روش کاشت آناناس در گلدان + فیلم و عکس

در این بخش از گهر روش کاشت آسان آناناس در گلدان را به همراه فیلم و عکس برای شما علاقمندان قرار داده ایم. ابتدا باید به صورت روتین کف گلدان را با مقداری خاک بپوشانید، سپس آناناس خود را در گلدان قرار دهید. اطراف گیاه را خاک پر کنید تا تاج آناناس از بالای آن بیرون بیاید. چند هفته اول گیاه را در نور غیر مستقیم قرار دهید و زمانی که خاک خشک شد به گیاه آبیاری کنید.

کاشت آسان آناناس در گلدان

 

آموزش کاشت و پرورش آناناس در منزل

روش کاشت آناناس در گلدان

آناناس (به انگلیسی : pineapple) یک میوه عجیب و سرشار از ویتامین های مفید برای بدن است. ریشه این گیاه از جنوب پاراگوئه و برزیل می باشد.

این میوه بوته ای می باشد و در مناطق گرم و مرطوب به خوبی رشد می کند. آناناس یک میوه گران قیمت در ایران می باشد و شاید شما ندانید که می توانید یک بوته آناناس را به راحتی در منزل خود پرورش دهید !

میوه آناناس دارای دو قسمت تاج و میوه می باشد.تاج آن دارای برگ های سوزنی شکل می باشد که همه مردم آن را دور می اندازند و فقط میوه آن را مصرف می کنند. اما بهتر است بدانید این تاج می تواند برای شما یک میوه دیگر بیاورد ! البته با کمی صبر و خوش شانسی

نحوه کاشت و پرورش آناناس در منزل

پس از خرید یک میوه آناناس باید دقت کنید تاج آن را به خوبی از میوه جدا کنید ( مانند تصویر زیر )

برای جدا کردن تاج میوه آناناس کافیست از یک نفر کمک بخواهید تا میوه را با دو دست خود گرفته و شما نیز تاج آن را بگیرید. حال کافیست دستان خود را در خلاف جهت یکدیگر بپیچانید و تاج آناناس را به طور کامل جدا کنید.

همچنین می توانید با یک چاقو تاج را از میوه برش دهید. (بهترین روش)

پس از جدا کردن تاج، 4 ردیف از برگ های پایینی را کنده، تاج را درون یک لیوان آب و در معرض نور خورشید قرار دهید.  (آب لیوان را هر روز عوض کنید) توجه داشته باشید که فقط قسمت ساقه و بدون برگ در آب قرار بگیرد. (حدود 1-2 سانتی متر کافیست)
همانطور که در تصویر بالا می بینید پس از گذشت چند روز، ریشه های انتهایی بزرگتر شده و تاج آناناس برای کاشتن در خاک آماده می شود.
یگ گلدان مناسب با ارتفاع حداقل 25 سانتی متر و پر شده با خاک مناسب را آماده کرده و تاج را به اندازه 4 سانتی متر درون خاک قرار دهید و سپس آن را آبیاری کنید.
حال باید گلدان آناناس را در یک جای پر نور، گرم و مرطوب قرار دهید تا پس از گذشت 3 الی 4 ماه ریشه ها قوی تر و بزرگتر شوند.

اگر شما خوش شناس و صبور باشید پس از دو تا سه سال آناناس شما گل داده و تبدیل به یک میوه خوشمزه برای شما می شود !

نکات نگهداری

  • دمای ایده آل : 18-30 درجه
  • آبیاری : در فصل های گرم هفته ای یکبار و فصل های سرد هر دو هفته یکبار
  • خاک مناسب : مخلوطی از خاک باغچه – کوکوپیت و خاک برگ با زهکشی قوی
  • نور : فراوان همراه با تابش حداقل 3-4 ساعت آفتاب مستقیم و ملایم
  • گلدان : حداقل 25 سانتی متر ارتفاع داشته باشد و کف گلدان که دارای چندین سوراخ می باشد را با سنگ ریزه یا پوکه های صنعتی سبک پر کنید تا آب اضافی گلدان هنگام آبیاری خارج شود
  • اگر در مناطق گرم و خشک زندگی می کنید هر هفته 3 بار برگ های آن را آب پاشی کنید
  • کود : هر ماه یک بار در فصل بهار و تابستان (پیشنهاد ما : کود NPK + هیومیک اسید را مخلوط کرده و سپس به اندازه نصف قاشق چای خوری از این مخلوط را در 2-3 لیتر آب ریخته و پس از نیم ساعت که کود در ظرف آب حل شد گیاه تان را به مقدار لازم آبیاری کنید. آب اضافی حاوی کود را می توانید برای آبیاری سایر گیاهان تان نیز استفاده کنید.)

از دادن کود بیش از اندازه یه گیاهان تان جدا خود داری کنید.

آناناس کاشته شده 

در ادامه تصویر یک آناناس کاشته شده را مشاهده می کنید

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه