قانون جدید نیمه دومی ها ۱۴۰۲

تاريخ : 15 سپتامبر

در این بخش از گهر به بررسی قانون جدید نیمه دومی ها ۱۴۰۲  می پردازیم. در سال های گذشته اغلب کودکانی که متولد نیمه دوم سال هستند با توجه به قوانین سن ورود به مدرسه مجبور می شوند سال تحصیلی خود را با تاخیر شروع کنند. اما در حال حاضر و برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ ، سن ۶  سالگی حداقل سن مورد نیاز برای ورود به مدارس است. در نتیجه کودکان نیمه دومی هم می توانند در سال جدید اقدام به ثبت نام نمایند.

قانون جدید نیمه دومی ها ۱۴۰۲

قانون جدید نیمه دومی ها ۱۴۰۲, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

با شروع تابستان، ثبت نام مدارس نیز در مقاطع مختلف تحصیلی انجام می شود و دانش آموزان و والدین با کسب اطلاعات کافی درباره شرایط ثبت نام در مدارس اقدام به ثبت نام دانش آموز در مدرسه مورد نظر خود برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ می نمایند.

یکی از نقاط عطف زندگی هر کودک، ورود او به مدرسه و در واقع آغاز به تحصیل در مقطع اول ابتدایی می باشد، که والدین وی می بایست با رسیدن فرزند به سن ۶ سال تمام، او را در مدرسه برای تحصیل در مقطع اول ابتدایی ثبت نام نمایند.

مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است، آگاهی از سن ورود به اول ابتدایی می باشد و کودکان با رسیدن به سن مورد نظر مشمول ثبت نام برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ خواهند شد. هم چنین می توان گفت که سن ۶ سالگی، حداقل سن مورد نیاز برای ورود به مدارس می باشد و در شرایط خاص مانند مناطق روستایی سن حداکثری هم برای ورود به مقطع اول ابتدایی وجود دارد.

نوآموزان متولد مهر ماهی،  در صورت وجود ظرفیت در مدارس و گذراندن پیش دبستانی در سال گذشته، مجاز به ثبت نام در کلاس اول ابتدایی هستند.

با توجه به موارد مطرح شده و اهمیت سن ورود به اول ابتدایی برای والدین دانش آموزان در ادامه این مقاله به ارائه جزئیات بیشتری درباره سن ورود به اول ابتدایی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳​ و قانون جدید نیمه دومی ها خواهیم پرداخت.

ثبت نام نوآموزان در کلاس اول دبستان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ به دو صورت مراجعه حضوری و الکترونیکی در بازه زمانی مشخصی انجام می شود. والدین باید در زمان مقرر مدارک ثبت نام در پایه اول ابتدایی را در سامانه پادا pada.medu.ir ثبت کرده و فرزند خود را در کلاس اول دبستان ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳​​​ ثبت نام نمایند.

حداقل و حداکثر سن ورود به اول ابتدایی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳

قوانین جدید ثبت نام کلاس اولی ‌ها در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ تغییری نکرده است و دانش آموزان متولد نیمه اول سال که تا مهر ماه ۱۴۰۲، ۶ سال تمام هستند، می ‌توانند برای کلاس اول ابتدایی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳​​ ثبت نام کنند. بدین ترتیب کودکان متولد نیمه اول سال ۹۶ به قبل مشمول ثبت نام در مقطع اول ابتدایی خواهند بود.

لازم به ذکر است ثبت ‌نام کودکان ۶ سال تمام فقط در مدارس ابتدایی به عنوان دانش‌ آموز پایه اول مجاز است و ثبت‌ نام آنان در سایر مراکز از جمله ثبت نام پیش ‌دبستانی ممنوع می‌ باشد، لذا مدیران محترم مدارس و مراکز پیش ‌دبستانی موظفند در ثبت ‌نام، شرایط سنی را رعایت نمایند.

نوآموزان متولد مهر ماهی،  در صورت وجود ظرفیت در مدارس و گذراندن پیش دبستانی در سال گذشته، مجاز به ثبت نام در کلاس اول ابتدایی هستند.

ثبت نام طرح سنجش سلامت دانش ‌آموزان اول ابتدایی و نوآموزان پیش دبستانی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از اول تیر ماه انجام می ‌شود. در مواردی که کودک ۶ ساله‌ با توجه به استاندارد های تعیین شده (سنجش بدو ورود به دبستان)، آمادگی لازم برای ثبت‌نام در پایه اول را نداشته باشد، سازمان آموزش و پرورش کودکان استثنایی تصمیم ‌گیری می ‌نماید و مرجع تعیین عدم امکان ثبت‌ نام و حضور کودک با ۶ سال تمام در پایه اول و صدور مجوز ثبت‌ نام در این پایه با سن بالاتر (در چهارچوب سن متعارف)، کمیسیون خاص منطقه با ذکر دلایل (عدم دسترسی به مدرسه، بیماری و …) می‌ باشد.

از آن جایی که وزارت آموزش و پرورش وظیفه تحت پوشش قرار دادن کلیه کودکان لازم التعلیم را بر عهده دارد و موظف است شرایط را برای بهره‌ مندی از این فرصت برای تمامی کودکان فراهم نماید، سن حداکثری هم برای ورود به اول ابتدایی در نظر گرفته شده که این سن در مناطق شهری ۹ و در مناطق روستایی ۱۱ سال می باشد که همان طور که پیشتر به آن اشاره شد در شرایط خاص و با رای کمیسیون منطقه و دلیل موجه امکان پذیر می باشد. در ادامه جدول سن پذیرش بر اساس سال جاری ارائه شده است.

محل استقرار مدارسابتدای سن پذیرشانتهای سن پذیرش
شهر ۱۳۹۶/۰۷/۰۱۱۳۹۴/۰۷/۰۱
روستا۱۳۹۶/۰۷/۰۱۱۳۹۲/۰۷/۰۱

چرا نیمه دومی‌ ها یک سال دیرتر به مدرسه می‌ روند؟

سن ورود پیش دبستانی و مدرسه یک چالش جهانی است و در اکثر کشور‌ ها ۶ سال تمام و در برخی دیگر ۵ سالگی زمان ورود به مدرسه در نظر گرفته شده است و در این میان نکته قابل توجه در معرض یادگیری قرار گرفتن کودک چه در خانواده و چه در مراکز پیش دبستانی است.

تفاوتی که میان دانش آموز متولد نیمه اول سال و نیمه دوم سال ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳ از لحاظ آمادگی ورود به مدرسه وجود دارد، آمادگی بدنی از لحاظ رشد ماهیچه‌ ها، توانایی تمرکز و تحمل مدت زمان حضور در کلاس است که در سن ۶ سال تمام و در شرایط عادی آمادگی لازم از سوی کودک برای این موارد وجود دارد.

بسیاری از خانواده‌ها درخواست برداشت تاخیر در زمان مدرسه رفتن کودکان متولد نیمه دوم سال را در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳​​ دارند تا بتوانند در زمان ثبت نام مدارس، فرزندان خود را در مدارس مورد نظرشان ثبت نام نمایند.

خبرها حاکی از طرحی است که ابعاد مختلف آن در شورای عالی آموزش و پرورش در حال بررسی است که در آن، برای آن که متولدین نیمه دوم سال هم زمان با متولدین نیمه اول به مدرسه بروند باید سنجش آمادگی ورود به مدرسه برای آن ‌ها انجام شود و اگر شرایط لازم را داشتند، اجازه نام نویسی را داشته باشند. لازم به ذکر است که در سال جاری، ثبت نام دانش آموزانی که نام آن ها در سال گذشته در سامانه سیدا به عنوان نوآموز پیش دبستانی ثبت شده و در مهر ماه متولد شده اند، در صورت وجود ظرفیت در مدارس مانعی ندارد.

البته با قوانین جدید کلاس اولی ها، سن ورود به اول ابتدایی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۳، اگر کودک متولد نیمه دوم سال باشد و هم زمان با متولدین نیمه اول سال به اول ابتدایی نرود خانواده ‌ها می‌ توانند با فعالیت ‌های بیشتر از سوی خود یا مراکز پیش دبستانی آمادگی و توانمندی ‌های لازم دوران کودکی را در فرزندشان شکل دهند.

سامانه ثبت نام الکترونیکی پایه اول ابتدایی با هدف جلوگیری از اتلاف وقت و استفاده بهینه از فناوری های بروز طراحی شده است. دانش آموزانی که در مهر ماه سال ۱۴۰۲ وارد پایه اول ابتدایی می شوند، می بایست پیش ثبت نام خود را از طریق سایت پیش ثبت نام غیر حضوری کلاس اولی ها انجام دهند.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

  1. آوا

    با عرض سلام و خسته نباشید
    در تمام کشورهای پیشرفته بچه ها با همسالان خود به مدرسه میرن سال تحصیلی حدود ۲۰شهریور شروع میشه و متولدین تا ۱۱دی که سال میلادی عوض میشه رو ثبت نام میکنن
    امیدوار بودم مسئولان و تصمیم گیران که سال گذشته مجوز ثبت نام مهر ماه رو صادر کردند امسال مجوز متولدین آبان رو صادر میکردن تا موضوع نیمه دوم مثل تمام دنیا تا شش سال برای همیشه بسته میشد .با تشکر

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي