بزرگترین مجسمه جهان

بزرگترین مجسمه جهان تندیس سردار والابی پاتل است که در سال 2004 توسط تعداد زیادی از مهندسان و بر پایه اصول بسیار دقیق ساخته شد. مجسمه 182 متر (597 فوت) ارتفاع دارد. محل نگهداری آن در جزیره‌ای در رودخانه نارمادا در نزدیکی راجپیپلا در ایالت گجرات هند است.

این مجسمه از فولاد و برنز ساخته شده و 75000 تن وزن دارد. ساخت آن 33 ماه طول کشید و هزینه ساخت آن 420 میلیون دلار بود. تندیس اتحاد یکی از جاذبه های گردشگری محبوب در هند است که روزانه حدود 15 هزار نفر از آن بازدید می کنند. مردم هند احترام خاصی به این مجسمه عظیم الجثه می گذارند و برایشان بسیار عزیز است.

تندیس سردار والابی پاتل

تندیس اتحاد یک مجسمه عظیم از سردار والابی پاتل، یکی از پدران بنیانگذار هند و ملقب به “مرد آهنین هند ” است. سردار والابی پاتل یکی از رهبران جنبش استقلال هند بود. او پس از استقلال هند، به عنوان اولین قائم مقام نخست وزیر کشور خدمت کرد. پاتل نقش مهمی در اتحاد 500 ایالت خودمختار هند داشت. او همچنین به عنوان یک چهره ملی هند شناخته می شود. تندیس اتحاد در ایالت زادگاه او، گجرات توسط نارندرا مودی، توسط نخست‌ وزیر این کشور در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ رونمایی شد و جز بلندترین تندیس های جهان است. مجسمه اتحاد یک نماد ملی در هند به حساب می رود و به عنوان یادبودی از والابای پاتل و نقش او در استقلال هند مورد احترام همگان قرار می گیرد. شما میتوانید معروف ترین مجسمه های جهان را از این لینک مشاهده کنید

ویژگی های تندیس اتحاد

تندیس اتحاد نمادی از وحدت و یکپارچگی هند است. این مجسمه یادآور فداکاری های سردار پاتل برای اتحاد هند است. از ویژگی های خاص این مجسمه بزرگ جهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارتفاع

تندیس اتحاد با ارتفاع 182 متر (597 فوت) بلندترین مجسمه جهان است. این 54 متر (177 فوت) بالاتر از رکورددار قبلی، معبد بهار بودا در استان هنان چین است. ارتفاع زیاد تندیس اتحاد باعث می شد که ساخت و ساز و نگهداری مجسمه بسیار دشوار باشد. تندیس اتحاد بیش از 5 برابر بلندتر از مجسمه آزادی است. این ارتفاع زیاد باعث می شد که ساخت و ساز و نگهداری مجسمه بسیار دشوار باشد. برای ساخت مجسمه، مهندسان از یک روش ساخت به نام “ترازبندی از بالا ” استفاده کردند. در این روش، ساخت مجسمه از بالا شروع می شود و به سمت پایین ادامه می یابد. این روش باعث می شد که وزن مجسمه به طور مساوی توزیع شود و از فروپاشی آن جلوگیری شود.

برای حمل و نقل مصالح به محل ساخت مجسمه، مهندسان از یک سیستم بالابر ویژه استفاده کردند. این سیستم بالابر می توانست مصالح سنگین را با دقت بالا به بالای مجسمه حمل کند.

مصالح

تندیس اتحاد از جنس بتن مسلح، فولاد و برنز است. پایه آن 58 متر (190 فوت) ارتفاع دارد و از 6500 تیر فولاد ساختمانی و 22500 تن سیمان در آن استفاده شد. در ساخت مجسمه از 18500 تن فولاد تقویت شده و 1850 تن برنز به کار رفت. بتن مسلح یک ماده بسیار قوی است که می تواند وزن زیادی را تحمل کند. فولاد نیز یک ماده بسیار قوی است که می تواند در برابر باد و زلزله مقاومت کند. برنز یک ماده بادوام است که می تواند در برابر خوردگی مقاومت کند. این مصالح سنگین و گران قیمت هستند و حمل و نقل آنها به محل ساخت مجسمه نیز دشوار بود. برای ساخت بتن مسلح، مهندسان از سیمان، شن و ماسه استفاده کردند. برای ساخت فولاد، مهندسان از آهن و کربن استفاده کردند. برای ساخت برنز، مهندسان از مس، روی و قلع استفاده کردند.

استحکام

تندیس اتحاد باید در برابر باد با سرعت 180 کیلومتر در ساعت (112 مایل در ساعت) و زلزله 6.5 ریشتری مقاوم باشد. برای این کار، مهندسان از یک سیستم مهاربندی ویژه استفاده کردند. این سیستم مهاربندی از 3400 تیر فولادی تشکیل شد که مجسمه را به هم متصل می کند.

سیستم مهاربندی به گونه ای طراحی شد که در برابر باد و زلزله مقاومت کند. این سیستم همچنین باعث می شود که مجسمه در برابر ارتعاشات ناشی از باد و زلزله مقاوم باشد. این امر نیاز به طراحی و ساخت دقیق مجسمه داشت.

امکانات

تندیس اتحاد دو طبقه برای بازدید دارد. طبقه اول یک موزه است که تاریخ زندگی و کار سردار پاتل را به نمایش می گذارد. مساحت این قسمت 2500 متر مربع بوده و به دو بخش مجزا تقسیم می شود. بخش اول به زندگی و کار سردار پاتل اختصاص دارد. این بخش شامل تصاویر، اسناد، فیلم ها و اشیای تاریخی، اطلاعاتی در مورد تاریخ، فرهنگ، هنر و معماری هند است.

طبقه دوم یک سکوی با مساحت 300 متر مربع است که از آنجا می توان مناظر پانورامیک از رودخانه نارمادا و اطراف آن را به راحتی دید. این سکوی مشاهده در ارتفاع 153 متری از سطح زمین قرار دارد.

هزینه

هزینه ساخت تندیس اتحاد 29.8 میلیارد روپیه هند (380 میلیون دلار) تخمین زده شد. تامین مالی این پروژه را دولت گجرات بر عهده گرفت. ساخت تندیس اتحاد یک پروژه چالش برانگیز بود که نیاز به حل بسیاری از مشکلات فنی داشت. مهندسان با استفاده از روش ها و فناوری های نوین، توانستند این چالش ها را پشت سر بگذارند و یک شاهکار مهندسی را خلق کنند.

تندیس سردار والابی پاتل نماد چیست؟

تندیس اتحاد همچنین نمادی از اتحاد و یکپارچگی هند است. این مجسمه نشان دهنده عزم هند برای تبدیل شدن به یک قدرت جهانی است. در اینجا برخی از نمادهایی که تندیس سردار والابی پاتل به آنها اشاره دارد:

نشان دهنده عزم هند برای تبدیل شدن به یک کشور متحد و یکپارچه

یادآور نقش والابای پاتل در استقلال هند

نشان دهنده عزم هند برای تبدیل شدن به یک قدرت

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه

  1. افشار says:

    یعنی از گاندی مهمتر بوده؟؟!!!