هر آن چه باید در مورد خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بدانید

داشتن کپسول آتش نشانی در منزل یک سیستم دفاعی در برابر آتش سوزی های کوچکی است که در آشپزخانه ها یا پارکینگ به وجود می آیند. خرید کپسول آتش نشانی منزل به شما کمک می کند آتش را پیش از آن که از کنترل خارج شود، خاموش کنید. خوشبختانه، اکثر کپسول های آتش نشانی منزل مقرون به صرفه و آسان برای استفاده هستند.

هر آن چه باید در مورد خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بدانید

کپسول آتش نشانی CO2 چیست؟ انواع وزن های آن در بازار

دی اکسید کربن از گازهایی است که برای اطفاي حریق استفاده می شود. دلیل استفاده از آن، ویژگی هایی از قبیل غیر قابل احتراق و رسانای الکتریسیته نبودن است. عملکرد کپسول های آتش نشانی CO2 به این صورت است:

• ابتدا، با تشکیل یک لایه سنگین باعث خفه شدن آتش می شود.

• اکسیژن موجود در هوای اطراف را کم می کند.

• در نهایت، آتش را از طریق سرد کردن خاموش می کند.

کپسول آتش نشانی CO2 می تواند گزینه عالی برای خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل باشد. یکی از مزایای آن، عدم آسیب رساندن به وسایل و لوازم است. به همین دلیل، استفاده از آن در مقایسه با آب ترجیح داده می شود. از آن جایی که گاز CO2 رسانای الکتریسیته نیست، برای اطفاي حریق های الکتریکی و الکتریسیته به کار می رود.

محدوده وزنی انواع کپسول های آتش نشانی دستی بین 1 تا 12 کیلوگرم است. کپسول های سنگین تر به صورت چرخ دار وجود دارند. وزن این کپسول ها به گونه ای است که هر فردی با هر وزنی بتواند از آن ها استفاده کند. به طور کلی، استاندارد وزنی جهت خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بین 1 تا 12 کیلوگرم است.

هر آن چه باید در مورد خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بدانید

انواع کپسول های آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی هر یک برای کلاس خاصی از آتش سوزی ساخته شده اند. تعیین کلاس آتش سوزی در خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال، در خاموش کردن آتش سوزی هایی که در اثر اتصال الکتریکی به وجود می آیند، هرگز نباید آب استفاده شود. در چنین شرایطی، آب باعث شعله ورتر شدن آتش می شود.

به همین دلیل است که هر یک از کپسول های آتش نشانی از ماده خاصی برای خاموش کردن آتش استفاده می کنند. در نتیجه، خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل باید با آگاهی کامل و مشاوره با افراد متخصص انجام شود. به طور کلی، گزینه های مناسب جهت خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل به شرح زیر است:

• کپسول پودر و گاز

• کپسول CO2

• کپسول فوم و گاز

کپسول آتش نشانی پودر و گاز

این کپسول ها از گروه کپسول های آتش نشانی پودر محسوب می شوند و برای خاموش کردن هر نوع آتش سوزی به کار می روند. این کپسول می تواند گزینه عالی جهت خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل در اطفاي حریق مایعات و انواع فلزات باشد. کپسول آتش نشانی پودر و گاز برای آتش سوزی های گسترده ناشی از مایعات اشتعال زا، گازهای اشتعال زا و منشأ الکتریکی به کار می رود. برچسب کلاس آتش سوزی روی این کپسول ها از نوع A، B، C و D است.

کپسول آتش نشانی CO2

یکی دیگر از انتخاب ها برای خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل، کپسول CO2 است. از این نوع کپسول ها بیشتر برای فضاهای بسته و اطفاي حریق های الکتریکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود. توصیه می شود از کپسول های آتش نشانی CO2 در فضاهای باز استفاده نشود زیرا اثربخشی آن ها با پراکندگی گاز کاهش می یابد.

از آن جایی که قدرت پرتاب کپسول های آتش نشانی CO2 تنها 2 تا 4 متر است، اطفاي حریق باید از نزدیک صورت گیرد. برچسب کلاس آتش سوزی روی این کپسول ها از نوع B و C است.

کپسول آتش نشانی فوم و گاز

کپسول آتش نشانی فوم و گاز برای اطفاي حریق مایعات به کار می رود. استفاده از فوم روی برخی از مواد مانند تجهیزات برقی و کاغذی می تواند باعث شعله ورتر شدن آتش شود. به همین دلیل است که از آن در مقایسه با سایر کپسول های آتش نشانی کمتر استفاده می شود. عملکرد کپسول آتش نشانی فوم و گاز به این صورت است که فوم با پوشاندن سطح مایعات، مانع از رسیدن اکسیژن می شود. برچسب کلاس آتش سوزی روی این کپسول ها از نوع B است.

اندازه مناسب کپسول آتش نشانی برای خانه متناسب با متراژ

یکی از مهم ترین نکاتی که جهت خرید بهترین کپسول آتش نشانی باید مورد توجه قرار گیرد، اندازه آن است. به طور کلی، از فرمول زیر برای انتخاب اندازه مناسب یک کپسول آتش نشانی استفاده می شود:

ظرفیت کپسول×(حداکثر مساحتی که یک کپسول پوشش می دهد/مساحت کل طبقه)=حداقل تعداد کپسول ها

معمولاً در پارکینگ ها از کپسول های بزرگ و در آشپزخانه از کپسول های کوچک استفاده می شود.

هر آن چه باید در مورد خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل بدانید

مدل مناسب کپسول آتش نشانی برای خانه

با توجه به آن چه گفته شد، CO2 می تواند گزینه عالی برای خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل باشد. از مزایای این کپسول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• گاز CO2 غیرسمی است.

• رسانای الکتریسیته نیست.

• غالب بر اکسیژن است؛ در نتیجه، اطفاي حریق سریع تر صورت می گیرد.

با این وجود، هر قسمت از خانه باید کپسول مناسب خود را داشته باشد. کپسول مناسب اتاق خواب و سالن پذیرایی از نوع آب و گاز است در حالی که در پارکینگ از کپسول CO2 استفاده می شود. در آشپزخانه ها معمولاً کپسول های حاوی مواد شیمیایی خیس به کار می روند.

قیمت کپسول آتش نشانی مناسب منزل

قیمت کپسول های آتش نشانی مناسب منزل با یکدیگر تفاوت دارد. عوامل بسیار زیادی در تفاوت قیمت این کپسول ها دخیل هستند، ازجمله نوع کپسول آتش نشانی و ظرفیت آن. ماده به کار رفته در کپسول ها (پودر، گاز، آب یا کف) و حجم آن ها تعیین کننده اصلی قیمت کپسول های آتش نشانی هستند.

سخن پایانی

خرید بهترین کپسول آتش نشانی منزل باید با اطلاع کامل از انواع حریق و نحوه اطفاي حریق صورت گیرد. قیمت و ظرفیت انواع کپسول ها با یکدیگر تفاوت دارد. همچنین، هر قسمت از منزل باید کپسول مخصوص به خود را داشته باشد. وجود کپسول آتش نشانی منزل یک امر ضروری برای جلوگیری از خسارت های جانی و مالی جبران ناپذیر است. آیا تجربه استفاده از کپسول آتش نشانی در منزل را داشته اید؟

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه