دانلود فیلم خارجی رایگان

با 14 کاربرد اساسی تست MBTI آشنا شوید

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 30 ژانویه

مهمترین استفاده و کاربرد تست MBTI در محیط های کسب و کار است. با توجه به اینکه عملکرد هر سیستم به منابع انسانی آن وابسته است بنابراین تیپ شخصیت افراد عامل مهمی در روابط به شمار می رود.

با 14 کاربرد اساسی تست MBTI آشنا شوید, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تست MBTI آزمونی برای شخصیت شناسی است. اما برخی این تست را غیرکاربردی می دانند. سوال آن ها این است که تست شخصیت شناسی MBTI به چه کاری می آید؟

آیا استفاده از این آزمون فقط جنبه سرگرمی دارد؟ چرا باید تست MBTI را انجام دهیم؟ یا اینکه فواید و کاربردهای این آزمون مشهور چیست؟

در این پست همراه ما باشید تا در مورد کاربردهای عملی تست MBTI بیشتر صحبت کنیم.

آیا تست MBTI کاربردی هم دارد؟

فارغ از بحث های علمی، شواهد نشان می دهد که تست شخصیت شناسی MBTI به صورت عملی مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از کارمندان سابق Bridgewater Associates این آزمون را انجام داد و به این نتیجه رسید که اگرچه MBTI به طور کامل یک فرد را توصیف نمی کند، اما تلاش این تست برای درک بهتر چیزهایی که در مورد خودمان می دانیم ارزشمند است.

منظور این است که ما برخی از نقاط قوت و ضعفمان را می شناسیم، اما به آن ها توجهی نداریم. تست MBTI مانند آیینه عمل می کند و این ویژگی ها را با وضوح بیشتر جلوی چشمانمان می گذارد.

پس از بررسی این آزمون به این نتیجه رسیدیم که مهمترین کاربردهای تست MBTI را می توان به دو دسته عمده تقسیم کرد.

 • دسته اول: کاربردهای MBTI در محیط های کسب و کار
 • دسته دوم: کاربردهای MBTI در تحولات فردی

۵ کاربرد تست MBTI در محیط های کسب و کار

مهمترین استفاده و کاربرد تست MBTI در محیط های کسب و کار است. با توجه به اینکه عملکرد هر سیستم به منابع انسانی آن وابسته است بنابراین تیپ شخصیت افراد عامل مهمی در روابط به شمار می رود.

در محیط های کسب و کار استفاده از تست MBTI می تواند فرایندها و روابط را تسهیل نموده و در نتیجه بهره وری را افزایش دهد. در ادامه به پنج کاربرد تست MBTI در محیط های کسب و کار خواهیم پرداخت. پنج کاربرد اصلی تست MBTI در محیط های کسب و کار عبارتند از:

 1. ۱- توسعه رهبری
 2. ۲- تیم سازی
 3. ۳- مصاحبه با کارمندان
 4. ۵- انتخاب شغل
 5. ۶- سنجیدن فرهنگ تیمی و سازمانی

(۱) کاربرد تست MBTI در توسعه رهبری

نتایج آزمون شخصیت MBTI نه تنها برای افراد، بلکه برای گروه های بزری با ساختار پیچیده به کار می روند. اگر می خواهید یک کسب و کار موفق را رهبری و مدیریت کنید، آزمون MBTI یک ابزار مهم است. مدیران و کارفرمایان می توانند برای شناخت خود و نیروهایشان از این تست استفاده کنند.

(۲) کاربرد تست MBTI در تیم سازی

برای اینکه یک گروه کاری منسجم تشکیل دهیم باید افرادی در کنار هم باشند که تعامل سازنده و رو به جلویی داشته باشند. برخی از تیپ ها سازگاری کمتری با یکدیگر دارند. بنابراین تیم سازی از طریق تیپ شخصیتی می تواند راه حل سریعی برای این کار باشد.

(۳) کاربرد تست MBTI در مصاحبه با کارمندان

هنگام مصاحبه با کارمندان و در فرایند جذب و استخدام، تست MBTI می تواند گزینه مناسبی باشد. آزمون MBTI به  استخدام‌ کنندگان کمک می‌کند تا شخصیت‌های داوطلبان را بهتر تجزیه و تحلیل کنند.

(۴) کاربرد تست MBTI در انتخاب شغل

تست MBTI برای انتخاب شغل نیز کاربرد دارد. هر کدام از ۱۶ تیپ شخصیتی ممکن است در برخی از مشاغل بهتر عمل کنند. بنابراین وقتی تیپ شخصیتی افراد مشخص می شود، هر فرد می تواند شغلی را انتخاب کند که با او تطابق بیشتری دارد.

(۵) کاربرد تست MBTI در فرهنگ تیمی و سازمانی

تست MBTI در سنجیدن فرهنگ تیمی و سازمانی نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱، تروسکی، رئیس و مدیر عامل شرکت علوم و توسعه مدیریت، ایالات متحده، بر اساس دسته بندی MBTI و سایر مطالعات، ۴ روند را برای ایجاد یک مدل فرهنگ سازمانی (۴L) موفق ایجاد کرد:

 • الگوهای همکاری (بر اساس گروه های شخصیتی SF) با عناصر کلیدی در فرهنگ سازمانی از جمله همکاری و کار تیمی.
 • الگوهای الهام بخش (بر اساس گروه شخصیت NF) با عناصر کلیدی در فرهنگ سازمانی از جمله چالش در محل کار، ارتباطات، توسعه شغلی، آموزش و بهبود مهارت ها و همچنین انگیزه و الهام بخشیدن به کارکنان.
 • الگوهای موفقیت (بر اساس گروه های شخصیتی NT) با عناصر کلیدی در فرهنگ سازمانی از جمله کشف و پیشرفت به سوی تعالی.
 • الگوهای ثابت (بر اساس گروه های شخصیتی ST) روندهایی هستند که بر اهمیت نظم و انضباط در فرهنگ سازمانی برای توسعه پایدار تاکید می کنند.

۹ کاربرد تست MBTI در تحولات فردی

تست MBTI برای خودشناسی و تحول فردی نیز کاربرد دارد. افراد می توانند برای توسعه و رسیدن به موفقیت از این تست استفاده کنند.

۹ کاربرد اصلی تست MBTI شامل موارد زیر است:

 1. ۱- رشد فردی
 2. ۲- کار با گروه ها
 3. ۳- درک واکنش به استرس
 4. ۴- توسعه شغلی
 5. ۵- رابطه کاری
 6. ۶- سبک ارتباطی
 7. ۷- حل تعارضات
 8. ۸- مدیریت تغییر
 9. ۹- حل مسئله

(۱) کاربرد تست MBTI در رشد فردی

پس از انجام تست MBTI شما می توانید از نقاط ضعف و قوت خود آگاه شوید. این شناخت می تواند گام مهمی برای رسیدن به تعالی و رشد فردی باشد.

(۲) کاربرد تست MBTI در کار با گروه ها

شناخت بهتر خود در راستای آگاهی از ضعف ها و قوت ها به افراد کمک می کند تا هنگام کار کردن با گرو های مختلف، بتوانند از حداکثر پتانسیل هایشان استفاده کنند.

(۳) کاربرد تست MBTI در درک واکنش به استرس

تیپ های شخصیتی مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به استرس ها و مشکلات دارند. درک این مسئله می تواند تاب آوری و توان مقابله آن ها را افزایش دهد.

(۴) کاربرد تست MBTI در توسعه شغلی

تست MBTI متناسب با نیازهای شخصیتی افراد، روش ها و راهکارهایی را برای توسعه شغلی ارائه می دهد.

(۵) کاربرد تست MBTI در رابطه کاری

تیپ های شخصیتی در محیط کاری واکنش ها و رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند. تست MBTI نقاط قوت و ضعف افراد را در روابط کاری به آن ها نشان می دهد.

(۶) کاربرد تست MBTI در سبک ارتباطی

با انجام تست MBTI می توانید در رابطه با سبک ارتباطی و نحوه تعامل خود با دیگران اطلاعات مفیدی به دست آورید. برخی از تیپ ها برای دوستی و ازدواج گزینه های بهتری هستند.

(۷) کاربرد تست MBTI در حل تعارضات

تست MBTI با ایجاد شناخت در مورد خود و دیگران کمک می کند تا دلیل رفتارها را بهتر بشناسیم. آگاهی از این مسئله باعث می شود تا مشکلات و تعارضات بین فردی کمتری را تجربه کنیم.

(۸) کاربرد تست MBTI در مدیریت تغییر

آگاهی از خود از جمله ویژگی ها، توانمندی ها، ضعف ها، قوت ها، پتانسیل ها همگی مواردی هستد که کمک می کنند تا آمادگی برای تغییر در افراد بیشتر شود. بنابراین تست MBTI با ایجاد شناخت از این زمینه ها مدیریت تغییر را تسهیل خواهد کرد.

(۹) کاربرد تست MBTI در حل مساله

شناخت خود و دیگران مهمترین عامل برای یافتن راه حل هایی است که بتواند مسائل و مشکلات زندگی را بهبود بخشد. تست MBTI با ایجاد این شناخت کمک می کند تا با دید وسیع تری به مسائل نگاه کنید.

جهت انجام تست های شخصیت شناسی می توانید به وبسایت ای سنج مراجعه کنید.

https://esanj.ir

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

 1. الهام برزنده

  ممنونم بابت پست خوبتون من این تست رو برای اولین بار انجام دادم خیلی جالب و دقیق بهم گفت تست mbti عالیه

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي