کرم مرطوب کننده یا آبرسان، کدام یک برای پوست شما مناسب است؟

دسته بندي : 💊 سلامت,پوست و مو
تاريخ : 15 مهر

شاید تصور کنید کرم مرطوب کننده و آبرسان تفاوتی با هم ندارند. اما جالب است بدانید این دو، محصولات متفاوتی در زمینه مراقبت پوستی هستند.

کرم مرطوب کننده یا آبرسان، کدام یک برای پوست شما مناسب است؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

افراد با توجه به هدف خود و نیاز پوست خود باید به انتخاب یک یا هر دوی این محصولات بپردازند. در ادامه به بیان این تفاوت های بین کرم مرطوب کننده و آبرسان خواهیم پرداخت.

معرفی کرم مرطوب کننده

در واقع می توان گفت کرم های مرطوب کننده حاوی مواد مرطوب کننده یا موادی با پایه روغن هستند. مواد مرطوب کننده شامل دسته چربی ها و روغن ها، ترکیبات پوشاننده و ترکیبات جاذب الرطوبه می باشند. این مواد پایه روغنی دارند. زمانی که بر روی پوست قرار می گیرند، مانع از تبخیر رطوبت پوست شده و به لطافت و نرمی پوست کمک زیادی می کنند.

 معرفی کرم آبرسان

اما کرم های آبرسان حاوی موادی هستند که می توانند رطوبت را از هوا و یا حتی از لایه های عمیق پوست شما بیرون کشیده و بر روی سطح پوست نگه دارند. مواد اولیه مورد استفاده در تولید کرم مرطوب کننده و کرم آبرسان متفاوت هستند. این تفاوت در عملکرد کرم نیز بسیار موثر است. بنابراین باید با توجه به نیاز پوست انتخاب آگاهانه ای انجام دهید.

کرم مرطوب کننده یا آبرسان، کدام یک برای پوست شما مناسب است؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کدام یک را استفاده کنیم؟

درست است که کرم مرطوب کننده و آبرسان تفاوت زیادی در ساختار و مواد تشکیل دهنده خود با هم دارند، اما نکته مهم این است که هدف هر دوی آن ها یکی است. هدف و مکانیسم عملکرد هر دوی آن ها ایجاد و حفظ رطوبت مورد نیاز پوست است. کرم مرطوب کننده و آبرسان به شکل های مختلفی اعم از ژل، لوسیون، روغن، بالم و غیره تولید می شوند.

البته لازم به یادآوری این نکته است که شکل محصول در میزان تاثیرگذاری و هدف آن تغییری ایجاد نمی کند. در انتخاب نوع محصول، تنها نکته مهم این است که ابتدا کار تعیین نوع پوست خود را انجام دهید و با مشورت با افراد آگاه، محصولی متناسب با نیاز پوست خود انتخاب کنید. همچنین برای تاثیرگذاری بیشتر، باید محصول مورد نظر را به صورت مداوم و مرتب مصرف کنید.

پوست خشک یا حساس: کرم مرطوب کننده

افرادی که دارای پوست خشک هستند، معمولا مشکل پوسته پوسته شدن دارند. بدون توجه به این که در چه شرایط آب و هوایی قرار گرفته و یا این که بدنشان با کمبود آب مواجه بوده یا نه، همیشه این مشکل را خواهند داشت. بنابراین این افراد بهتر است از کرم ها یا لوسیون های مرطوب کننده متناسب برای پوست خشک استفاده کنند. این نوع از کرم ها دارای چربی بیشتری هستند.

این چربی می تواند همان مقدار اندک از رطوبت را در پوست این افراد نگه دارد و مانع از تبخیر شدن آن شود. افرادی که پوستشان بسیار خشک است، می توانند از وازلین های غیر عطری استفاده کنند. استفاده از این مواد بعد از حمام و زمانی که پوست رطوبت دارد، بهترین نتیجه را خواهد داشت. نکته مهم در استفاده از کرم مرطوب کننده برای پوست های خشک و حساس، این است که این محصول را همیشه بر روی پوست نم دار استفاده کنند.

 پوست چرب یا مختلط: آبرسان

اما افرادی که دارای پوست های چرب یا مختلط هستند، بهتر است از لوسیون هایی که بیشتر بر پایه آب تولید می شوند، استفاده کنند. معمولا افراد دچار این اشتباه می شوند که چون پوستشان به اندازه زیادی چرب است، دیگر نیازی به استفاده از مرطوب کننده ها یا لوسیون ها ندارند. اما این تصوری کاملا اشتباه است. کرم مرطوب کننده یا آبرسان مناسب برای این نوع از پوست ها، می تواند میزان ترشح چربی در پوست این افراد را کنترل کرده و مانع از جوش زدن و براق شدن زیاد پوست آنها شود.

کرم مرطوب کننده یا آبرسان، کدام یک برای پوست شما مناسب است؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

نکات طلایی برای نحوه انتخاب کرم مرطوب کننده یا آبرسان

برای انتخاب بین کرم مرطوب کننده و یا آبرسان، باید همواره نکات طلایی ای را به خاطر داشته باشید. در ادامه به دو مورد از مهم ترین نکات اشاره می کنیم:

شناخت نوع پوست

اولین قدم در انتخاب بین کرم مرطوب کننده و آبرسان، شناخت نوع پوست و نیاز آن است. پوست ها انواع مختلفی دارند و شامل پوست خشک، چرب و مختلط می شوند. باید بررسی کنید که پوست شما در کدام دسته قرار می گیرد و سپس اقدام به تهیه کرم مرطوب کننده و آبرسان نمایید. اما طبق نظر اکثر پزشکان و محققان، استفاده از هر دوی این محصولات می تواند برای پوست بسیار مفید باشد. فقط دقت داشته باشید بهتر است ابتدا از آبرسان ها استفاده کنید و سپس با استفاده از کرم مرطوب کننده، رطوبت آبرسان را بر روی پوست نگه دارید.

ترکیبات محصول را چک کنید

مهم ترین کاری که باید در زمان انتخاب این دو محصول انجام داد، بررسی مواد اولیه و محتویات کرم مرطوب کننده و یا آبرسان است. ممکن است برخی از محصولات حاوی موادی باشند که بدن شما به آن ها حساسیت دارد. همچنین با توجه به نوع و نیاز پوستتان ممکن است به مواد خاصی نیاز داشته باشید. بنابراین بهتر است مواد اولیه و ترکیبات محصول مورد نظرتان که بر روی بسته بندی آن نوشته شده است را به دقت مطالعه کنید.

در صورت انتخاب اشتباه ممکن است دچار عوارضی مانند سوزش، خارش و التهاب شوید. در این مواقع بهتر است پوست خود را با آب سرد فراوان شستشو داده و سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي