مطالب پيشنهادي

چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

دسته بندي : سلامت
تاريخ : ۱۴ دی
بازديد : 251

سرویس بهداشتی عمومی مرکز تجمع باکتری ها و میکروب ها هستند. در این مکان ها باید نظافت شخصی خود را رعایت کنید و از آلوده شدن به آن میکروب ها پیشگیری کنید. با رعایت بهداشت در سرویس های عمومی عوامل انتقال دهنده میکروب ها را کاهش دهید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

wc چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

نحوه برخورد با دستگیره و در سرویس‌های بهداشتی:

سعی کنید حتی‌ المقدور به دستگیره در سرویس‌های بهداشتی عمومی دست نزنید و به کمک دستمال‌ کاغذی یا موارد مشابه آن را لمس کرده و در صورت نداشتن دستمال، سعی کنید برای باز کردن در، جایی غیر از دستگیره را لمس کنید.

873322 Gahar ir چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

معمولاً دستگیره درهای سرویس‌های بهداشتی عمومی دارای بیشترین حجم آلودگی بوده و به‌ ندرت تمیز می‌شوند. حتماً پس از لمس در یا دستگیره‌ها دستان خود را با دقت بشویید.

تمامی سرویس‌های موجود را بررسی کنید: 

در هنگام مراجعه به سرویس‌های بهداشتی عمومی، تمامی اتاقک‌های موجود را بررسی کرده و تمییزترین آن‌ها را انتخاب کنید. به‌طور جدی تأکید می‌شود در اماکن عمومی از توالت‌های زمینی (توالت ایرانی) استفاده کرده و حتی‌ المقدور از توالت‌های فرنگی که موجب تماس مستقیم پوست بدن با سطح خارجی آن می‌شود، اجتناب کنید. در صورتی‌ که مجبور به استفاده از توالت‌های فرنگی هستید، روی لبه آن دستمال‌کاغذی گذاشته و سپس بنشینید.

اگر از توالت فرنگی عمومی استفاده می کنید حتما از روکش صندلی توالت استفاده کنید.

197956 Gahar ir چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

سرویس بهداشتی عمومی ممکن است دارای روکش صندلی توالت ساخته شده از کاغذ واکس سبک باشد که می توانید روی صندلی بگذارید. از این پوشش ها برای ایجاد سدی بین پوست و صندلی توالت استفاده کنید ، که ممکن است در تماس با باکتری ها به شما کمک کند.

سیفون کشیدن:

 کشیدن سیفون برای نظافت سرویس و استفاده نفرات بعدی بسیار مهم است اما در عین‌حال می‌تواند موجب پخش شدن و انتشار عفونت و باکتری‌های موجود در کاسه توالت شود. به همین دلیل حتماً پیش از کشیدن سیفون، لباس خود را کاملاً پوشیده و آماده خروج از توالت شوید. پس از کشیدن سیفون به‌ سرعت از اتاقک خارج شوید. فراموش نکنید برای لمس دستگیره سیفون نیز از دستمال‌کاغذی استفاده کرده و از لمس مستقیم دستگیره اجتناب کنید.

صبور باشید: 

معمولاً سرویس‌های بهداشتی عمومی توسط افراد مختلفی استفاده می‌شوند و ممکن است شما ناگزیر به چند دقیقه انتظار برای خالی شدن اتاقک دستشویی شوید. در صورت خروج نفر قبلی از دستشویی، کمی صبر کنید تا فرایند کشیدن سیفون پایان‌یافته و ذرات آبی که بر اثر سیفون در محیط منتشر شده‌اند، فروکش کرده و به‌این‌ترتیب در معرض باکتری و میکروب‌های احتمالی قرار نخواهید گرفت.

شستن دست‌ها:

 حتماً پس از پایان استفاده از سرویس بهداشتی، دستان خود را با صابون و به مدت حداقل ۲۰ ثانیه به‌خوبی بشورید. برای باز کردن در اصلی سرویس نیز از دستمال‌کاغذی استفاده کنید.

خشک‌کردن دست‌ها:

***به‌ هیچ‌ عنوان از دستگاه‌های دمنده هوای گرم برای خشک‌کردن دست‌های خود استفاده نکنید. این دستگاه‌ها از یک‌سو هوا را به داخل خود مکیده و به‌این‌ترتیب میزان زیادی میکروب و عوامل عفونت‌زا وارد آن می‌شوند.

 چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

بهترین گزینه برای خشک‌کردن دست‌ها در سرویس‌های بهداشتی عمومی ،استفاده از دستمال‌ کاغذی است.

329783 Gahar ir چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

مراقب آلوده شدن وسایلتان باشید: 

در هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی شما مجبور به لمس برخی اشیا هستید. به خاطر داشته باشید دست‌ها به‌سادگی قابل شستشو هستند اما اگر وسایلی مانند تلفن همراه، کیف‌دستی و … در سرویس‌های بهداشتی، آلوده شوند، تمیز کردن آن‌ها کار دشواری است. کیف‌دستی و سایر وسایل خود را به‌هیچ‌عنوان روی زمین یا لبه دیواره‌ها قرار نداده و ترجیحاً اگر مجبور هستید آن‌ها را با خود به داخل سرویس حمل کنید، از دستگیره‌هایی که معمولاً پشت درها نصب می‌شود استفاده کنید.

از ضدعفونی‌ کننده‌ ها استفاده کنید:

 در هنگام مراجعه به سرویس‌های بهداشتی عمومی، تنها به شستن دست با صابون اکتفا نکرده و پس از خارج شدن از سرویس، حتماً دست‌های خود را با محلول‌های ضدعفونی‌کننده یا sanitiser تمیز کنید.

846466 Gahar ir چگونگی رعایت بهداشت در سرویس بهداشتی عمومی

به‌طور کلی داشتن این محلول‌های ضدعفونی که به‌ سادگی در بازار قابل خریداری است و داشتن آن توصیه می‌شود زیرا ممکن است شما همیشه به آب دسترسی نداشته باشید.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي