اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

تا چند سال قبل کمتر کسی نام ارزهای دیجیتال به گوشش خورده بود یا می توانست تمایز این بازار را با طرح های کلاهبرداری تشخیص دهد. اما اکنون بسیاری از شرکت‌ های سرمایه گذاری دنیا پیشنهاد می کنند که حداقل 5 درصد سرمایه خود را به خرید ارز دیجیتال اختصاص دهید. البته ناگفته نماند که این بازار، یکی از پرریسک ترین بازارهای مالی دنیا به شمار می‌آید. پس حتما برای ورود به این بازار دانش خود را افزایش دهید.

از بین ارزهای دیجیتال، بیت کوین و اتریوم ارزهایی هستند که می‌بایست داخل سبد دارایی دیجیتالی شما باشند؛ اما کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب ترند؟ یا به عبارت دیگر، بیت کوین بخریم یا اتریوم؟ در این مقاله تفاوت‌های مهم بیت این دو ارز دیجیتال را بیان می‌کنیم تا بتوانید بهترین گزینه سرمایه گذاری خود را از بین صرافی های آنلاین انتخاب کنید.

ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت اصلی میان ارز دیجیتال و ارزهای فیات، در غیرمتمرکز بودن آن‌هاست. به این معنی که ارز دیجیتال مانند دلار یا پوند توسط بانک یا کشوری خاص کنترل نمی‌شود و هیچ فرد یا گروهی بر آن تسلط ندارد.

اما ویژگی مهم دیگر ارزهای دیجیتال، فناوری پشت آن‌هاست. این ارزها، از فناوری بلاک چین استفاده می کنند. این فناوری باعث می شود تا سرعت و امنیت در ارزهای دیجیتال نسبت به دارایی های مشابه خود افزایش یابد به طوری که در حال حاضر کشورهای دنیا هم تمایل دارند تا ارزهای رایج خود را با استفاده از فناوری بلاک چین در سیستم مالی خود  به کار ببرند.

خرید ارزهای دیجیتال هم چندان دشوار نیست و در صورت تمایل می توانید از صرافی های آنلاین ارز مورد نظر خود را بخرید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین بار درسال 2008 توسط فردی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به دنیا معرفی شد. اگرچه فناوری های مورد استفاده در بیت کوین از سال‌ها قبل توسط دانشمندان ایجاد شده بود، اما ترکیب آن‌ها برای استفاده در یک سیستم پرداخت بدون واسطه توسط ساتوشی ناکاموتو صورت گرفت. اما سیستمی بدون واسطه به چه معنا است؟!

شما برای انجام هر تراکنش ناچارید به یک بانک مراجعه کنید تا تراکنش مالی مورد نظر خود را انجام دهید اما بیت کوین، توانست این واسطه را حذف کند. با استفاده از بیت کوین می‌توانید بدون مراجعه به بانک، به کیف پول دوستتان در آن سر دنیا پول انتقال دهید. اگرچه هنوز بسیاری از قانون‌گذاران دنیا مقابل ارزهای دیجیتال ایستاده اند اما در نظر کارشناسان، آینده به ارزهای دیجیتال تعلق دارد.

برخلاف پول‌های رایج فیات، جسمی فیزیکی برای بیت کوین وجود ندارد و تنها می‌توانید از طریق صرافی های آنلاین نسبت به خرید بیت کوین اقدام کنید. در سال‌های اولیه می توانستید با مبلغی کم، چندین هزار بیت کوین تهیه کنید اما در حال حاضر قیمت هر بیت کوین حدود 900 میلیون تومان است. اگرچه در صورتی که تمایل دارید بیت کوین بخرید و این مبلغ به نظر شما زیاد است نگران نباشید، بیت کوین به صد میلیون واحد کوچکتر به نام ساتوشی تقسیم می شود و می توانید هر مقدار که تمایل داشته باشید، بیت کوین بخرید.

جالب است بدانید که در حال حاضر بسیاری از شرکت های معتبر دنیا مانند تسلا، مایکرو استراتژی، گوگنهایم پارتنرز، اسکوئر و ماراتن دیجیتال بر روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده اند.

اتریوم چیست؟

پس از بیت کوین، ارزهای دیجیتال دیگری هم به وجود آمدند تا با استفاده از فناوری بلاک چین سیستم پولی-بانکی دنیا را تغییر دهند اما هیچکدام نتوانستند جایگاه اتریوم را کسب کنند. اتریوم در سال 2015، توسط جوانی روسی به نام ویتالیک بوترین به وجود آمد. بیت کوین تنها برای رفع مشکلات سیستم پرداخت به وجود آمد اما اتریوم پا را فراتر نهاد و امکان ایجاد یک قرارداد هوشمند را فراهم کرد.

یعنی شما می‌توانید برای انجام پرداخت خود قرارداد تعیین کنید؛ به عنوان مثال در صورتی که مالک یک ماشین، خودروی مورد نظر را به نام شما کرد، مبلغی معادل 200 میلیون تومان به حسابش واریز شود. ایده عجیبی که تولد جدیدی را در دنیای تکنولوژی رقم زد. در حال حاضر بسیاری از ارزهای دیجیتال از فناوری اتریوم استفاده می کنند. این ایده جذاب باعث شد تا هر اتریوم که در سال‌های اولیه کمتر از چند سنت ارزش داشت اکنون بیش از 1800 دلار معامله شود.

آینده بیت کوین و اتریوم

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

اتریوم و بیت کوین، به‌عنوان دو ارز بزرگ جهان شناخته می‌شوند. خرید این دو ارز، ریسک کمتری نسبت به خرید ارزهای دیجیتال دیگر دارد. بیت کوین، قدیمی ترین ارز دیجیتال دنیا است و طرفداران زیادی از سراسر دنیا دارد. اگرچه شبکه بیت کوین یک شبکه کامل و بدون نقص نیست؛ اما با ایجاد راه‌حل‌های لایه دو مانند شبکه لایتنینگ، در تلاش است تا نواقص خود را برطرف نماید.

در مقابل، شبکه اتریوم، ارزی با تیم توسعه‌دهنده بسیار قوی و امکان پشتیبانی از قرادادهای هوشمند است. امروزه استفاده از قراردادهای هوشمند در شبکه ارزهای دیجیتال رواج زیادی پیدا کرده است. می‌توان گفت اتریوم ارز آینده است و کاربردهای زیادی در دنیا برای آن وجود خواهد داشت. در حالیکه ارز بیت کوین، تبدیل به چیزی شبیه به طلا شده است. وسیله‌ای برای ذخیره ارزش که می‌تواند سرمایه شما را خطر تورم نجات دهد.

بیت کوین یا اتریوم؟

با توجه به ماهیت بیت کوین و قدرت نسبی آن در بازار ارزهای دیجیتال، برخی از تحلیلگران نام طلای دیجیتال را برای این رمزارز انتخاب کرده‌اند. اتریوم نیز با نام نقره دیجیتال شناخته می‌شود.

برای پاسخ به این سوال که بیت کوین بخریم یا اتریوم لازم است تا مقایسه ای بین این دو ارز جذاب بازار داشته باشیم.

جدول زیر نشان دهنده تفاوت های عمده میان این دو رمز ارز است.

مقایسه بیت کوین و اتریوم

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

اما با همه ویژگی‌های بالا، باید این نکته را در نظر بگیرید که معمولا در بازارهای مالی سرمایه گذاران سعی می‌کنند ریسک دارایی‌های خود را تقسیم کنند و سبدی از دارایی‌های مورد نظر را برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند. بنابراین می توانید برای خرید اتریوم یا بیت کوین از صرافی های آنلاین، دارایی خود را میان این دو تقسیم کنید. یک راه ساده برای تعیین سهم و وزن هر کدام از این ارزهای دیجیتال، مقایسه نمودار قیمت بیت کوین به اتریوم است.

نمودار لگاریتمی قیمت اتریوم- بیت کوین در تایم فریم هفتگی

اتریوم بهتر است یا بیت کوین؟

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود، اتریوم با رسیدن به ناحیه مقاومتی 0.085 با واگرایی در اندیکاتور RSI مواجه شده است و بهتر است برای سرمایه گذاری فعلی بر روی اتریوم با احتیاط بیشتری عمل کرد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند

ارسال دیدگاه