آیا امکان دارد بیت کوین نابود شود؟

یکی از معروف‌ترین ارز دیجیتال‌ ها، بیت کوین نام دارد که این ارز به دلیل قدمتی که دارد به آن پادشاه ارز ها هم می گویند.

آیا امکان دارد بیت کوین نابود شود؟

آیا امکان دارد بیت کوین نابود شود؟

این ارز از زمان پیدایش در سال 2007 تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته است.

اما برخی افراد بر این باور هستند این ارز پرسود و پرطرفدار در دست نابودی است و تاکنون بیش از 200 مرتبه مرگ آن را اعلام کرده‌اند؛ درواقع برخی افراد سندروم نابودی بیت کوین دارند. افرادی که مدام به فکر نابودی بیت کوین هستند در واقع اصلاً در این حوزه مطالعه نداشته و درکی از نحوه عملکرد این ارز ندارند.

ازلحاظ فنی نابودی بیت کوین امکان‌پذیر نیست؛ اما ممکن است با حرص و طمع یا بی‌دقتی گروهی از افراد این ارز نابود شود.

در ادامه انواع سناریو در مورد نابودی بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

سناریو ۱: آرماگدون

احتمال رخ دادن سناریو آماگدون تقریباً نزدیک به صفر است. این سناریو زمانی اجرایی می‌شود که تمام منابع آب، برق، اینترنت و… در سراسر دنیا قطع شود، در این صورت است که نودهای بیت کوین دیگر قادر نیستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین سیستم دیگر کارایی ندارد.

همان‌طور که می‌دانید قطعی موقت اینترنت در سراسر جهان می‌تواند باعث ایجاد سردرگمی و اختلال در روند معاملات باشد، حال تصور کنید با قطع شدن دائمی آن، چه مشکلاتی گریبان گیر صنعت ارزهای دیجیتال می‌شود.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت مرگ ناگهانی خود را نمایان کند.

سناریو ۲: اشکال بحرانی

در سناریو اشکال بحرانی، یک باگ بزرگ می‌تواند کل پروژه را در معرض خطر قرار دهد. در این صورت اگر جامعه موافق اصلاح کد باشد، نصب نسخه جدید و راه‌اندازی آن می‌تواند منجر به سقوط قیمت و فورک آن شود.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت ناگهانی خود را نمایان کند.

سناریو ۳: فورک های بی‌دلیل

سناریو فورک های بی‌دلیل زمانی اتفاق می‌افتد که زمانی یک گروه به دلایل فنی مخالف مسیر پیشروی بیت کوین باشد، می‌تواند یک انشعاب یا فورک از بیت کوین را عرضه کند.

مثلاً فورک بیت کش که در تابستان سال گذشته اتفاق افتاد ولی برای شبکه بیت کوین خطرناک نبود چراکه قدرت هش موردنیاز شبکه کمتر شد.

پس اگر فورکهای بیت کوین بی‌دلیل زیاد شوند، این ارز جایگاه خود را از دست می‌دهد البته این موضوع صرفاً به ضرر بیت کوین نیست و می‌تواند به ضرر سهامداران و همچنین توسعه دهنگان آن نیز باشد.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت آهسته خود را نمایان کند.

سناریو ۴: سرکوب مشترک دولت‌ ها

خب همان‌ طور که در جریان هستید بازار ارز دیجیتال به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند؛ یعنی هیچ موسسه، بانک، ارگان یا شرکتی بر روند فعالیت آن نظارت ندارد.

پس به همین خاطر دولت‌ها قادر به نابودی بیت کوین نیستند. درواقع آن‌ها می‌تواند میزان استفاده از آن را کنترل و یا محدود کنند.

*تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت انحراف ناگهانی خود را نمایان کند.

سناریو ۵: هک بزرگ

این سناریو قابلیت این را دارد که به چند روش مختلف اتفاق بیفتد.

در روش اول که (Attack51%) نام دارد، هکرها می‌توانند در این روش کل پروتکل را نابود کنند اما جالب است بدانید این روش ازنظر تئوری امکان‌پذیر است ولی ازنظر اجرایی تقریباً غیرممکن است. در این روش هکر بایستی به بیش از 51 درصد محاسبات شبکه دسترسی داشته باشد؛ البته این روش سودی برای هکر ندارد و فقط منجر به نابودی شبکه می‌شود.

در روش دوم که خیلی مرسوم‌تر است، هک نرم‌افزارهای روی پروتکل است؛ مانند هک صرافی بزرگ Mt. Gox  در سال 2014.

جالب است بدانید در گذشته بیش از 70 درصد معاملات ارز بیت کوین در این صرافی انجام می‌گرفت؛ اما امروزه تعداد صرافی‌ها در بازار ارز دیجیتال بیشتر شده است و اگر یکی از آن‌ها هک شود ممکن است افت موقت قیمتی را تجربه کند.

مثلاً در چند ماه گذشته خبر هک بیش از 400 میلیون دلار ارز NEM  از صرافی ژاپنی Coincheck در رسانه‌ها منتشر شد. با انتشار این خبر این ارز کاهش قیمتی 15 الی 20 درصدی را تجربه کرد ولی چیزی نگذشت که با بازگشت ارز ها به قربانیان، روند رشد قیمتی صعودی شد.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت سقوط موقت خود را نمایان کند.

سناریو ۶: ارز دیجیتال بهتر

برای توضیح این مورد باید از خود بپرسید آیا ارزی هست که بتواند مانند بیت کوین سودآور باید، انجام تراکنش‌های آن ارزان‌تر و یا استخراج سودمندتری داشته باشد.

درواقع همیشه بحث راحتی استفاده از پروژه نیست و باید تمام جهات آن ازنظر اقتصادی بررسی شود. درواقع اگر قرار است ارزی جایگزین شود باید آن‌قدر خوب باشد که بتواند جایگزین بیت کوین شود وگرنه اگر خصوصیات بهتر نداشته باشد قابلیت جایگزینی نیست.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت انحراف آهسته خود را نمایان کند.

سناریو ۷: کنار گذاری مردم

اگر ارزهای نوپا، در رساندن ارزهای دیجیتال به ارزش اصلی خود، ناموفق باشند، اعتماد مردم می‌تواند به‌آرامی نسبت به این بازار از دست برود و رشد قیمتی ارز ها کند شود و به یک قیمت ثابت می‌رسند که در صورت تداوم بازار راکد می‌شود و باعث رکود می‌شود.

* تأثیر این مورد می‌تواند به‌صورت انحراف آهسته خود را نمایان کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی براین داشتیم تمام مواردی که کارشناسان احتمال می‌دهند بازار بیت کوین نابود می‌شود را بررسی کردیم و نتیجه گرفتیم نابودی این ارز غیرممکن است اما هک و سرقت آن امکان‌پذیر است. پس برای حفظ ارزهای خود امنیت کیف پول خود را افزایش دهید، همچنین در صرافی معتبر مانند صرافی کوینکس ثبت‌نام کنید تا مدام استرس از دست رفتن‌های خود را نداشته باشید و حتما سوالات خود را در سایت کوینکس فارسی بیان کنید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه