کرونا XE سویه جدید کووید 19 ، علائم کرونا XE چیست؟

تاريخ : 23 فروردین

کرونا دست از سر جهان بر نمی دارد ، جدیدترین نوع کووید ۱۹ به نام کرونا XE در حال گسترش است ، حال مشخص نیست این سویه جدید مثل امیکرون مهربان یا مثل دلتا بی رحم است! علائم کرونا XE و دیگر جزییات این سویه جدید را در ادامه می خوانید.

کرونا XE سویه جدید کووید 19 ، علائم کرونا XE چیست؟, پورتال خبری فرهنگی گهر

جزییات کرونا XE

طبق گزارش محققان، سویه نوترکیب جدید کووید ۱۹ در بریتانیا کشف شده است که به گفته آژانس، نوترکیب یعنی ترکیبی از دو سویه است. در این مورد، سویه BA.۱ بسیار عفونی امیکرون با زیرسویه امیکرون موسوم به BA.۲ ترکیب شده است.

کارشناسان می‌گویند که افزایش عفونت به معنای خطرناک‌تر بودن آن نیست و درمان‌های فعلی احتمالاً مؤثر باقی خواهند ماند.

محققان معتقدند: «ما شاهد کاهش اثربخشی درمان‌های آنتی بادی مونوکلونال تأیید شده فعلی نخواهیم بود، زیرا XE هنوز ویژگی‌های سایر سویه های اومیکرون را دارد.»

با توجه به اطلاعات اندکی که در دسترس قرار گرفته است، هنوز نمی‌توان میزان انتقال‌پذیری زیرسویه جدید XE را به صورت دقیق مشخص کرد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) در ۲۹ مارس اعلام کرد که میزان انتقال‌پذیری این زیرسویه ۱۰ درصد بیشتر از زیرسویه غالب BA.2 است. این بدان معنا است که زیرسویه XE می‌تواند سریع‌تر و آسان‌تر منتقل شود، البته لازم است در این زمینه مطالعات و بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد.

علائم کرونا XE

هنوز میزان شدت بیماری کووید -۱۹ ناشی از زیرسویه جدید XE و علائم خاص مربوط به آن مشخص نشده است، اما توصیه شده که در صورت بروز علائم رایج بیماری کووید -۱۹ مانند آبریزش بینی، عطسه کردن، گلودرد، تب، سرفه و از دست دادن حس بویایی و چشایی، آزمایش کرونا انجام دهید و خود را ایزوله کنید. متخصصان اعلام کرده‌اند که هنوز میزان تأثیرگذاری واکسن‌های کرونا بر زیرسویه جدید XE مشخص نشده است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي