جلوگیری از حمله ی قلبی که اغلب آن را نادیده میگیرند

تاريخ : 5 سپتامبر

کلینیک دکتر ضربان با ارائه‌ی مجموعه ای کامل در زمینه ی تست های قلبی و دارا بودن حرفه ای ترین کادر پزشکی و بهترین متخصص قلب تهران آماده‌ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

قلب، یک پمپاژ کننده قوی و متشکل از عضله می‌باشد. شما می توانید ظرافت این اجرا را به خوبی در یک واحد تپش آهسته ببینید. داخل حفره های قلبی عضلات با یک هارمونی خاصی باهم فعالیت می‌کنند که این عضلات هرگز خسته نمی شوند و دست از فعالیت برنمی دارند. همزمان با منبسط شدن قلب، جریان خون از بدن به حفره ها می رسد. سپس، یک سیگنال الکتریکی، طوفانی را داخل قلب ایجاد می کند که منجر به انقباض قلب می شود. خون از طریق شبکه عظیمی از رگ های خونی در بدن به جریان در می آید. جهت جلوگیری از بازگشت خون، قلب به دریچه هایی نیاز دارد و زمانی که دریچه ها بسته می شوند، صدای قلب شنیده خواهد شد.

جلوگیری از حمله ی قلبی که اغلب آن را نادیده میگیرند, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

چه کسانی در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی می باشند؟

هرچند خطر ابتلای مردان به بیماری های قلبی بیشتر از زنان است با این حال در هردو جنس بیماری قلبی اولین بیماری کشنده می باشد. افرادی که در خانواده‌های سیگاری و چاق هستند، در خطر بیشتری

برای ابتلا به این بیماری ها قرار دارند. سایر عوامل خطرزا شامل:

کلسترول بالای خون

فشار خون بالا

دیابت فعالیت بدنی پایین

سیگار کشیدن

موارد بالا خطر ابتلای افراد به بیماری قلبی را ۲ تا ۴ برابر افزایش می دهد. افرادی که سیگار نمی کشند اما در معرض دود سیگار قرار دارند، حتی از افراد سیگاری هم در خطر بیشتر هستند. سالانه ۱۳۵۰۰۰ نفر در اثر بیماریهای قلبی مرتبط با سیگار فوت می کنند.

از خطرناک‌ترین بیماری‌ها و یا مشکلات قلبی می‌توان به حمله و ایست قلبی اشاره کرد که این دو باهم تفاوت دارند و نحوه ی برخورد با هرکدام هنگام وقوع آن‌ها متفاوت می‌باشد.

جلوگیری از حمله ی قلبی که اغلب آن را نادیده میگیرند, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

تفاوت بین حمله‌ی قلبی با ایست قلبی در چیست؟

حمله قلبی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به قلب مسدود می شود اما ایست قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که خود عضله قلب دچار اختلال شده و ناگهان از تپش می ایستد. بنابراین حمله قلبی در واقع مشکل مربوط به گردش خون است و ایست قلبی مشکل الکتریکی قلب به حساب می آید.

و در سکته و حمله ی قلبی فرد هوشیار است و درد و علایم دیگر دارد ولی در ایست قلبی فرد بیهوش است و علایم حیاتی وی از‌ بین رفته است ( نبض ندارد، تنفس قطع شده و …).

در موارد حمله قلبی چه اقداماتی باید انجام داد؟

حتی اگر مطمئن نیستید دچار حمله قلبی شده اید یا خیر، فورا با اورژانس تماس بگیرید. در حمله قلبی دقیقه ها ارزش حیاتی دارند.

به جای این که بیمار را با اتومبیل خود به بیمارستان برسانید، از اورژانس کمک بگیرید. کارکنان اورژانس همین که به محل می رسند می توانند درمان را شروع کنند و این به معنی حداقل یک ساعت صرفه جویی در شروع درمان است.

از طرفی بیمارانی که با درد سینه توسط آمبولانس به بیمارستان می رسند، خیلی سریع تر تحت درمان قرار می گیرند. در سکته های قلبی، زمان میاوی‌است با عضله؛ و این یعنی اینکه هر چه زمان و تایم بیشتری از دست برود، عضله ی قلبی بیشتری از دست رفته و فرد دچار نارسایی قلبی خواهد شد.

در موارد ایست قلبی ناگهانی چه اقداماتی باید انجام داد؟

ایست قلبی اگر ظرف چند دقیقه تحت درمان قرار بگیرد، در بیشتر موارد قابل درمان و برگشت پذیر است. در صورتی که با فردی که دچار ایست قلبی شده است مواجه شدید، پیش از هر چیز فورا با اورژانس تماس بگیرید تا فرد مبتلا از خطر مرگ نجات پیدا کند.

همانطور که می دانیم قلب یکی از مهم ترین بخش های بدن انسان بوده و نگهداری از آن وظیفه ماست . کلینیک دکتر ضربان با داشتن پزشکانی مجرب به شما در زمینه درمان بیماری های قلبی و هم چنین ارائه خدماتی از قبیل تست ورزش ، اکوکاردیوگرافی ، تست فشارخون سرپایی و … به درمان بیماری ها و مشکلات قلبی شما کمک می‌کند .

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي