5 روش برای انتخاب کتاب مناسب

از نظر علمی ثابت شده است که کتاب‌ها سطح هوش را افزایش می‌دهند، گسترۀ دانش واژگان شما را بهبود می‌ بخشند و حتی می‌توانند به راحتی حالت روحی شما را تغییر دهند اما هر روز کتاب‌های مختلف، در ژانرهای مختلف و از نویسندگان معروف و جدید زیادی منتشر می‌شود، بنابراین با توجه به انتخاب‌های پیش روی‌مان، گاهی اوقات انتخاب یک کتاب مناسب کاری طاقت‌ فرسا به نظر می‌رسد. حتی اگر کتابخوان حرفه‌ای باشید ممکن است در یافتن کتاب مناسب سردرگم شوید. شاید حتی پس از مدتی این سردرگمی شما را از مطالعه و کتاب‌خواندن منصرف کند اما ناامید نشوید! شما می‌توانید به راحتی و به کمک 5 روش ساده این مشکل را حل کنید.

5 روش برای انتخاب کتاب مناسب

فراموش نکنید که نمایشگاه کتاب نزدیک است و با انتخاب کتاب درست و مناسب سلیقه‌تان میتوانید تجربه خرید بی‌نظیری را برای خود رقم بزنید. البته که این خرید کتاب با تخفیف ۳۰٪ و به صورت آنلاین بدون نیاز به تحمل شلوغی نمایشگاه می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش‌تر هم باشد. اینفوگرافی زیر راهنمایی‌ست برای خرید کتاب در دوران نمایشگاه کتاب با ۳۰٪ تخفیف

5 روش برای انتخاب کتاب مناسب

1- موضوع مورد علاقه‌تان را کشف کنید

اولین سؤالی که هنگام انتخاب کتاب‌های مناسب بهتر است از خودتان بپرسید این است که از خواندن چه‌جور کتابی لذت می‌برید؟ آیا دوست دارید کتاب‌های علمی، روان‌شناسی یا غیرداستانی بخوانید؟ دوست دارید با سیاست و فلسفه بیشتر آشنا شوید؟ داستان‌هایی را دوست دارید که با سرعت سرسام‌آور پیش می‌روند یا ترجیح می‌دهید داستان با سرعتی آرام پیش برود و نویسنده به جزئیات بیشتری پرداخته باشد؟ طرفدار کمدی سیاه هستید یا دوست دارید به سراغ داستان‌های جنائی بروید و ذهن‌تان را درگیر معماهای پیچیده و رازآلود کنید؟ آیا دوست دارید داستان‌های دنیای واقعی را بخوانید یا اینکه وارد دنیاهای خیالی خون‌آشام‌ها و اژدهایان شوید؟ شاید هم در زندگی شخصی دچار مشکلی شده‌اید و دوست دارید از توصیه‌های یک روان‌شناس بهره ببرید.

اگر ترجیح می‌دهید کتابی داستانی بخوانید می‌توانید با استفاده از ژانر انتخاب خود را محدود کنید. بد نیست بدانید که پرفروش‌ترین کتاب‌ها در دستۀ کتاب‌های عاشقانه و جنایی قرار دارند. در ادامه چند ژانر ادبی پرطرفدار را نام برده‌ایم که رمان‌های خیلی خوبی را می‌توانید در هر دسته پیدا کنید و بخوانید.

 • اکشن و ماجراجویی
 • کلاسیک
 • کمیک
 • کارآگاهی و جنایی
 • ترسناک
 • عاشقانه
 • فانتزی
 • پادآرمان‌شهری

2- نقد و نظر دیگران را بخوانید

گاهی اوقات بهترین راه برای انتخاب کتاب مناسب پرسیدن از دیگران یا خواندن نظرات دیگران است. می‌توانید از دوستان، اعضای خانواده، کتابفروش‌ها یا رسانه‌های اجتماعی برای انتخاب کتاب مناسب کمک بگیرید. سایت‌های بسیاری مانند سیبوک، کتاب‌های پرفروش‌شان را در صفحۀ اول قرار می‌دهند. سایت‌های خارجی مانند گودریدز نیز کتاب‌ها را بر اساس امتیاز و محبوبیت نمایش می‌دهند.

می‌توانید در اینترنت یا سایت‌های خرید آنلاین کتاب به سراغ بخش نظرات بروید و نقد و نظرات کتاب‌ها را بخوانید. کتاب‌های پرطرفدار زیادی هستند که حتماً شما نیز از خواندن‌شان لذت خواهید برد. می‌توانید به سراغ فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بروید و کتابی در ژانر مورد علاقه‌تان پیدا کنید. اما فراموش نکنید که پرفروش بودن یک کتاب دلیل کافی برای خوب بودن آن نیست و شاید باب میل شما نباشد. هرچه بیشتر مطالعه کنید؛ سلیقۀ کتاب‌خوانی‌تان بیشتر دستتان می‌‌آید و کتاب‌هایی را که باید بخوانید راحت‌تر پیدا خواهید کرد.

همان‌طور که برای خرید یک لباس آن را پرو می‌کنید در مورد خرید یا انتخاب کتاب هم باید صبر و حوصله به خرج بدهید. زمانی را به خواندن نمونۀ کتاب یا فصل اول آن اختصاص دهید تا ببینید سبک نگارش کتاب را می‌پسندید یا نه. اگر کتاب مناسب حال و هوای شما باشد از همان فصل اول معمولاً شما را جذب می‌کند. اگر فصل اول را دوست نداشته باشید به احتمال خیلی زیاد بقیۀ کتاب را هم دوست نخواهید داشت.

5 روش برای انتخاب کتاب مناسب

3- به سراغ دیگر کتاب‌های نویسندۀ مورد علاقۀ خود بروید

آیا اخیراً کتابی خوانده‌اید که از آن لذت برده باشید؟ می‌توانید به سراغ دیگر کتاب‌های همان نویسنده بروید و به احتمال زیاد از خواندن دیگر آثار او نیز لذت خواهید برد. اگر خوانندۀ مشتاقی باشید حتماً یک یا دو نویسندۀ مورد علاقه در ذهن دارید. بنابراین به سراغ فهرست آثار آنان بروید، این فهرست در وب‌سایت‌های مختلف، نمایه‌های سایت گودریدز و آمازون در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. حتی برخی اوقات در کتاب‌ها یا بر پشت جلدشان دیگر آثار نویسنده نوشته شده است. اگر واقعاً حس می‌کنید هیچ کتابی نمی‌تواند نظرتان را جلب کنید به سراغ کتاب‌های مورد علاقۀ خودتان بروید و آن‌ها را دوباره بخوانید. می‌دانید که کتاب در هر صورت خوب است و خواندن دوبارۀ آن ضرری ندارد.

4- به سراغ کتاب‌های کلاسیک یا برندۀ جایزه بروید

وقتی هزاران هزار کتاب برای انتخاب وجود دارد به راحتی می‌توان در مورد انتخاب کتاب یا موضوع بعدی گیج شد. با نگاهی به آثار کلاسیک یا کتاب‌های برندۀ جایزه می‌توانید جست‌وجوی خود را محدود کنید. بنابراین به سراغ کتابی بروید که مورد تحسین منتقدان قرار گرفته یا امتیاز بالایی دریافت کرده است. حتماً دلیلی داشته که این کتاب‌ها مورد توجۀ زیادی قرار گرفته‌اند، بنابراین بد نیست این کتاب‌ها را بخوانید تا بفهمید اصلاً چرا برندۀ جایزه شده‌اند. در ادامه چند نمونه از برترین جوایز ادبی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از بین آن‌ها کتاب مورد علاقه‌تان را پیدا کنید.

 • جایزۀ نوبل ادبیات
 • جایزۀ پولیتزر
 • جایزۀ من بوکر
 • جایزۀ گنکور
 • جایزۀ گودریدز

5- کتابی با موضوع زندگی خودتان!

نگاهی به زندگی، تفریحات و علایق‌تان بیندازید. آیا به موسیقی علاقه دارید؟ آیا پرورش گل و گیاه یکی از تفریحات شما است؟ برای مثال اگر به فیلم‌ها و سریال‌های فانتزی، معمایی یا ترسناک علاقه داشته باشید احتمالا از خواندن کتاب‌های ژانر فانتزی و ترسناک و معمایی نیز لذت خواهید برد.

بسیاری از فیلم‌های جذاب و دیدنی از روی کتاب‌ها ساخته می‌شوند؛ بنابراین اگر اخیراً فیلمی دیده‌اید که برایتان داستانی جذاب و گیرا داشته است می‌توانید کتابی که فیلم از روی آن ساخته شده است را بخوانید و احتمالا عاشق کتاب می‌شوید چون محتوای کتاب‌ها بسیار مفصل‌تر و جذاب‌تر از فیلم‌ها است. فیلم‌های هری پاتر، ارباب حلقه‌ها، زنان کوچک و زندگی پی همگی اقتباس‌های معروف و موفقی هستند که از روی کتاب‌ها ساخته شده‌اند.

آیا این روش‌ها برای انتخاب هر نوع کتابی جواب می‌دهد؟

تقریباً می‌توان گفت بله! با روش‌های پیشنهادی ما می‌‌توانید انتخاب‌هایتان را محدود و در زمان و هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید. اما اگر همچنان حس می‌کنید که برای مطالعه انگیزۀ کافی ندارید می‌توانید به یک گروه کتابخوانی بپیوندید یا خودتان یک گروه کتابخوانی ایجاد کنید. در این گروه‌ها کتاب‌هایی در همۀ ژانرها و موضوعات مختلف خوانده می‌شود و اعضا در مورد کتاب‌ها بحث و تبادل نظر می‌کنند که می‌تواند برایتان جالب باشد. حتی می‌توانید در هر دوره کتاب انتخابی خود را از داستانی به غیرداستانی تغییر دهید. عضو شدن شما در چنین گروه‌هایی می‌تواند به شما انگیزۀ مطالعه بدهد، کمکتان کند دوستان جدیدی پیدا کنید و کتاب‌های بیشتری را به کتابخانه‌تان بیافزایید.

اگر قصد خرید کتاب از نمایشگاه کتاب مجازی را دارید یا دوست دارید کتاب‌هایتان را اینترنتی بخرید، حتماً سری به فروشگاه اینترنتی کتاب سیبوک بزنید و با تخفیف خرید کنید.

 

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه