بررسی کاربردهای کول چاه با شناخت مزیت های آن

دسته بندي : معرفی بازار
تاريخ : 1 آبان

در اکثر راه آب ها ازجمله فاضلاب و چاه ها از نوعی قطعات بزرگ سیمانی برای جلوگیری از ریزش سنگ و خاک استفاده می شود. به این قطعات سیمانی، کول چاه گفته می شود. ریزش سنگ و خاک به درون موجب مسدود شدن راه آب های مختلف شده و همچنین، خطرات جانی بسیار زیادی به همراه دارد. کول چاه ها دارای انواع مختلفی هستند. از هر یک از آن ها برای کاربرد خاصی استفاده می شود. این قطعات سیمانی حتی در پروژه های زیباسازی شهری مانند گل کاری در کنار جاده ها و اتوبان ها نیز به کار می روند. در ادامه، به بررسی کاربردهای کول چاه می پردازیم.

بررسی کاربردهای کول چاه با شناخت مزیت های آن, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کول چاه چیست؟

کول چاه، سازه ای بتنی یا سیمانی است که از آن برای نگهداری دیواره و همچنین جلوگیری از ریزش سقف انباره چاه استفاده می شود. ریزش چاه در هنگام تعمیر می تواند با خطرات جانی و مالی بسیار زیادی همراه باشد. به همین دلیل است که پیش از شروع تعمیرات حتماً کول گذاری یا کول چینی چاه انجام می شود. کول چاه ها در واقع قطعات سیمانی بزرگی هستند که در اکثر راه آب ها ازجمله چاه، قنات، فاضلاب و غیره قرار داده می شوند.

کول چاه ها را می توان هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی در راه آب مورد نظر قرار داد. یکی از معروف ترین کول چاه ها که به صورت عمودی در راه آب قرار می گیرد، کول میله است. کول میله ها، قطعات سیمانی گرد شکل هستند.

این سازه ها دارای انواع مختلفی هستند. کول های تسمه پلاستیکی از ناپایدارترین انواع کول چاه ها به شمار می روند که به دلیل کیفیت کم، کاربرد چندان زیادی ندارند. در مقابل، کول چاه های تسمه فلزی قرار دارند. در این نوع کول چاه ها از دو تسمه فلزی مجزا به منظور محکم نگه داشتن سازه استفاده می شود. کول چاه نوع سوم، سفارشی است و از میلگرد ساخته می شود. به همین دلیل، نسبت به دو نوع قبلی گران تر و محکم تر است. از دیگر انواع کول چاه می توان به کول سیمانی میله، کول انباری، کول ابرویی، کول تخم مرغی، کول گرد و کول دو تیکه اشاره کرد.

بررسی کاربردهای کول چاه با شناخت مزیت های آن, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

کاربردهای کول چاه

کول چاه ها دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند. کاربرد اصلی کول چاه در جلوگیری از ریزش سنگ و خاک به درون چاه و مسدود کردن راه آب است. به همین دلیل است که در فاضلاب ها، چاه آب ها، قنات ها، زهکشی ها و غیره استفاده می شود.

به علاوه، استفاده از آن ها در پروژه های زیباسازی شهری مختلف ازجمله گل کاری های شیب دار، پارک ها و کنار جاده ها رواج دارد. احتمالاً تاکنون گلدان های کنار جاده ها یا اتوبان ها را دیده اید. گل های کاشته شده در این گلدان ها درون کول چاه ها قرار می گیرند. در ادامه به بررسی کاربردهای کول چاه در زمینه های مختلف می پردازیم. برای خرید کول چاه و سایر مصالح بتنی از جمله جدول بتنی و موزاییک میتوانید به وبسایت قطعات سیمانی پارسیان مراجعه نمایید.

استفاده در چاه فاضلاب

استفاده اصلی کول چاه در دیواره های چاه فاضلاب و مسیرهای زهکشی است. چاه های فاضلاب به دلیل سستی خاک منطقه، رطوبت بیش از اندازه و لرزش خاک به مرور زمان فرو می ریزند. به همین دلیل است که این کول چاه ها برای جلوگیری از فرو ریختن دیواره های چاه بکار می روند. استفاده از کول چاه در چاه فاضلاب باعث افزایش ایمنی و کاهش خطرات ساختمانی می شود.

استفاده در چاه آب

حفر چاه های آب با هزینه و زحمت بسیار زیادی همراه است. در نتیجه، حفظ و نگهداری از چاه های آب حفر شده بسیار اهمیت دارد. یکی از روش های مستحکم کردن چاه های آب و افزایش طول عمر آن ها، استفاده از کول چاه هاست. این کول چاه ها از ورود خاک به درون چاه آب و مسدود کردن مسیر آب جلوگیری می کنند. علاوه بر این، کول گذاری در چاه آب بیشتر در مناطقی صورت می گیرد که از نظر شرایط محیطی مناسب حفاری نیستند.

بررسی کاربردهای کول چاه با شناخت مزیت های آن, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

استفاده تزئینی در کنارگذر اتوبان

یکی از کاربردهای اصلی کول چاه ها در پروژه های زیباسازی شهری به منظور تزئین کنارگذر اتوبان ها و جاده هاست. احتمالاً شما نیز تاکنون گل کاری کنار اتوبان ها را دیده اید. گلدان هایی که برای این گل کاری ها استفاده می شوند، در واقع همان کول چاه های سیمانی هستند. این قطعات سیمانی به خصوص در سطوح شیب دار قرار می گیرند و درون آن ها با گل های مختلف تزئین می شود. استحکام و مقاومت بالا از مهم ترین دلایل استفاده از کول چاه ها به عنوان گلدان در کنارگذر اتوبان هاست.

استفاده در قنات

کول چاه ها اغلب در هنگام ساخت قنات نیز بکار می روند. دلیل استفاده از این قطعات بزرگ سیمانی، محکم کردن قنات به منظور جلوگیری از ریزش خاک و سنگ به دلایل مختلف است. کول چاه ها معمولاً در سرتاسر تونل های قنات بکار می روند.

استفاده در تونل های حفاری شده

تونل های حفاری شده برای کاربردهای مختلف از دیگر مکان هایی هستند که در آن ها کول چاه بکار می رود. تونل های حفاری شده باید مستحکم باشند؛ در غیر اینصورت، حوادث فاجعه آمیز بسیار زیادی رخ خواهد داد. یکی از روش های ایجاد استحکام در این تونل از طریق کول چاه های بزرگ سیمانی است.

استفاده در چاه های نفتی

چاه های نفتی از حساسیت بالایی برخوردار هستند. هر نوع آسیب یا ریزش در چاه های نفتی می تواند با خسارت های جانی و مالی بسیار زیادی همراه باشد. به همین دلیل است که برای مستحکم کردن چاه های نفتی از انواع مختلف کول چاه ها استفاده می شود.

سخن پایانی

قطعات بتنی که در هنگام ساختن چاه بکار می روند، مانع از فرو ریختن سازه با گذر زمان یا در هنگام تعمیر می شود. به کمک این قطعات دیگر نیازی نیست در مورد آسیب های ناشی از ریزش چاه نگران باشید. قطعات سیمانی پارسیان یکی از معتبرترین مراکز تولید انواع مختلف کول چاه و همچنین دیگر قطعات بتنی مانند  موزاییک واش بتن و … به شمار می رود. این مرکز با سال ها تجربه در زمینه تولید بلوک های سیمانی می تواند در خرید محصول به شما کمک کند. آیا تاکنون کاربرد کول چاه در زمینه های مختلف را از نزدیک دیده اید؟

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي