راهنمای گرفتن ویزای عراق برای اربعین

دسته بندي : عمومی
تاريخ : 25 سپتامبر

همانطور که می دانید پیاده روی اربعین را در پیش رو داریم و بسیاری از افراد قصد شرکت در این اجتماع بزرگ را دارند. گهر در این بخش راهنمای گرفتن ویزای عراق برای اربعین را شرح می دهد.

راهنمای گرفتن ویزای عراق برای اربعین, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

راهنمای گرفتن ویزای عراق برای اربعین

هموطنان عزیزی که قصد سفر به کشور عراق را دارند باید قبل از سفر اقدام به دریافت ویزا این کشور نمایند ، شخص مسافر و یا وکیل و نماینده (آژانس های مسافرتی) مسافر می توانند جهت اخذ ویزا عراق با در دست داشتن مدارک اقدام به اخذ ویزا این کشور نمایند.

حمید محمدی معاون سازمان حج و زیارت در خصوص ثبت نام اعزام به عتبات در ایام اربعین اظهار کرد: طبق هماهنگی های شده در ستاد اربعین مسئولیت ثبت نام،‌ دریافت ویزا و اعزام زائران به عتبات برعهده سازمان حج و زیارت است.

معاون امور حج و عتبات سازمان حج و زیارت گفت: مقرر شده است تا دفاتر کنسولی عراق در ۱۱ نقطه از ایران ایجادشود یعنی علاوه بر سفارت این کشور در تهران و کنسولگری های مستقر در مشهد،‌ کرمانشاه و اهواز دفاتری باید در ۱۱ نقطه کشور به صورت موقت ایجاد شود.

محمدی ادامه داد: طی هماهنگی با ستاد مرکزی اربعین علاقمندان برای حضور در کشور عراق در ایام اربعین باید گروه های یک تا ۱۰ نفره تشکیل شود و پس از آن ویزا برای افراد اخذ خواهد شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته شاهد مشکلات ارزی بودیم و امسال با کمک بانکهای عامل این مشکل را حل کردیم به گونه ای که افراد هنگام ثبت نام می توانند به صورت آنلاین معادل ریالی، هزینه ارزی را پرداخت کنند.

مجید آقابابایی دبیر ستاد اربعین از تشکیل جلسه کمیته سیاسی، کنسولی ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) به ریاست حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه در محل وزارت خارجه، خبر داد و افزود: در این جلسه که با حضور راجح الموسوی سفیر جمهوری عراق در تهران و برخی از مسئولان سفارت برگزار شد، آخرین تحولات وهماهنگی های کنسولی بخصوص درمورد نحوه و زمان و قیمت صدور روادید اربعین توسط دولت عراق، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آقابابایی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که صدور روادید اربعین توسط سفارت عراق در تهران و کنسولگری‌های آن کشور در شهرهای اهواز، کرمانشاه و مشهد آغاز شود و از اوایل ماه محرم، دفاتر نمایندگی‌های موقت سفارت عراق در ۱۲ شهر کشور، صدور روادید را آغاز می کنند.

دبیر ستاد اربعین همچنین تاکید کرد: دارا بودن گذرنامه معتبر جمهوری اسلامی ایران و روادید کشور عراق جهت تردد از مرزهای مشترک و حضور در مراسم اربعین حسینی، از الزامات برای خروج از کشور خواهد بود.

مدراک مورد نیاز جهت دریافت روادید (ویزا) گروهی، ویژه متقاضیان ایام اربعین:

۱-یک برگ کپی از صفحه اول گذرنامه

۲-یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ (پشت زمینه سفید)

۳- مبلغ ۳۰ دلار (هزینه صدور روادید) + ۱۰۰،۰۰۰ ریال (ده هزار تومان) به ازاء هر نفر.

مدراک مورد نیاز جهت دریافت روادید(ویزا) انفرادی، ویژه متقاضیان ایام اربعین:

۱-اصل گذرنامه

۲-دو قطعه عکس رنگی ۴*۳ (پشت زمینه سفید)

۳- مبلغ ۴۰ دلار (هزینه صدور روادید) + ۱۰۰،۰۰۰ ریال (ده هزار تومان) برای هر نفر.

قیمت ویزای (روادید) اربعین

رئیس ستاد اربعین با اشاره به هزینه ویزای عراق اظهار داشت: ما تلاش زیادی کردیم که هزینه ویزا را کاهش دهیم اما طرف عراقی موافقت نکرد و اکنون هزینه ویزا همان چهل دلار خواهد بود و مدت اعتبار ویزا ۲۰ روز است و کل اعتبار آن از اول تا آخر سفر خواهد بود.

ذوالفقاری در ادامه افزود: ما با شرکت‌های مختلف بیمه‌ای جلساتی داشتیم که مقرر شد یکی از شرکت‌های بیمه‌گزار زائران را بیمه کند، مبلغ این بیمه برای خدمات سرپایی ۵ هزار تومان و برای خدمات غیرسرپایی و احیانا فوت افراد ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان هزینه هر فرد خواهد بود، در مجموع نزدیک به ۲۵ هزار تومان هر فرد هزینه بیمه خواهد داشت، همچنین میزان تعهد بیمه برای فوت افراد ۱۵ میلیون تومان، تصادف ۱۵ میلیون تومان و خدمات غیر بستری ۱ میلیون تومان خواهد بود، البته گفتنی است صدور بیمه زائران در قرارگاه‌های صدور ویزا انجام خواهد شد.

نکات و یادآوری های پایانی:

  1. داشتن گذرنامه تنها کافی نیست و باید ویزا گرفته شود.
  2. برای تهیه ویزا باید از طریق شرکت های زیارتی، یا سامانه سماح که مربوط به حج و زیارت می باشد و یا مراجعه مستقیم به سفارت عراق اقدام شود.
  3. در حفظ و نگهداری گذرنامه خود کوشا باشید.
  4. همراه داشتن کپی شناسنامه، کارت ملی و چند قطعه عکس، در صورت مفقود شدن گذرنامه ضروری می باشد.
  5. با توجه به اینکه ممکن است از اهل کاروان جدا شوید، ویزا و گذرنامه و کلیه مدارک و وسایل مورد نیاز هر شخص حتما همراه خودش باشد.
  6. توجه داشته باشید هنگام ورود به کشور عراق مهر ورود به کشور در گذرنامه شما درج گردد. تا در برگشت دچار مشکل نشوید.
  7. سعی کنید مشخص کنید که با کدام کاروان عازم سفر اربعین هستید. چیزی کمتر از یک ماه بیشتر به اربعین نمانده است. اگر با کاروان مسجد، مدرسه، دانشگاه عازم هستید و گذرنامه دارید، باید حتما از الان گذرنامه هایتان را برای ثبت نام به مدیر کاروان هایتان بدهید تا بتوانند برای شما ویزا بگیرند. البته اگر کاروان تان در سامانه ثبت نام اربعین ۹۴ (سماح) ثبت شده باشد، می توانید از طریق سایت مربوطه نامتان را در کاروان مربوطه درج کنید.
  8. معمولا ویزاها زمینی دو هفته و هوایی ۳۰ روز، توسط مامور عراقی در گذرنامه درج می شود. برای گرفتن ویزا احتمالا در فرودگاه های ایران و عراق و مرزهای زمینیف شرایطی برای این ایام فراهم می شود. اما منتظر نمانید. می خواهید لب مرز برای گرفتن ویزا پشت یک صف ۱ میلیون نفری بایستید. در این صورت باید ۴ روز لب مرز بخوابید تا نوبت ویزای شما برسد. هر چند تا آن زمان احتمالا اربعین تمام شده است.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي