیرا این نوع شوینده‌ها سریع‌تر از الیاف لباس جدا می‌شوند.

8 نکته طلایی برای شستشوی لباس نوزاد و کودک, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

۵٫   لباس‌ها را جداگانه بشویید.

شستشوی لباس نوزاد و کودک به صورت جدا از سایر لباس‌ها اهمیت زیادی دارد؛ چرا که لباس‌های نوزادان دارای لکه‌های پروتئینی مانند شیر مادر و لکه‌های ادرار هستند که نیاز به شستشو و پاک‌کردن خاصی دارند. همچنین، پوست نازک و حساس کودک، مستقیماً با لباس در تماس است و به همین خاطر باید از مواد شوینده مخصوص کودکان استفاده کرد.

در این زمینه حتی جداسازی لباس‌ها بر اساس رنگ و جنس نیز مهم است؛ به عنوان مثال، لباس‌های رنگ روشن را از لباس‌های رنگ تیره جدا کنید تا از انتقال رنگ به یکدیگر جلوگیری شود. همچنین لباس‌هایی که جنس‌های متفاوتی دارند، ممکن است نیاز به دوره‌های شستشوی متفاوتی داشته باشند. ازاین‌رو، توجه به جزئیات و جداسازی مناسب لباس‌ها می‌تواند به برقراری بهترین شرایط شستشو و حفظ کیفیت لباس‌های کودکان کمک کند.

۶٫   شستشوی لباس نوزاد با ماشین لباسشویی

برای لباس‌های کودکان، بهترین درجه حرارت معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. در هنگام شستشو با ماشین لباسشویی یا با دست، از آب داغ پرهیز کنید. زیرا ممکن است باعث جلوگیری از جدا شدن مواد شوینده و پاک نشدن کامل لباس‌ها شود. در برخی از ماشین‌های لباسشویی نیز حالت “kidswear” وجود دارد که برای شستشوی لباس‌های کودکان طراحی شده است. این حالت دارای قابلیت کنترل دمای آب و سایر پارامترهای شستشو است تا لباس‌های کودکان با دقت بیشتری شسته شوند.

۷٫   از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید.

برای شستشوی لباس‌های نوزاد و کودکان، می‌توانید از مواد شوینده طبیعی استفاده کنید. به عنوان مثال، آبلیمو برای از بین بردن لکه‌های قطره آهن مناسب است. برای این منظور، لباس را در کمی آب و آبلیمو خیسانده و پس از مدتی آبکشی کنید. همچنین می‌توانید از جوش‌شیرین به عنوان یک شوینده طبیعی برای لباس‌های نوزاد استفاده نمایید. برای این کار، کمی جوش‌شیرین را با چند قطره سرکه مخلوط کرده و این خمیر را روی لکه‌های لباس بمالید. پس از شستشو متوجه می‌شوید که بو و لکه‌های لباس نوزادان از بین رفته و همچنین لباس‌ها نرم و لطیف شده‌اند.

سرکه سفید هم یک شوینده طبیعی دیگر است که برای از بین بردن لکه و ضدعفونی‌کردن لباس‌ها مناسب می‌باشد. برای این امر لازم است تا سرکه سفید و آب را با هم مخلوط کرده و لباس‌ها را به مدت ۳۰ دقیقه در این محلول بخیسانید. در واقع باید گفت که شوینده‌های طبیعی به علت داشتن ساختار طبیعی و خالص، برای لباس‌های کودکان مناسب هستند و به پوست حساس آن‌ها آسیب نمی‌رسانند.

۸٫   برچسب شستشوی لباس نوزاد و کودک را بخوانید.

خواندن برچسب راهنمای شستشوی لباس کودکان و نوزادان بسیار مهم است؛ زیرا حاوی اطلاعات کاربردی و اساسی در مورد شستشوی صحیح لباس‌ها هستند. این برچسب‌ها اغلب دستوراتی در مورد درجه حرارت مناسب آب، نوع مواد شوینده، روش‌های خشک‌کردن و سایر توصیه‌های مهم را شامل می‌شوند.

همچنین در صورتی که روی برچسب توضیحات خاصی در مورد محافظت از پوست حساس کودکان داشته باشد، از این نکات نیز می‌توانید کمک بگیرید. درنتیجه، خواندن و رعایت نکات درج شده در برچسب راهنمای شستشو به شما کمک می‌کند تا لباس‌های کودکان خود را بدون از دست دادن کیفیت و تحت تاثیر قرار گرفتن شکل ظاهری آن‌ها تمیز کنید.

8 نکته طلایی برای شستشوی لباس نوزاد و کودک, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

نکات تکمیلی برای شستشوی لباس نوزاد و کودک

  • در مرحله آبکشی اطمینان حاصل کنید که هیچ اثری از مواد شوینده روی لباس باقی نمانده باشد.
  • بهتر است لباس‌ها را در معرض هوا و آفتاب خشک کنید تا باکتری‌ها و مواد آلرژی‌زا به صورت کامل از بین بروند.
  • از مواد شوینده حاوی نرم‌کننده و سفیدکننده استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است برای پوست حساس کودکان آزاردهنده باشند.
  • اگر لباس‌های کودکان مرطوب شدند، آن‌ها را به سرعت خشک کنید تا از ایجاد عفونت‌های قارچی جلوگیری شود.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي