مطالب پيشنهادي

زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

تاريخ : ۲ اردیبهشت
بازديد : 1462

اردیبهشت که از راه می‌رسد، عطر گل‌های سرخ محمدی در هوای برخی نقاط کشور از جمله نیاسر و قمصر کاشان می‌پیچید. زمان گلاب گیری کاشان ۹۸ موضوع امروز ما می باشد که درباره آن در مطلب زیر برایتان می نویسیم.

زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

099269 Gahar ir زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

یکی از عجایب کشور عزیزمان ایران رویش زیباترین و خوشبوترین گل هایی در دل استان کویری کاشان است. شهر کاشان در ۲۴۰ کیلومتری تهران و در میان کوه های کرکس و کویر مرکزی ایران قرار گرفته و دارای آب و هوای گرم و بیابانی نیز می باشد. جشنواره گلاب گیری در این استان به سال های دور بر می گردد.

گلاب گیری کاشان ۹۸

660514 Gahar ir زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

کاشان ـ شهر گلاب

کاشان در فصل بهار به خصوص در ماه اردیبهشت به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران به شمار می رود؛ علت آن هم برگزاری مراسم گلاب گیری است.

بخوانید :   بیوگرافی نیلوفر منصوری آهنگساز و ترانه سرای جوان

این جشنواره خوش آب و رنگ از ۱۵ اردیبهشت آغاز می شود و تا ۲۵ اردیبهشت ماه نیز ادامه دارد، علاوه بر آئین گلاب گیری، می‌توانید در روز ۱۸ اردیبهشت شاهد مراسم عطر افشانی امامزاده «سلطان علی محمد» در کاشان هم باشید. یکی از مهمترین مراکزی که مراسم گلاب گیری در آن انجام می شود قمصر است که در ۳۰ کیلومتری کاشان قرار دارد.

219524 Gahar ir زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

زمان گلاب گیری کاشان

به خاطر داشته باشید که زمان چیدن گل های محمدی و گرفتن گل آب واستشمام بوی مست کننده آن در صبح زود میباشدچرا که با طلوع آفتاب وشدت گرفتن افتاب گل های محمدی پژمرده وعطر آن میپره!!

جشنواره گلابگیری کاشان رابطه مستقیم با وضعیت آب هوا و بدست آمدن گل های محمدی دارد چرا که هرچی زودتر هوا گرم تر شود زمان پیش فرض زودتر آغاز می شود.

روستاهایی که نزدیک کاشان باشند گل ها زودتر بدست میاد مثل قمصر یا نیاسر که در فاصله ۳۰ کیلومتری کاشان واقع هست و روستاهای دورتر مثل برزک  و سده و جوشقان کامو که در فاصله ۵۰ کیلو متری کاشان هست دیرتر تر..

747917 Gahar ir زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

بنابراین گلاب گیری اصلا زمان خاصی ندارد مثلا پارسال در نوروز۹۷ هوا بدشت گرم شد در قمصر گلاب گیری در ۱۳ فروردین استارت خورد

بنابراین به شایعات توجه نکنید و اخبار معتبر ورسمی از از سایت های خود کاشان یا بومی های کاشان بپرسید.

پس برای گلاب گیری که میگن از این تاریخ شروع میشه و بین عرف جا افتاده صحت نداره..

221087 Gahar ir زمان گلاب گیری کاشان ۹۸

این آیینی است که هر سال از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد ادامه پیدا می‌کند ولی باز بسته به شرایط آب و هوا نیز دارد.
آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای عجیب دیجی کالاخـریـد
+