سرور ابری، پردازشی پر قدرت بر مبنای پردازش ابری

در دنیای امروز که در حال گذار از عصر فناوری اطلاعات نیز هست و در حال مجهز شدن به فناوری‌های قوی‌تر و وسیع‌تر و پا گذاشتن به عصر هوش مصنوعی است، سرورهای قدرتمند همانند سرور ابری، بار زیادی از ذخیره و انتقال اطلاعات را به دوش می‌کشند. این پردازنده‌های قدرتمند و حافظه‌های عظیم در انواع مختلفی همچون سرور ابری، سرور اختصاصی و سرور مجازی طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرور ابری، پردازشی پر قدرت بر مبنای پردازش ابری

سرور ابری در واقع یک سرور مجازی است که در محیط رایانش ابری پردازش می‌کند. برخلاف سرورهای فیزیکی سنتی، سرور ابری به اینترنت وابسته است، بر بستر اینترنت میزبانی می‌شود و داده‌ها را بر بستر اینترنت ذخیره می‌کند.

برخی از کلیدی‌ترین نکات در مورد سرورهای ابری در زیر معرفی می‌شود :

مجازی‌ سازی سرور ابری

سرور ابری اغلب از طریق مجازی‌سازی ایجاد می‌شوند، به نحوی که یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی تقسیم می‌شود. هر سرور مجازی به طور مستقل عمل می‌کند و می‌تواند سیستم عامل و برنامه‌های کاربردی خود را اجرا کند.

مقیاس پذیری، شاخص ترین ویژگی آن

مقیاس‌پذری یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های سرور ابری است و به کاربران خود این امکان را می‌دهند که به راحتی منابع‌شان مانند CPU، حافظه، فضای ذخیره‌سازی را که به سرورهایشان تخصیص داده شده است، بر اساس تقاضا، افزایش یا کاهش دهند. همین انعطاف‌پذیری سرور ابری است، که کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه کلان، خود را با شرایط وفق دهند.

تجمیع منابع

آنچه برای سرور ابری مزیت و سود به شمار می‌آید، قابلیت ادغام منابع است. این ادغام منابع امکان استفاده کارآمد و بهینه‌سازی منابع سخت افزاری را فراهم می‌کند.

پرداخت به میزان مصرف در سرور ابری

سرورهای ابری معمولاً از یک مدل قیمت‌گذاری پیروی می‌کنند، که در آن کاربران بر اساس استفاده از منابعی مانند قدرت محاسباتی، فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند، هزینه پرداخت می‌کنند. این مدل سبب می‌شود که استفاده از سرور ابری برای کاربران مقرون به صرفه باشد و همین نکته این امکان را فراهم می‌کند که فقط برای آن میزان که مصرف می کنند پرداخت کنند.

دسترس‌پذیری بالا

محیط‌های سرور ابری اغلب ویژگی‌هایی مانند دسترس‌پذیری برای اطمینان از زمان و قابلیت اطمینان بالا را فراهم می‌کنند. داده‌ها و برنامه‌های میزبانی شده روی سرورهای ابری اغلب در چندین بخش و مرکز داده کپی و ذخیره می‌شوند تا خطر از بین رفتن داده‌ها را به حداقل برساند.

به طور کلی، سرور ابری گزینه‌ای انعطاف‌پذیر، مقیاس‌پذیر و مقرون به صرفه برای میزبانی برنامه‌ها و داده‌ها در عصر دیجیتال است.

سرور ابری، پردازشی پر قدرت بر مبنای پردازش ابری

چند نمونه از استفاده‌های سرور ابری

می توان از سرور ابری برای اجرای انواع ظرفیت‌های کاری استفاده کرد؛ برنامه‌هایی مانند :

  • نرم‌افزارهای سازمانی، مانند سیستم‌های منابع انسانیHR و مدیریت ارتباط با مشتری CRM؛
  • برنامه‌های کاربردی مدل‌سازی علمی؛
  • برنامه‌های کاربردی وب و وب‌سایت‌ها، از طریق وب سرورهای اختصاصی که ارتباطات HTTP را پشتیانی می‌کنند؛
  • ظرفیت‌های کاری برای یادگیری ماشین Machine learning، برای آموزش مدل‌های ML که به مقدار زیادی توان محاسباتی نیاز دارند؛
  • امکان استفاده از پردازش گرافیکی سطح بالا، مانند پخش ویدئو و بازی.

یک سرور ابری این توانمندی را دارد که مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری را برای تمام برنامه‌های کاربردی مدرن فراهم کند.

نحوه‌ی عملکرد سرور ابری

یک سرور فیزیکی یک دستگاه با مدارها و تراشه‌ها، حافظه، ذخیره‌سازی و CPU است. برای استقرار به فضای فیزیکی نیاز دارد و با نیروی برق کار می‌کند.

در مقابل، سرور ابری، نمونه‌ای مجازی بر پایه‌ی رایانش ابری است که فقط بر مبنای نرم‌افزار عمل می‌کند. اما کاملا همانند ماشین فیزیکی یا سرور اختصاصی رفتار می‌کند. سازمان‌ها و شرکت‌ها، سرور مجازی مورد نیاز خود را را روی سرورهای فیزیکی خود یا ارائه‌دهنده‌ای دیگر اجرا کرده و استفاده می‌کنند. اما سرور ابری صرفاً یک سرور مجازی است که توسط یک ارائه دهنده خدمات ابری ارائه و مدیریت می‌شوند. ارائه‌دهنده خدمات ابری، سخت‌افزار و زیرساخت‌های اصلی را در اختیار دارد و سرور را مدیریت می‌کند.

انواع سرورهای ابری

سرور ابری را می‌توان بر اساس پیکربندی آنها و نحوه نگاشت آنها به زیرساخت سرور فیزیکی زیربنایی طبقه‌بندی کرد.

پیکربندی

می‌توان از میان طیف وسیعی از سرورهای ابری که از پیش پیکربندی شده‌اند برای استفاده‌ها و نیازهای مختلف انتخاب کرد.

با اهداف عمومی

این نمونه از سرورها که با اهداف کاربری عمومی پیکربندی شده‌اند نسبت متعادلی از CPU، RAM و حافظه را در بر‌دارند. این باعث می‌شود این نوع سرور برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مانند وب سرورها و پایگاه‌های داده کوچک تا متوسط مناسب باشند.

سرور ابری، پردازشی پر قدرت بر مبنای پردازش ابری

پردازش بهینه

این نمونه از سرورها با CPU های قدرتمند برای ظرفیت‌های کاری فشرده طراحی شده‌اند. آنها نسبت بالایی از هسته‌های CPU به نسبت حافظه را در اختیار می‌گیرند. از این رو، برای استفاده از برنامه‌های کاربردی محاسباتی مانند پردازش دسته‌ای و مدل‌سازی‌های علمی ایده‌آل هستند.

حافظه بهینه

این نمونه از سرورهای ابری به نسبت تعداد هسته‌هایی CPU که در اختیار دارند مقدار زیادی رم را نیز بکار می‌گیرند. این نوع سرور برای برنامه‌هایی مناسب هستند که نیاز به ظرفیت حافظه برای نگهداری مجموعه داده‌های بزرگ دارند، مانند پایگاه‌های داده درون حافظه و پلت‌فرم‌های تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها.

محاسبات سریع

سرور ابری که از توان محاسباتی سریع پشتیبانی می‌کنند، به شتاب‌دهنده‌های سخت‌افزاری مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) یا آرایه‌های گیت قابل برنامه‌ریزی(field-programmable gate arrays) مجهز هستند.

ذخیره‌سازی بهینه

این نمونه‌ سرور ابری، توان عملیاتی دیسک (هارد) بالایی را ارائه می‌کنند و برای ظرفیت‌های کاری که نیاز به دسترسی سریع به حجم زیادی از داده‌ها، مانند تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و ذخیره‌سازی داده دارند، بهینه شده‌ و مناسب هستند.

محاسبات با کارایی بالا

سرورهایی با ظرفیت محاسباتی با کارایی بالا (HPC ) برای ظرفیت‌های کاری فشرده محاسباتی سفارشی شده‌اند و به همین منظور به عملکرد خوب شبکه و تأخیر کم نیاز دارند. این سرورها برای کارهایی مانند شبیه‌سازی دینامیک سیالات، تجزیه و تحلیل امواج لرزه‌ای و دیگر محاسبات علمی خوب هستند.

نوع میزبانی

سرور ابری را می‌توان بر اساس نوع میزبانی و پلن نیز طبقه‌بندی کرد. همه سرورهای ابری فقط توسط یک حساب استفاده می شوند. با این حال، زیرساخت‌های اساسی بین میزبانی مشترک و اختصاصی متفاوت است.

میزبانی مشترک

در یک محیط میزبانی مشترک، چندین سرور ابری منابع یک سرور فیزیکی را به اشتراک می‌گذارند. ظرفیت‌های کاری زیاد یک سرور ابری ممکن است بر عملکرد سایرین تأثیر بگذارد.

میزبانی سرور خصوصی مجازی

سرور خصوصی مجازی یک سرور ابری است که روی همان سرور فیزیکی مانند سایر سرورهای ابری اجرا می‌شود. ظرفیت‌های کاری زیاد دیگر سرورها بر عملکرد VPS تأثیر نمی‌گذارد.

میزبانی اختصاصی

هاست اختصاصی تمام قابلیت‌های یک سرور فیزیکی را برای یک سازمان فراهم می‌کند. این سازمان می‌تواند ماشین فیزیکی را به‌عنوان یک سرور ابری واحد یا چند سرور، پیکربندی کند تا محیطی را که سرورهای خود را روی آن اجرا می‌کنند، کاملاً در کنترل خود داشته باشد.

شرکت ابرآراز، ارائه دهنده بهترین سرورهای ابری

شرکت ابرآراز با بیش از ده سال سابقه‌ی کار در زمینه‌ی ارائه انواع خدمات میزبانی سرور از جمله سرور ابری ، قابلیت اطمینان و عملکرد، امنیت و پشتیبانی را با هدف جلب رضایت مشتری ارائه می‌دهند.

تیم ابرآراز متشکل از جوانان متخصص و کارآمد با بهره‌گیری از دانش روز و با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌ها در تلاش است تا رضایت عموم مشتریان خود را از ارائه‌ی انواع سرویس‌ها و خدمات پشتیبانی جلب کند.

برای اطلاع بیشتر به سایت https://arazcloud.com و با شماره 02191694617 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه