دانلود فیلم خارجی رایگان

ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۲ + جزییات کامل

دسته بندي : مذهبی,⭐ اخبار
تاريخ : 22 ژانویه
در این مقاله می خواهیم به مبحث ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۲ + جزییات کامل بپردازیم. طبق گزارشات به دست رسیده باید در ۳۰ دی‌ماه ۱۴۰۲ ثبت‌ نام حج تمتع آغاز گردد، اما سازمان حج و زیارت‌ اعلام کرده که زمان ثبت‌ نام زائران حج تمتع ۱۴۰۲ تغییر کرد.

ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۲ به همراه جزییات کامل

ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۲ + جزییات کامل, جدید ۱۴۰۱ -❤️ گهر

ثبت نام حج تمتع ۱۴۰۲

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سازمان حج وزیارت پیرو اطلاعیه‌های قبلی در خصوص زمان ثبت‌نام از متقاضیان تشرف به حج تمتع ۱۴۰۲ اعلام کرد: به دلیل هم‌زمانی تاریخ اعلام قبلی با برگزاری کنکور سراسری و اعمال محدودیت‌ های اینترنتی و همچنین عدم تحقق برخی از شرایط، ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع که قرار بود ۳۰ دی ماه سال جاری انجام شود، به زمان دیگری موکول شد که متعاقبا در این زمینه اطلاع‌ رسانی می‌شود.

سازمان حج و زیارت قرار بود در روزهای آتی ثبت‌نام حج را آغاز کند، اما هنوز و‌مشمولان حج شرایط و حتی هزینه این سفر را نمی‌دانند و سازمان حج و زیارت اطلاع‌رسانی مناسبی در این زمینه نکرده است.
عربستان سهمیه حج بسیاری از کشورهایی که هر ساله در ایام حج تمتع بیش‌ترین حاجی را داشتند، اعلام کرده و طی تفاهم‌نامه‌ای به سایر برنامه‌های حج آینده اشاره داشته است.

لغو محدودیت‌های کرونایی در حج تمتع ۱۴۰۲

علاوه بر این، در حالی که وزیر حج عربستان در نمایشگاه اکسپوی حج از لغو محدودیت‌های کرونایی در حج ۱۴۴۴ قمری خبر داد، اما همچنان موارد مرتبط با کرونا در نام‌نویسی حج برای سعودی‌ها و حتی برنامه‌های حج برخی کشورها اعمال می‌شود. به طوری که سعودی‌ها تکمیل واکسیناسیون کرونا را به عنوان یکی از دستورالعمل‌های حج آینده اعلام کرده‌اند.
محدودیت ثبت‌نام زائران زیر ۱۲ سال نیز از دیگر مواردی است که وقتی وزیر حج عربستان از لغو محدودیت‌ها خبر داد، پیش‌بینی می‌شد که برداشته شود. اما همچنان افراد زیر ۱۲ سال امکان تشرف به حج آینده را ندارند و به نظر می‌رسد که منظور وزیر حج عربستان از لغو ‌محدودیت سنی کرونایی، برداشتن محدودیت شرط سنی افراد بالای ۶۵ سال است که در حج گذشته اعمال شده بود.
 این اقدام به منظور فرصتی برای اعزام زائران مسن به حج تمتع است و به نظر می‌رسد که حج ۱۴۴۴ قمری (۱۴۰۲ شمسی) تعداد حجاج مسن نسبت به سال‌های گذشته بیش‌تر باشد و برای این منظور هم سعودی‌ها در حال برنامه‌ریزی هستند تا مشکلی برای زوار ایجاد نشود.

توجه به تزریق واکسن آنفولانزا فصلی و مننژیت

یکی دیگر از مواردی که زائران خانه خدا باید به آن توجه داشته باشند، تزریق واکسن آنفولانزای فصلی و مننژیت است که در دستورالعمل تشرف به حج آینده به آن تأکید شده است.
عربستان اعلام کرده که محدودیتی در تعداد زائران حج تمتع ندارد، اما همچنان برای کشورها سهمیه در نظر گرفته است؛ به طوری که سهمیه اندونزی به عنوان کشوری با بیش‌ترین حاجی حدود ۲۱۵ نفر و کشوری مثلا نیجریه‌ای ۹۵ هزار حاجی دارد. همچنین نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت چندی پیش سهمیه ایران را در حج آینده ۸۵ هزار نفر اعلام کرد. سعودی‌ها هم که هر ساله بدون ضابطه سهمیه به خود اختصاص می‌دهند، تعداد حجاج خود را ۸۵۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند که البته اولویت با افرادی است که تاکنون به حج تمتع مشرف نشده‌اند. البته با توجه به کاهش جمعیت سعودی‌ها نسبت به ۲ سال گذشته، به نظر می‌رسد بیش‌تر مسلمانان این کشور به حج تمتع مشرف شده‌اند.
 عربستان همچنین در حج آینده محدودیت تشرف بانوان بدون محرم را برداشته است و در حج ۱۴۰۲ بانوان می‌توانند بدون محرم به زیارت خانه خدا مشرف شوند. البته این موارد را خبرگزاری فارس پیش از این در مطلبی منتشر کرده بود که اکنون به دستورالعمل اعلام شده از سوی سعودی‌ها، خبر فارس تأیید شد.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي