مطالب پيشنهادي

خواص روغن گل سرخ برای سلامت بدن و نحوه مصرف آن

دسته بندي : سلامت,سلامت جسمی
تاريخ : 2 آوریل
بازديد : 209

گل سرخ یکی از زیباترین گل های جهان است. اما روغن گل سرخ دارای خواص زیادی برای سلامت بدن و همچنین پوست می باشد. از جمله خواص روغن گل سرخ ضد افسردگی، ضد التهاب و تب، ضد عفونی کننده، ضد ویروس و … می باشد. و همچنین از دیگر خواص روغن گل سرخ برای درمان زخم ها و اثرات به جای مانده از التهاب، آکنه و آبله بسیار موثر است. در ادامه مطلب خواص بیشتر روغن گل سرخ را می خوانید.

خواص روغن گل سرخ برای سلامت بدن و نحوه مصرف آن

خواص روغن گل سرخ برای سلامت بدن و نحوه مصرف آن, جدید 1400 -گهر

۱- تسکین التهاب

روغن گل سرخ می تواند با تسکین التهاب، حال بیماران دچار تب بالا را بهبود دهد. استفاده از این روغن در سایر موارد التهاب ناشی از عفونت های میکروبی، بلعیدن مواد سمّی، سوءهاضمه و کم شدن آب بدن نیز مفید است. مصرف این روغن می تواند منجر به تسکین بیماری ها و مشکلاتی مانند رماتیسم، آرتروز، نقرس و تب شود.

۲- مقابله با افسردگی

روغن گل سرخ موجب افزایش عزت نفس، تقویت اعتماد به نفس و قدرت ذهنی می شود و برای درمان افسردگی نیز مفید است. استفاده از این روغن می تواند در دور کردن افسردگی و اضطراب از ما بسیار مفید باشد. بیماران مبتلابه افسردگی حاد یا کسانی که تحت توان بخشی قرار دارند، می توانند از روغن گل سرخ به عنوان داروی ضدافسردگی استفاده کنند.

۳- درمان زخم ها

دلپذیرترین راه درمان زخم ها استفاده از روغن گل سرخ است. تصور کنید که به جای لوسیون های ضدعفونی کنندهٔ معمولی برای درمان زخم های خود از روغن گل سرخ استفاده کنید. استفادهٔ موضعی از این روغن روی زخم از آلوده شدن محل زخم و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می کند.

۴- ضداسپاسم 

روغن گل سرخ اسپاسم در سیستم تنفسی و روده ها و همچنین اسپاسم عضلانی در اندام های مختلف را به خوبی تسکین می دهد. این روغن در درمان تشنج، کشیدگی عضلات، گرفتگی ها و وبای تشنجی (spasmodic cholera) ناشی از اسپاسم نیز مؤثر است.

۵- حفاظت از بدن در برابر ویروس ها

در امان ماندن از ویروس ها یا واکسینه کردن بدن در برابر انواع مختلف ویروس ها کار بسیار دشواری است، زیرا بعضی از ویروس ها به طور مرتب جهش می کنند و سیستم ایمنی بدن را فریب می دهند و شما را به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می کنند. راه حل این مشکل، استفاده از عاملی ضدویروسی است که بتواند مانند سپری در برابر تمام انواع ویروس ها عمل کند. روغن گل سرخ می تواند چنین سپری را ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که روغن گل سرخ در برابر بسیاری از انواع عفونت ها از بدن محافظت می کند.

۶- تقویت غرایز جنسی

از کوپید (اسطورهٔ رومی و خدای عشق) تا عشاق مدرن و امروزی، همه می دانند که گل سرخ بخش جدایی ناپذیری از روابط رمانتیک و عاشقانه است. عامل اصلی، روغن این گل است.

عطر این روغن فرد را تحریک می کند و موجب افزایش میل جنسی می شود و احساسات عاشقانه ای را برمی انگیزد که برای زندگی جنسی موفق ضروری هستند. مصرف این روغن می تواند نشانه های اختلال عملکرد جنسی، اختلال در نعوظ، سردی و کاهش تمایلات جنسی و بی میلی کلی به فعالیت جنسی در همسران را کاهش می دهد.

۷- استفاده از روغن گل سرخ به عنوان ماده ای قابض

قابض بودن روغن گل سرخ فواید فراوانی دارد. این روغن موجب استحکام لثه ها و ریشهٔ موها، سفتی و استحکام پوست و منقبض شدن ماهیچه ها، روده ها و رگ های خونی می شود. این روغن از افتادن زودهنگام دندان ها و ریزش موها، ایجاد چین وچروک، کاهش استحکام روده ها، عضلات ناحیهٔ شکمی و اندام های ناشی از افزایش سن جلوگیری می کند.

مهم تر از همه، روغن گل سرخ با منقبض کردن رگ های خونی در توقف جریان خون خروجی از زخم ها و بریدگی ها مؤثر است. از روغن گل سرخ می توان در درمان انواع خاصی از اسهال نیز استفاده کرد.

۸- مراقبت از پوست

روغن گل سرخ برای کسانی که به ظاهر و زیبایی خود اهمیت زیادی می دهند نیز بسیار مفید است. این روغن موجب می شود که جای زخم ها و اثرات به جای مانده از التهاب، آکنه و آبله به سرعت برطرف شود.

این روغن برای رفع ترک های پوستی، جای زخم جراحی و ترک های پوستی مربوط به بارداری و زایمان نیز مفید است. این خاصیت روغن گل سرخ بیشتر به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی این روغن است که روی فرایندهای بهبود پوست تأثیر می گذارند.

۹- از بین بردن باکتری ها

روغن گل سرخ، باکتری کش بسیار خوبی است. از این روغن می توان برای درمان تیفوئید، اسهال، وبا، مسمومیت غذایی و سایر مشکلات و بیماری هایی استفاده کرد که باکتری ها آن را ایجاد کرده اند. این روغن می تواند عفونت های باکتریایی داخلی مانند عفونت های ایجادشده در رودهٔ بزرگ، معده، رودهٔ کوچک و مجرای ادراری و همچنین عفونت های خارجی روی پوست، گوش ها، چشم ها و زخم ها را نیز درمان کند.

۱۰- تصفیه خون

روغن گل سرخ با حذف کردن و خنثی کردن سموم موجب پاک کردن و تصفیهٔ خون می شود. وقتی که خون تصفیه و خالی از سموم می شود، دیگر دچار التهاب، جوش، زخم و بیماری های پوستی و مشکلات جدی که توسط رادیکال های آزاد ایجاد می شوند (مانند سرطان و بیماری های قلبی) نمی شوید.

۱۱- تسهیل قاعدگی

روغن گل سرخ موجب ترشح هورمون هایی می شود که قاعدگی را تحریک می کنند. این روغن برای کسانی مفید است که دچار انسداد قاعدگی یا قاعدگی نامنظم هستند. این روغن موجب تسکین گرفتگی ها، حالت تهوع و خستگی نیز می شود و درد ناشی از قاعدگی و سندرم بعد از یائسگی را نیز کاهش می دهد.

۱۲- جلوگیری از خون ریزی بیش از حد

این ویژگی روغن گل سرخ برای افرادی که پس از صدمه یا جراحی دچار خون ریزی (خارجی یا داخلی) می شوند، بسیار مفید است. این روغن موجب تسریع تشکیل لخته و انعقاد خون می شود و از خون ریزی بیش از حد جلوگیری می کند.

۱۳- حفظ سلامت کبد

روغن گل سرخ برای سلامت کبد نیز مفید است. مصرف این روغن موجب می شود که کبد قوی بماند، عملکرد درستی داشته باشد و در برابر عفونت ها محافظت شود. روغن گل سرخ مشکلاتی مانند ترشح بیش از حد صفرا، اسیدها و زخم ها را نیز درمان می کند.

۱۴- جلوگیری از سمّیت

یبوست و باقی ماندن مدفوع در راست روده پس از احساس دفع، موجب بازجذب آب مدفوع و سموم موجود در آن و سمّیت بدن می شود. استفاده از روغن گل سرخ برای برطرف کردن این مشکل نیز مفید است و هیچ گاه نمی توانید ملین و ضدیبوستی خوش بوتر و معطرتر از آن را پیدا کنید.

روغن گل سرخ ملین بی ضرر و مؤثری است که هیچ عارضهٔ جانبی ایجاد نمی کند. این روغن روی عضلات روده و مقعد اثر می گذارد و به خروج مدفوع کمک می کند. روغن گل سرخ درکاهش وزن و جلوگیری از سمّیت بیش از حد در بدن مؤثر است.

روغن گل سرخ برای سلامت کبد نیز مفید است. مصرف این روغن موجب می شود که کبد قوی بماند، عملکرد درستی داشته باشد و در برابر عفونت ها محافظت شود. روغن گل سرخ مشکلاتی مانند ترشح بیش از حد صفرا، اسیدها و زخم ها را نیز درمان می کند.

۱۵- تسکین اضطراب

روغن گل سرخ ماده ای نیروبخش برای اعصاب است. این روغن به اعصاب قدرت می دهد تا بتوانند شوک ها را تحمل کنند و از اعصاب در برابر اختلالات ناشی از سن و صدمات محافظت می کند. وقتی برای نخستین بار جملهٔ جادویی «دوستت دارم» را به فرد رویاهایتان می گویید، این روغن مانع از لرزیدن دست هایتان می شود و به شما کمک می کند تا بر اضطراب خود غلبه کنید.

۱۶- مسهل صفرا

روغن گل سرخ جریان صفرا از کیسهٔ صفرا را تسهیل می کند و به تنظیم سطح اسید در معده و خون کمک می کند. بنابراین، شما را از مشکلاتی مانند زیادی اسید معده (اسیدیتهٔ معده) و اسیدوز (کم شدن PH خون و بافت ها) در امان نگه می دارد.

این روغن همراه با اسیدهای ترشح شده در معده به هضم غذا نیز کمک می کند. بهبود هضم غذا احتمال بروز مشکلاتی مانند یبوست، اسهال، سندرم رودهٔ تحریک پذیر (IBS) و حتی مشکلاتی جدی مانند سرطان کلون را کاهش می دهد.

۱۷- کمک به سلامت رحم

روغن گل سرخ برای بسیاری از مشکلات زنانه مانند ترشحات واژن، تومورها، خون ریزی و بی نظمی های قاعدگی مفید است. این روغن رحم را پاک می کند و موجب می شود که رحم حتی در سنین بالا نیز درست کار کند و بنابراین یائسگی را به تأخیر می اندازد.

با منظم کردن قاعدگی می توان نشانه ها و مشکلات مرتبط با قاعدگی مانند تغییرات خلقی، عدم تعادل هورمونی، پرخوری، نفخ، درد قاعدگی و خون ریزی بیش از حد را نیز برطرف کرد.

۱۸- کاهش مشکلات معده

روغن گل سرخ برای معده نیز مفید است. این روغن معده را آرام می کند، التهاب را تسکین می دهد، موجب می شود که معده درست کار کند و از آن در برابر عفونت ها محافظت می کند. این روغن از ایجاد زخم هایی که معمولا به دلیل تولید و ترشح بیش از حد اسید در درون معده ایجاد می شود نیز جلوگیری می کند.

ترشح زیاد اسید در معده می تواند موجب سوزش سردل، سوء هاضمه، سندرم رودهٔ تحریک پذیر، تولید گاز اضافی در معده، سفت شدگی مدفوع (انسداد نسبی یا کامل کولون به وسیلهٔ مدفوع سفت و خشک) و نفخ شود.

۱۹- سایر مزیت های روغن گل سرخ

روغن گل سرخ تولید هورمون را تنظیم می کند و به متعادل کردن آنها کمک می کند. این روغن یکی از بهترین روغن هایی است که به شما پوستی درخشان، باطراوت و جوان هدیه می دهد.

خواص روغن گل سرخ برای سلامت بدن و نحوه مصرف آن, جدید 1400 -گهر

عطر این روغن باعث می شود که پرانرژی باشید و احساس شادی کنید. این روغن گردش خون را افزایش می دهد، به سلامت قلب کمک می کند، باعث کاهش فشار خونمی شود و در درمان سردردها، آسم، کم شدن آب بدن، ترشحات زنانگی یا لکوره و سایر عفونت ها مفید است.

نحوه مصرف روغن گل سرخ

این روغن گل سرخ برای مصرف خوراکی نیست.

روغن گل سرخ را می توان روزی دو بار به طور موضعی برای ماساژ پوست و قسمت های مختلف بدن استفاده کرد، همچنین از روغن گل محمدی می توان برای کمپرس آب سرد و گرم بهره برد.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي