نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه

تاريخ : 15 آذر

در این پست از گهر به بررسی نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه می پردازیم. به طور کلی ۴۰۰ نوع خرمالو وجود دارد. اما تنها تعدادی از آنها به طور منظم کشت می‌شوند. در این بین خرمالو معمولی و خرمالو ژاپنی که تقریبا به هم شبیه هستند در کشور ما کشت و مصرف می شود. برای کاشت خرمالو توجه داشته باشید که دانه‌های این میوه برای جوانه زدن به یک دوره خنک شوندگی در شرایط مرطوب نیاز دارند.

نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه

 

نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کاشت بذر و هسته خرمالو

برای کاشتن خرمالو در گلدان، ابتدا هسته یکی از میو های سالم و رسیده را جدا کرده و با آب ولرم بشویید تا قسمت های گوشتی میوه از آن جدا شود. در مرحله بعد، هسته ها را در داخل ظرف آبی ریخته و آن را در محل گرم و کم نور قرار دهید. در صورت تیره شدن آب می توانید آب ظرف را عوض کنید. بعد از طی چند روز هسته های خرمالو جوانه زده و را به درون گلدان دارای خاک مناسب انتقال دهید. سپس گلدان را بعد از انجام آبیاری در مکانی با دمای مناسب و نور کافی قرار دهید.

نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

روش کاشت هسته خرمالو در باغچه

کاشتن خرمالو در باغچه را می توان از دو طریق کاشتن بذر و تکثیر غیر جنسی انجام داد. روش کاشتن خرمالو به وسیله بذر کاربرد بیشتری داشته و برای این منظور بذر ها را در هوای آزاد و در اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان بر روی زمین باغچه بپاشید، بذر ها معمولا بعد از فصل سرما جوانه زده و از خاک بیرون می آیند. 

نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کاشتن هسته خرمالو

 در هنگام انتقال نهال، به این نکته توجه داشته باشید که نهال را تا قسمتی از آن که قبلا در خاک بوده است در خاک قرار دهید. همچنین در این مرحله از دادن هر گونه کود شیمیایی و حیوانی به آن، پرهیز نمایید. بهتر است، عمل کود دهی بعد از سال دوم کاشت نهال خرمالو و انتقال آن به محل اصلی صورت گیرد.

لازم است بدانید، مقدار آبیاری بعد از کاشتن خرمالو تا زمان جوانه زدن، یک نوبت بیشتر نباید انجام شود. از آنجا که میوه خرمالو روی شاخه های یک ساله می باشد، بنابراین در هنگام هرس کردن، دقت داشته باشید که شاخه های سال قبل که میوه های زیادی داده بودند را جدا نکرده باشید.

نکات مهم برای کاشتن خرمالو

نحوه کاشت هسته خرمالو در گلدان و باغچه, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

نکات کاشتن هسته خرمالو

 به هنگام آماده سازی هسته این میوه برای جوانه زدن، در ابتدا میوه خرمالو را خوب بشویید. سپس از وسط نصف کنید و بعد چند هسته درشت و سالم آن را انتخاب کنید. این هسته ها را به مدت ۴۸ ساعت داخل آب گذاشته تا گوشت میوه به طور کامل از آن جدا شود. اگر این هسته ها در محیطی گرم و مرطوب قرار گیرند بعد از تقریبا دو هفته جوانه خواهند زد. در ادامه با نکات مهم پرورش و نگهداری مناسب گیاه آشنا می شوید.

کاشت دانه خرمالو

• دما اگرچه گیاه خرمالو، نور آفتاب را دوست دارد، اما برای میوه دادن نیاز به سرمای زمستان است. از این رو آب و هوای مناسب برای رشد خرمالو، معتدل و خنک است و دمای مناسب نیز ۲۱ درجه سانتی گراد می باشد.

• کوددهی از کوددهی نهال خرمالو در یک سال اول خودداری کنید، اما از سال های دیگر می توانید از کسانی که گلخانه داشته و یا باغ خرمالو دارند، مشورت گرفته و برای این منظور از کود های خانگی برای گلدان و کود های پوسیده دامی  برای باغ استفاده کنید.

• آفات و بیماری ها تریپس ها و مگس سفید از جمله آفات درخت خرمالو هستند که می توانند به پوست میوه خرمالو آسیب بزنند و رنگ میوه را تغییر دهند.

 

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي