مکانهای دیدنی اردبیل با عکس و آدرس

از جمله شهرهای بسیار مهم و دیدنی در ایران استان اردبیل است به همین خاطر ما موضوع این مقاله را به مکان های دیدنی اردبیل با عکس و آدرس آن اختصاص داده ایم. اردبیل در شمال غربی کشور واقع شده است و قدمتی بالغ بر سه هزار سال دارد که با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی در حاشیه جاده ابریشم در گذشته قرار داشته که از نظر تاریخی اهمیت بسیاری دارد. این شهر در تاریخ، گذرگاه کاروان‌ های تجاری و نظامی بسیاری بوده و همین دلیل موجب احداث آثار و بناهای تاریخی در این شهر شده است.

مکانهای دیدنی اردبیل با عکس و آدرس


اگر قصد دارید که هواپیمای شهر اردبیل را تهیه کنید و به این شهر سفر کنید به شما تبریک عرض می کنیم چرا که این شهر جزو زیباترین شهرهای شمال غرب ایران است. از گذشته اردبیل شهر توریستی و خاصی تا به الان بوده و جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی بسیار زیادی را در خود جای داده است. توصیه می کنیم حتی اگر برای یک سفر کاری قصد دارید به اردبیل سفر کنید، درباره جاهای دیدنی شهر اطلاعات کامل را به دست آورده و لیستی از آنها تهیه کنید چرا که اگر بعد از سفر این مقاله را بخوانید قطعاً از دیدن نکردن جاذبه های طبیعی شهر پشیمان می‌شوید. در ادامه مقاله با معرفی مکانهای دیدنی اردبیل با عکس و آدرس با ما همراه باشید.

1- دریاچه سوها

دریاچه سوها از جمله زیباترین جاهای دیدنی اطراف اردبیل است. این دریاچه تماشایی و بکر، در شهرستان نمین و 4کیلومتری شمال‌شرق روستای سوها قرار دارد. برای بازدید از این دریاچه زیبا، باید کمی از بافت شهری اردبیل خارج شوید. دریاچه سوها تصویری واقعی از بهشت را به شما نشان می‌دهد. این دریاچه در میان چند تپه  قرار گرفته است. انگار که طبیعت این دریاچه را همانند گنجینه‌ای ارزشمند در آغوش می‌کشد تا کسی آن را نبیند. البته جالب است بدانید که این دریاچه فقط بخشی از روستای سوها به حساب می‌آید. طبیعت‌گردی در این روستا بسیار رایج است و مسیر دریاچه سوها به آبشار لاتون طرف‌داران بسیاری دارد. در ضمن اگر اهل ماهیگیری هستید، حتماً چوب ماهیگیری همراه خود بیاورید؛ زیرا در این دریاچه انواع ماهی محلی زندگی می‌کنند. پس چه بهتر که کمپ کنید و ماهی تازه را همان جا روی آتش سرخ کرده و لذت ببرید.

آدرس: استان اردبیل، شهرستان نمین، ۴کیلومتری شمال شرقی روستای سوها

2- دریاچه نئور

دریاچه نئور از جمله معروف ترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب می‌آید. وقتی که صحبت از جاذبه‌های گردشگری اردبیل به میان باشد، حتماً نام دریاچه نئور را مشاهده خواهید کرد. این دریاچه در نزدیکی شهرهایی همانند خلخال و اردبیل قرار دارد. به همین خاطر در لیست جاذبه‌های گیلان و اردبیل می‌توانید آن را مشاهده کنید. دریاچه نئور در دامنه کوه‌های زیبای تالش جا خوش کرده است. این دریاچه به‌صورت طبیعی به دو بخش تقسیم می‌شود. یک بخش از آن 40 هکتار و بخش دیگر 180 هکتار وسعت دارد. نئور در میان مناطق کوهستانی واقع شده است و زمستان‌های بسیار سردی را تجربه می‌کند. آب این دریاچه نیز به‌صورت مستقیم از آب شدن برف تأمین می‌شود. ماهیگیری، شنا، پیک‌نیک، کمپ و قایق‌سواری در این دریاچه به خاطره‌ای فراموش‌نشدنی تبدیل خواهد شد.

آدرس: مرز بین استان‌های گیلان و اردبیل، ۴۰کیلومتری جنوب‌شرقی اردبیل

3- جنگل فندقلو

جنگل فندقلو یکی از زیباترین جاهای دیدنی اردبیل است. این جنگل تماشایی و وسیع را می‌توان جزو بکرترین جنگل های ایران دانست. خوشبختانه آسیب کمی به این جنگل تماشایی وارد کرده‌اند. جنگل فندقلو در بخش جنوبی نمین واقع شده است و برای بازدید از آن باید از بافت شهری اردبیل خارج شوید. لازم به ذکر است برای دسترسی به این جنگل می‌توانید از دو جاده مختلف استفاد کنید. مسیر گردنه حیران، زیباترین مسیر منتهی به جنگل فندقلو به حساب می‌آید. همچنین می‌توانید پای پیاده از مسیر کوه‌پیمایی استفاده کنید. در طول مسیر از چشمه آبگرم منطقه نیز بازدید خواهید کرد. این جنگل 16هزار هکتار وسعت دارد و دارای جاهای دیدنی متعدد است. بهار و پاییز را می‌توان بهترین زمان بازدید از این جنگل دانست.

آدرس: استان اردبیل، جنوب نمین

4- تالاب پته‌ خور

قطعاً تماشای پرندگان مهاجر در طول سفر، به فراموش‌نشدنی‌ترین خاطره شما تبدیل می‌شود. تقریباً همه عاشق پرندگان هستند. شاید میزان علاقه در افراد متفاوت باشد؛ اما همه ما از دیدن پرندگان لذت می‌بریم. در بخش شرقی اردبیل، تالابی با وسعت حدود 4هزار هکتار وجود دارد که زیستگاهی عالی برای پرندگان مهاجر به حساب می‌آید. جالب است بدانید نوعی درنای سیبری که از جمله گونه‌های در حال انقراض است نیز برای مهاجرت به این منطقه می‌آید. پس بهتر است در فصل زمستان حتماً سری به این تالاب بزنید. تالاب پته خور از جمله دنج ترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب می‌آید که کمتر کسی از وجود آن اطلاع دارد.

آدرس: استان اردبیل، شرق اردبیل، روستای پته‌خور

5- آبشار چالاچوخور

 

چالاچوخور را باید در زمره زیباترین جاهای دیدنی اردبیل قرار داد. این آبشار عجیب و تماشایی، در 10کیلومتری شرق شهر گرمی و روستای آلیله اردبیل قرار دارد. دسترسی به این روستا شاید کمی دشوار باشد؛ اما کمی صبوری کنید تا طبیعت اردبیل زیباترین هدیه خود را به شما نشان دهد. این آبشار در ارتفاع 1،100متری از سطح دریا قرار دارد. آبشار چالاچورخور در طبیعتی بکر و تماشایی واقع شده است. پس حتی مسیر دسترسی به آبشار نیز لذت‌بخش و فراموش‌نشدنی خواهد بود. فقط به یاد داشته باشید که تابستان و بهار بهترین زمان بازدید از چالاچورخور خواهد بود. در فصل زمستان این منطقه بسیار سرد می‌شود و امکان بازدید از آن وجود نخواهد داشت.

آدرس: استان اردبیل، ۱۰کیلومتری شرق شهر گرمی، روستای آلیله

6- آبشار و آبگرم سردابه

درست در 28کیلومتری غرب شهر زیبای اردبیل، روستایی با نام سردابه به چشم می‌خورد. این روستا به یکی از جاهای دیدنی اردبیل تبدیل شده است و گردشگران بسیاری همه‌ساله از آن دیدن می‌کنند. این روستا در ارتفاع 1،840متری از سطح دریا و درست در دامنه شرقی سبلان واقع شده است. در این روستا می‌توانید از جاذبه‌های مختلف طبیعی دیدن کنید. طبیعت این منطقه بسیار بکر و تماشایی است. آبشار و آبگرم سردابه اردبیل از جمله جاذبه‌هایی است که حتماً باید از آن دیدن کنید. آبشار سردابه از کوه سبلان سرچشمه می‌گیرد و به‌سمت پایین فرو می‌ریزد. همچنین باید سری به چشمه آبگرم طبیعی سردابه بزنید. این چشمه سرشار از مواد معدنی است و برای درمان دردهای مزمن استخوانی جان می‌دهد.

آدرس: استان اردبیل، ۲۸ کیلومتری غرب اردبیل، روستای سردابه

7- رشته کوه باغرو

رشته‌کوه باغرو از جمله جاهای دیدنی اردبیل است که در بخش شمال‌غربی رشته‌کوه البرز قرار دارد. این رشته‌کوه از بخش‌های کم‌ارتفاع لنکران آغاز می‌شود و مسیر خود را به‌سمت جنوب‌شرقی ادامه می‌دهد تا نهایتاً به دشت‌های قزل اوزون برسد. رشته کوه باغرو در بخش شمال‌غربی ایران و جنوب‌شرقی کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد. بخش‌هایی از این در کشور ایران و اردبیل واقع شده است و مابقی آن به خاک آذربایجان می‌رود. این رشته‌کوه از بخش شمال‌غربی به کوهستان سبلان متصل می‌شود. جالب است بدانید که جنگل‌های زیبا و سرسبز تالش نیز عمدتاً در رشته‌کوه باغرو اردبیل قرار دارند.

آدرس: استان اردبیل
 

8- رودخانه بالیقلو چای

رودخانه بالیقلو چای نیز حتماً باید در لیست زیباترین جاهای دیدنی اردبیل قرار بگیرد. این رودخانه اهمیت بسیاری برای مردم اردبیل دارد. جالب است بدانید که مردم محلی این رودخانه را با نام رودخانه ماهی‌دار نیز می‌شناسند. پس می‌توانید انتظار داشته باشید که ماهیگیری در این رودخانه چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد. اگر صبور و کمی خوش‌شانس باشید، قطعاً صید بسیار خوبی خواهید داشت. این رودخانه از چشمه‌های جنوب کوه سبلان و همچنین دامنه‌های شمال‌غربی رشته‌کوه‌های بزغوس سرچشمه می‌گیرد و نهایتاً به رودخانه قره سو می‌ریزد.

آدرس: استان اردبیل

9- زیپ لاین شورابیل

زیپ لاین شورابیل را می‌توان از جمله مفرح‌ترین جاذبه‌های تفریحی اردبیل دانست. این زیپ لاین در سال 1397 به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر زیپ لاین شورابیل، اولین زیپ لاین رفت‌وبرگشتی موتوری در تمام ایران به حساب می‌آید.

این زیپ لاین در کنار دریاچه شورابیل قرار دارد؛ به همین خاطر وقتی که از آن استفاده کنید، شاهد منظره‌ای تماشایی و فراموش‌نشدنی خواهید بود. مسیر رفت و برگشت زیپ‌لاین شورابیل مجموعاً 960متر طول دارد و سرعت آن به 6 متر بر ثانیه می‌رسد. در تمامی روزهای هفته امکان استفاده از این زیپ‌لاین وجود دارد. البته تحت شرایط بد جوی همانند برف، باران و طوفان، امکان استفاده از آن وجود نخواهد داشت.

آدرس: اردبیل، میدان پلیس، منطقه نمونه گردشگری شورابیل، رو‌‌به‌روی هتل شورابیل

10- پیست اسکی فندقلو

پیست اسکی فندقلو از دیگر معروف ترین جاهای دیدنی اردبیل و یکی از زیباترین پیست های اسکی ایران است. این پیست اسکی در 25کیلومتری اردبیل و 10کیلومتری جنوب نمین قرار دارد. این پیست، یک پیست اسکی روی چمن کاملاً استاندارد است. سالانه گردشگران بسیاری از سراسر دنیا برای حضور در این پیست عازم فندقلو می‌شوند. البته که می‌توانید یک تیر و چند نشان بزنید. با حضور در منطقه فندقلو، امکان بازدید از ده‌ها جاذبه طبیعی بسیار زیبا از جمله جنگل فندقلو، چشمه‌های آبگرم، چشمه‌های آب شیرین و … وجود دارد.

آدرس: اردبیل، ۲۵ کیلومتری اردبیل و ۱۰ کیلومتری نمین، منطقه فندقلو

11- بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی اردبیل است. بد نیست بدانید که نام این جاذبه تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به چشم می‌خورد. این مجموعه محل دفن شیخ صفی اردبیلی، شاه اسماعیل و همچنین تعدادی از صاحب منصبان دوره صفویان است. بسیاری از ابنیه داخل این مجموعه، در بین سال‌های 735 تا 1038 هجری قمری به آن اضافه شده‌اند. پس می‌توان گفت که این مجموعه بین 400 تا 500 سال قدمت دارد. بازدید از این مجموعه چندساعتی شما را سرگرم خواهد کرد. همچنین با توجه به اهمیت آن، حتماً باید از این مجموعه دیدن کنید.

آدرس: اردبیل، خیابان شیخ صفی، میدان عالی قاپو

لوکیشن بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی


12- آرامگاه شاه اسماعیل

آرامگاه شاه اسماعیل از جمله مهم ترین جاهای دیدنی اردبیل است. این آرامگاه در مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیل قرار دارد. آرامگاه شاه اسماعیل اتاقی کوچک به ابعاد 2.5 متر در 3.5 متر دارد که دارای پوشش گنبد آجری است. جالب است بدانید که آرامگاه شاه اسماعیل، جزو آثار تاریخی یونسکو به حساب می‌آید و شهرت جهانی دارد. آرامگاه شاه اسماعیل دارای فضایی بسیار دنج و دوست‌داشتنی است و آرامش را در آن احساس می‌کنید.

آدرس: اردبیل، میدان عالی قاپو، مجموعه آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

13- بازار بزرگ اردبیل

بازار بزرگ اردبیل را می‌توان جزو پربازدیدترین جاهای دیدنی اردبیل دانست. این بازار از جمله زیباترین بازارهای سرپوشیده تاریخی در تمام ایران به حساب می‌آید و معماری اصیل ایرانی دارد. قدمت این بازار سنتی به قرن هفتم و هشتم هجری قمری باز می‌گردد. جالب اینجاست که خون در رگ‌های کهنه این بازار هنوز جریان دارد. کسبه این بازار را اکثراً افراد قدیمی و باسابقه تشکیل می‌دهند. حتی قدم‌زدن در این بازار می‌تواند لذت‌بخش باشد. همچنین بسیاری از مراکز خرید اردبیل نیز در نزدیکی همین بازار قرار دارند. در ضمن باید بدانید که برخی قدیمی‌ترین رستوران های اردبیل را می‌توانید در محدوده بازار و نزدیکی خیابان امام خمینی پیدا کنید! این بازار را با نام بازار قدیم اردبیل نیز می‌شناسند.  برای خرید سوغات اردبیل بهتر است یک‌راست به سراغ این بازار بیایید.

آدرس: اردبیل، خیابان امام خمینی

14- برج شاطر

برج شاطر که آن را با نام گنبد شاطر نیز می‌شناسند، از جمله قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب می‌آید. این برج قدیمی در روستای صومه قرار دارد که از توابع استان اردبیل است. برای دسترسی به این روستا فقط کافی است 6 کیلومتر از شهر اردبیل دور شوید. پس بهتر است حتماً حداقل یک بار سری به این روستا بزنید. قدمت برج شاطر به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. بر اساس شباهت این برج از نظر معماری به آثار قرن هشتم، برج شاطر را نیز به همان دوران نسبت می‌دهند.

آدرس: استان اردبیل، روستای صومعه

15- پل ابراهیم‌ آباد

اردبیل جزو آن دسته از شهرهایی است که همین طور با قدم‌زدن در شهر، با جاذبه‌های دیدنی مختلف رو‌به‌رو خواهید شد. برای مثال همان طور که در محله‌های ابراهیم‌آباد و اوچدکان قدم می‌زنید، ناگهان با پلی قدیمی و آجری رو‌به‌رو خواهید شد. این پل، پل ابراهیم آباد نام دارد و از جمله قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب می‌آید. این پل آجری دارای سه چشمه طاق بزرگ آجری با فرم جناغی است. پل ابراهیم آباد 36 متر طول، 3 متر عرض و همچنین 5متر ارتفاع دارد. قدمت این پل تاریخی به دوران صفویه باز می‌گردد و هنوز ظاهری کاملاً سالم دارد.

آدرس: اردبیل، محله‌های اوچدکان و ابراهیم‌آباد، ابتدای کوچه ابراهیم آباد

16- پل سامیان

پل سامیان از دیگر جاهای دیدنی اردبیل است که قدمت آن به سالیان دور و دوران صفویه باز می‌گردد. این طول 55 متر طول دارد و دارای 4متر عرض و 5 متر ارتفاع است. پل سامیان روی رودخانه قره سو از جنس آجرهای سرخ ساخته شده است. به همین خاطر ان را با نام پل سرخ سامیان نیز می‌شناسند. پل سامیان از جمله آثار ملی ایران نیز به شمار می‌آید.

آدرس: کیلومتر ۱۵ جاده اردبیل به مشگین شهر، روستای سامیان

17- پل سید آباد

پل سیدآباد که با نام پل پیرمادر نیز شناخته می‌شود، محله سیدآباد اردبیل را به محله پیرمادر متصل می‌کند. قدمت این پل به دوران صفویه باز می‌گردد. پل سیدآباد 24متر طول، 4.5 متر عرض و حدود 5متر ارتفاع دارد. این پل نیز از آثار ملی ایران به حساب می‌آید. جالب است بدانید که هنوز هم از این پل برای عبور از روی رودخانه استفاده می‌کنند. البته عبور از روی پل فقط برای عابران پیاده ممکن است.

آدرس: اردبیل، محله سیدآباد

18- پل قره سو

پل قره سو از جمله جاهای دیدنی تاریخی اردبیل است که آن را با نام پل زاغلان نیز می‌شناسند. این پل روی رودخانه بالیقلی قرار دارد. پل قره سو دارای هفت چشمه یا همان دهانه است. قدمت پل قره سو به دوران صفویه باز می‌گردد. البته گویا این پل در سال 1330 به دست فردی با نام «مسیر حمزه ننه کران» به‌صورت کامل بازسازی شده است.

آدرس: اردبیل، رودخانه ابلیقلی

19- پل نادری

پل نادری نیز از جمله قدیمی‌ترین جاهای دیدنی اردبیل به حساب می‌آید. قدمت این پل را به دوران مختلف نسبت می‌دهند؛ اما به احتمال فراوان، قدمت این پل نیز به دوران صفویه باز می‌گردد. پل نادری دارای 4دهانه یا همان چشمه است. در گذشته از این پل برای ارتباط بین شهرهای اردبیل و تبریز استفاده می‌کردند. پل نادری در روستایی با نام شام اسبی قرار دارد. به همین خاطر آن را با نام پل شام اسبی نیز می‌شناسند. این پل جزو آثار تاریخی مهم اردبیل به حساب می‌آید.

آدرس: شهرستان اردبیل، بخش مرکزی، دهستان بالغلو، روستای شام اسبی

20- پل هفت چشمه

پل هفت چشمه یا همان داش کسن از جمله زیباترین جاهای دیدنی اردبیل است. این پل را با نام‌های پل ججین، یل یدی گوزلی، داشن کسن و کورپی قرمز نیز می‌شناسند. پل هفت چشمه در میدان پانزده خرداد و ابتدای خیابان ساحلی درست رو‌ی رودخانه بالیقو چای قرار دارد. پل هفت چشمه دارای هفت دهانه است و به همین خاطر آن را با نام هفت چشمه می‌شناسند. این پل از جنس آجر است و از گچ و آهک برای بازسازی آن استفاده کردند. قدمت این پل به دوران صفویه باز می‌گردد و جزو آثار ملی ایران محسوب می‌شود. لازم به ذکر است یک بار در سال 1374 این پل را به‌صورت کامل بازسازی کردند. پل هفت چشمه از جمله زیباترین پل‌های اردبیل است. برخی از معروف ترین هتل های اردبیل نیز در نزدیکی همین پل قرار دارند.

آدرس: اردبیل، میدان پانزده خرداد، ابتدای خیابان ساحلی (خیابان معلم)
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه