مطالب پيشنهادي

مشخصات توپ فوتبال ساحلی

دسته بندي : ⚽ ورزش,خبرهای
تاريخ : ۲۲ اسفند
بازديد : 1733

یکی از انواع ورزش فوتبال، فوتبال ساحلی است. مشخصات توپ فوتبال ساحلی و قوانین این فوتبال را برایتان در مطلب زیر می نویسیم . با ما همراه باشید…

مشخصات توپ فوتبال ساحلی

610298 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

پیشینه

نخستین مسابقات آزمایشی با مقررات فوتبال ساحلی جهانی در میامی، فلوریدا، آمریکا برگزار شد و اولین رقابت‌های حرفه‌ای فوتبال ساحلی نیز در سال ۱۹۹۳ با حضور تیم‌هایی از ایالات متحده آمریکا، برزیل، آرژانتین و ایتالیا در لس آنجلس برگزار شد.

این ورزش به سرعت در برزیل و به‌ ویژه ریو دوژانیرو محبوبیت یافت و حضور ستارگان فوتبال جهان همچون اریک کانتونا فرانسوی، خولیو سالیناس اسپانیائی وروماریو، زیکو و جونیور برزیلی سهم به‌ سزایی در افزایش پوشش رسانه‌ای این ورزش داشته، به‌ طوری‌ که مسابقات فوتبال ساحلی در ۱۷۰ کشور دنیا پخش تلویزیونی شده و این رشته نوپا یکی از سریع‌ترین رقم‌های رشد را در میان ورزش‌های حرفه‌ای داراست.

مشخصات توپ فوتبال ساحلی

549997 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

فوتبال ساحلی چیست ؟

فوتبال ساحلی یکی از انواع ورزش فوتبال است که در ساحل و یا بر زمینی پوشیده از شن برگزار می‌شود.

البته انجام بازی فوتبال در ساحل سابقه طولانی دارد اما برگزاری مسابقات رسمی و تدوین قوانینی برای این رشته ورزشی به سال ۱۹۹۲ و بنیان‌گذاری نهادی به نام فوتبال ساحلی جهانی در این سال باز می‌گردد.​​

​مقررات فوتبال ساحلی

مسابقات فوتبال ساحلی با ۵ بازیکن (یک دروازه‌بان) و توپ فوتبال در ۳ وقت ۱۲ دقیقه‌ای برگزار می‌شود. تعداد تعویض‌ها نامحدود است و مساوی وجود ندارد.

به این ترتیب در صورت مساوی در پایان مسابقه، ۳ وقت اضافه ۳ دقیقه‌ای برگزار می‌شود و پس از آن ضربات پنالتی تکلیف برنده را مشخص خواهد کرد.
برخلاف فوتبال که برنده در پایان ۵ پنالتی مشخص می‌شود، در فوتبال ساحلی هر تیمی که در پایان یک ضربه از حریف جلو بیفتد برنده است.

توپ فوتبال ساحلی

753193 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

خطا

هر خطا با یک ضربهٔ آزاد به سمت دروازه جریمه می‌شود که باید توسط بازیکنی که بر روی او خطا شده زده شود (مشابه بسکتبال)، به استثناء خطای هند ( Hand ) رقیب که هر بازیکنی می‌تواند ضربه را بزند.

در صورتی که بازیکنی کارت قرمز دریافت کند، بایستی دو دقیقه از زمین خارج شده و تیم او در این دو دقیقه با یک بازیکن کمتر بازی می‌کند (مشابه هندبال) و در صورت دریافت کارت آبی که از اختصاصات فوتبال ساحلی است، بازیکن خطاکار به‌ کلی از زمین اخراج شده و پس از دو دقیقه هم حق ورود به زمین را ندارد،

اما بازیکن دیگری می‌تواند پس از دو دقیقه جایگزین او شود (مشابه کارت قرمز در فوتسال).

413674 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

سطح زمین مسابقه در فوتبال ساحلی

سطح زمین مسابقه باید همواره و مسطح بوده و از شن بدون سنگ و صدف و هر گونه شی ای که موجب جراهات بازیکنان گردد باشد.
برای مسابقات بین المللی ماسه ها بایددانه ریز بوده و حداقل۴۰سانتی متر عمق داشته باشند. ماسه ها هم چنین باید خوب الک شده باشند تا مورد قبول واقع شوند و سنگها و دانه های زبر و قطعات خطرناک باید جدا شوند.
ماسه ها خیلی هم نباید ریز شوند که باعث گرد و خاک شده و به پوست بچسبد.

962439 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

اندازه ها

زمین مسابقه باید به شکل مستطیل بوده و طول زمین باید بیشتر از عرض آن باشد.
طول ۳۵ تا ۳۷ متر 
عرض ۲۶ تا ۲۸ متر 

177223 Gahar ir مشخصات توپ فوتبال ساحلی

سایز یا اندازه توپ فوتبال ساحلی

سایز توپ فوتبال ساحلی اندازه توپ داخل سالن است.

ولی در وزن بواسطه بازی در سطح ماسه ای نرم و ناهموار خیلی کمتر از نمونه سالنی است و دارای سطحی صیقلی و بسیار نرم است تا بازیکن بخاطر بازی با پای برهنه آسیبی به وی وارد نشود.

این نوع توپ ها نیز کاملا ضد آب هستند.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+