نکات طلایی رابطه زناشویی بعد از حاملگی

رابطه زناشویی بعد از حاملگی

رابطه زناشویی بعد از حاملگی یکی از بحران های مهم ذهنی بسیاری از زوحین به شمار می آید. این بحران برخلاف ظاهری پر هیبت و آزاد دهنده، موضوعی کاملا ملایم است و برای رسیدن به راهکار های اصولی آن، می توان این مقاله را تا پایان همراهی کرد.
نکات طلایی رابطه زناشویی بعد از حاملگی
طبیعتا دوران پس از زایمان و شیردهی، تجربه جدیدی برای پدر و مادر است. شرایط فیزیولوژیک این دوران باید مورد توجه قرار گیرد؛ چراکه به دلیل بی اعتنایی به این قضیه کم کم کانون خانواده به سردی می گراید. دوران پس از زایمان همراه با تغییرات فیزیکی و روانی خاصی است که به تغییراتی در میل و فعالیت جنسی منجر می شود.
عوامل موثر براین فرآیند عبارتند از: درد حین رابطه زناشویی به خاطر بخیه های محل زایمان، ترس هایی که در مادران اول زا وجود دارد، خون ریزی های واژینال، سرگیجه، خشکی واژن، ترس از بیدار شدن و شنیدن کودک، ترس از صدمه دیدن و کاهش حس جنسی ارگان های حساس جنسی.
بسیاری از زنان شیرده در دوران پس از زایمان بیان می کنند که میل جنسی آنها در سطح بسیار پایینی است و خستگی، ضعف و درد ناشی از آمیزش از دلایل ذکرشده توسط آنهاست.
در مقابل، بسیاری از زنان شیرده نیز بیان می کنند که بیشترین تحریک جنسی را پس از زایمان داشته اند و شروع زودتر فعالیت جنسی در زنانی که به طور فعال به کودک خود شیر می دهند، گزارش شده است.

نکاتی طلایی درباره رابطه زناشویی

پس از زایمان، اغلب اعضای دستگاه تناسلی طی ۴ تا ۶ هفته به حالت عادی برمی گردند. بخیه محل زایمان در زایمان طبیعی معمولا موجب نگرانی هایی در زن و همسر می شود.
بهبود زخم معمولا ۲ تا ۴ هفته زمان می برد اما ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا نزدیکی راحت و بدون مشکل انجام پذیرد. اغلب به زنان توصیه می شود پیش از آغاز مجدد فعالیت های زناشویی، ۴ تا ۶ هفته صبر کنند و توصیه هایی در مورد به کارگیری روش موثر پیشگیری از بارداری، اغلب در همین هفته به زائو داده می شود.
با وجود این بسیاری از زوج ها رابطه زناشویی خود را زودتر از این زمان و بین هفته های سوم و چهارم پس از زایمان، آغاز می کنند. آغاز زودهنگام فعالیت زناشویی در دوران پس از زایمان و پیش از توقف کامل خون ریزی می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای مادر شود. بهترین توصیه برای زن و شوهر به تاخیرانداختن این عمل تا توقف جریان ترشحات پس از زایمان است.
در این حالت، زن از نظر روانی نیز آمادگی بیشتری کسب می کند و رابطه زناشویی با مشکلات کمتری همراه خواهد بود. زمان اعلام آمادگی برای شروع این فعالیت میان افراد مختلف، متفاوت است.
بسیاری از زنان در هفته های اول این آمادگی را کسب می کنند؛ حال آنکه بسیاری دیگر آن را ترسناک و غیرمعمول می دانند. بسیاری از زنان برای کسب این آمادگی به ۶ ماه وقت نیاز دارند. زوجین باید از زمان طولانی لازم برای سازگاری دوباره زن با فعالیت های زناشویی، آگاهی یابند.
اگر چنین آگاهی ای به والدین داده نشود زن ممکن است احساس بی کفایتی و گناه کند و مرد نیز در پایان هفته ششم پس از زایمان احساس کند که کنار گذاشته شده یا فراموش شده است.
بنابراین آمیزش جنسی طی ۳ ماهه سوم بارداری و پس از زایمان برای افراد مختلف، متفاوت است. اگرچه زن ممکن است در اوایل دوره پس از زایمان، از نظر فیزیولوژیک، توان لازم برای شروع آمیزش زناشویی را داشته باشد، ولی ممکن است آمادگی روانی لازم را نداشته باشد. این مساله باید توسط پزشک به صورت انفرادی مورد بررسی قرار گیرد.
اغلب زنان از اینکه بلافاصله پس از آمادگی فیزیکی به رابطه آمیزشی برگردند، نگران هستند. در این مورد، باید آنها را تشویق کرد. بین زن ها افرادی وجود دارند که ترجیح می دهند پرهیز آمیزشی درازمدت داشته باشند که وضع این افراد و دلایل شخصی شان باید مورد بررسی قرار گیرد.
علل کاهش فعالیت زناشویی پس از زایمان
رایج ترین دلایل کاهش فعالیت جنسی پس از زایمان عبارتند از:
درد هنگام رابطه زناشویی یا دیسپارونیا:
درد موقع نزدیکی، ناشی از بخیه محل زایمان حتی در صورت التیام نیز می تواند موجب کاهش فعالیت جنسی زنان شود. در این مرحله یک معاینه واژینال برای بررسی ناراحتی های بدنی ضروری است و علل ترس و اضطراب زن را در مورد واژن مشخص می کند.
شیردهی:
شیردهی موجب ایجاد دلبستگی بین مادر و نوزاد می شود اما زن و شوهر ممکن است نتوانند با نقش دوگانه سینه ها کنار بیایند و بسیاری از زنان، این ترشح شیر را زشت و خجالت آور تلقی کنند.
خستگی:
بارداری و زایمان موجب خستگی فوق العاده زن می شود. کسب مسوولیت بیشتر و مراقبت کودک و شب بیداری ها نیز به این خستگی اضافه می کند. در این موارد معمولا خواب به رابطه زناشویی ترجیح داده می شود. اختصاص زمانی به این مسایل در اوایل روز و پیش از بروز خستگی ها می تواند در حل این مشکل مفید باشد.
افسردگی پس از زایمان:
۱۰ درصد از مادران جوان دوره ای از افسردگی شدید را در اولین سال پس از زایمان تجربه می کنند. از دست دادن میل جنسی یکی از ویژگی های شاخص این بیماری است. این بیماران نیازمند حمایت و درمان کافی هستند. مشکلات جنسی در زنان افسرده شایع است و آنها تمایلی به شروع فعالیت جنسی در ۶ ماه اول پس از زایمان ندارند.
مشکلات زنانگی:
بسیاری از زنان که روابط زناشویی را تنها به عنوان بهانه ای برای بچه دارشدن فرض کرده اند، دوره جنسی را پس از زایمان دیرتر آغاز خواهند کرد. این زنان ممکن است مسایل جنسی را تنها برای بچه دار شدن تحمل کرده باشند اما پس از زایمان، آن را غیرضروری تشخیص دهند.
چه زمانی بعد از سزارین نزدیکی داشته باشم؟
فاکتور میل جنسی از یک زن با زن دیگر متفاوت است. برخی بعد از زایمان میل جنسیشان به صفر می رسد، در حالیکه برخی مانند سابق خواهند بود. اما باید بدانید که نزدیکی بلافاصله بعد از سزارین امکان پذیر نخواهد بود.
اکثر پزشکان توصیه می کنند که شروع نزدیکی  در زایمان طبیعی حداقل باید 4 هفته بعد از زایمان آغاز شود.
شما ممکن است دارای عفونت رحم باشید و یا اینکه بدلیل زایمان دچار خونریزی داخلی شده باشید. شما ممکن است بعد از زایمان طبیعی و سزارین بخیه داشته باشید. باید از پزشکتان بپرسید که چه زمان به شما اجازه میدهد که نزدیکی داشته باشید.معمولا بعد از 6 هفته بخیه بهبود می یابد و داشتن نزدیکی 6 هفته بعد از سزارین پیشنهاد میشود. درباره چک آپ هفته ششم بعد از زایمان بیشتر بدانید.
اگر پزشک شما را معاینه کرد و به شما تاییدیه داد می توانید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید. صبر کنید بدنتان با شرایط جدید آداپته شود و با فرزند خود احساس آرامش کنید و سپس رابطه جدیدتان را آغاز کنید.

آیا می توانم مانند سابق انرژی لازم برای نزدیکی را داشته باشم؟
در اکثر مواقع، زنان بعد از زایمان به دلایل زیر کمتر تمایل به داشتن نزدیکی دارند:

  • تغییرات فیزیکی بعد از زایمان
  • استرس ذهنی ناشی از زایمان
  • احساس درد و زخم در ناحیه واژن
  • خشک شدن واژن بدلیل تولید کم استروژن بدلیل شیردهی
  • کم شدن اعتماد به نفس به خاطر افسردگی بعد از زایمان
چگونه داشتن فرزند روابط زناشویی شما تحت تاثیر می گذارد؟
– حالا، این سوال تا حد زیادی به آمادگی شما برای بچه دار شدن بستگی دارد. بسیاری از والدین از بچه دار شدنتان لذت می برند و نگران این مسائل نیستند.
– عشق و علاقه مانند قبل بین شما و همسرتان برقرار خواهد شد
– فرزند پیوند بین شما و همسرتان را قویتر میکند
– در اکثر مواقع پدر و مادر آنقدر درگیر فرزندشان هستند که رابطه احساسی خود را فراموش می کنند.
چگونه با مشکلات واژن مقابله کنیم؟
  • پاسخ ساده است. باید زمان بدهید تا واژن بهبود یابد
  • وقتی شما زایمان طبیعی دارید، واژن شما بسیار کشیده میشود
  • اما در مدت زمان اندکی واژن شما شروع به جمع شدن میکند
  • ورزش های کگل را هر روز انجام دهید تا واژن شما سریعتر به حالت اولیه برگردد.
شیردادن به نوزاد
سینه های شما نیز مانند واژن تان تغییر خواهد کرد. سینه های شما الان شیرده است و شل و افتاده میشود که این عامل باعث کاهش میل جنسی شما میشود. درد و حساس شدن سینه ها عامل دیگری است. ممکن است شما در زمان ارگاسم کمی ترشح شیر از سینه ها را داشته باشید که کاملا طبیعی است که بدلیل تغییرات استروژنی است. قبل از داشتن نزدیکی سینه های خود را از شیر خالی کنید.
با داشتن فرزند تازه متولد شده چگونه نزدیکی داشته باشیم؟
این هم یکی دیگر از نگرانی های بعد از زایمان است. شما باید زمانی رابطه داشته باشید که نوزاد شما خواب است. تا شما استرس نداشته باشید.
چرا بعد از تولد فرزند، رابطه زناشویی مانند سابق نیست؟
من هیچ گونه تمایل جنسی ندارم؟ چکار کنم؟
خود را سرزنش نکنید زیرا شما هنوز به آمادگی لازم برای داشتن رابطه جنسی نرسیده اید. زمان بیشتری را با همسزتان بگذرانید. روابط عاشقانه خود را احیا کنید. درباره افزایش میل جنسی در خود بیشتر بخوانید.
اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه