مطالب پيشنهادي

معرفی مجمع جزایر کومور

تاريخ : 15 آوریل
بازديد : 279

مجمع الجزایر کومور یکی از دیدنی ترین مکان های دنیا است. برای آشنایی بیشتر با مجمع جزایر کومور این بخش گهر را بخوانید.

معرفی مجمع الجزایر کومور

معرفی مجمع جزایر کومور, جدید 99 -گهر

مجمع الجزایر کومور با نام رسمی اتحاد مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. نام کومور از واژه عربی «القَمَر» به معنی «ماه» گرفته شده‌است. این کشور عضو اتحادیه عرب است.

نام کشور: کومور یا مجمع‌الجزایر قمر

نوع حکومت : جمهوری فدرال

مساحت : ۲۳۵/۲ کیلومتر مربع

جمعیت : بیش از ۱میلیون نفر

پایتخت : مورونی

زبان رسمی : عربی وفرانسوی

دین رسمی : اسلام ( ۹۹ درصد مسلمان مالکی مذهب می باشند )

واحد پول : فرانگ کومور

وضیعت جغرافیایی

مجمع‌الجزایر قُمُر یا کومور (به عربی: جزر القمر) با نام رسمی اتحاد قُمُر (به عربی: الإتّحاد القمریّ، به فرانسوی: Union des Comores) مجمع‌الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. مساحت این کشور ۲۲۳۶ کیلو مربع بالغ می‌گردد. نام کومور از واژه عربی «القَمَر» به معنی «ماه» گرفته شده‌است. این کشور عضو اتحادیه عرب است.

کومور از جزایر فعال آتشفشانی بوجود آمده و هم اکنون کوه کارتالا با ۲۳۶۰ متر ارتفاع (بلند نقطه کشور) آتشفشانی فعال محسوب می‌شود.

سه جزیره اصلی آن عبارت‌اند از گراند کومور – که با ۱۱۵۰ کیلومتر مربع وسیع‌ترین آنهاست – آنژوان و موئلی. چندین جزیره کوچک هم دارد. به سبب محصور بودن در آبهای اقیانوس هند و نزدیکی به خط استوا، آب و هوای گرم و مرطوب دارد. کومور در نزدیکی کشورهای ماداگاسکار، موزامبیک، تانزانیا و سیشل قرار دارد.

تاریخ

ساکنان اولیه کومور از جزایر پولینزی بودند. مردم این سرزمین در قرون قبل به با حضور مسلمانان به اسلام گرویدند.

ایرانی ها با مهاجرت به مجمع الجزایر کومور در قرن هفتم میلادی باعث آبادانی و رونق تجاری این بخش از اقیانوس هند شدند. همچنین دین اسلام برای اولین بار توسط مردمانی از سواحل خلیج فارس و از جمله بازرگانان شیرازی به مردمان این جزیره ارائه شد.

تحقیقات میدانی پژوهشگران در جزایر کومور ـ بخصوص در “جزیره آنژوان” ـ نشان می‏دهد که در طی هزار سال گذشته “شیرازی‏ها “با سفر به جزایر کومور با ساختن مساجد و آبادی روستاها و گسترش تجارت، سابقه خوبی از خود در اذهان مردم باقی گذاشته‏اند بطوریکه امروزه افرادی که می‏خواهند نسب برتر خود را نشان دهند خود را وابسته به خاندان شیرازی‏ها و سادات می‏دانند.

مسجد مورونی در موروکو

بر اساس همین ریشه تاریخی، امروز نیز مردم آنجا به” سادات” احترام می‏گذارند و حتی در نشان ملی کومور و نشان نیروهای مسلح آن کشور سمبلی موسوم به “دستان فاطمه” وجود دارد که بنا بر اظهارات دولتمردان همواره از کشور و مردم کومور محافظت می‏کرده است.

از سال ۱۸۴۳م فرانسه این کشور را مستعمره خود نمود و در سال ۱۹۱۲ رسماً مستعمرهٔ آن شد و با ماداگاسکار که تحت‌الحمایه فرانسه بود، یکی گردید اما پس از چندی جدا شده و در سال ۱۹۷۱ به لحاظ اقتصادی خودمختار شد.

در سال ۱۹۷۵ مجلس نمایندگان کومور به طور یکجانبه استقلال کومور را اعلام نمود. کشورهای اروپای غربی، عربستان، عراق و کویت از سال ۱۹۷۹م با رژیم آن روابط سیاسی و بازرگانی برقرار نمودند و کومور که پس از کودتایی، از سازمان وحدت آفریقا خارج شده بود در این تاریخ به عضویت آن درآمد

سیاست

هر یک از سه مجموعه جزیره آنژوان، موهلی و کومور به طور جداگانه رئیس جمهور دارند و یک رئیس جمهور دیگر بر سه جزیره و رؤسای جمهوری آن حکومت می‌کند.

دادگاه‌های این کشور بر اساس قوانین اسلامی و فرانسوی اداره می‌شوند. سن قانونی در این کشور ۱۸ سال است.

تقسیمات کشوری

کومور از ۷ ناحیه تشکیل شده که به شکل فدرال اداره می‌شود. مرکز حکومت آن مورونی است که در جزیره گراند کومور قرار دارد.

اقتصاد

تولید ناخالص داخلی کومور۲۶۲/۱ میلیارد دلار است و این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی با رشد اقتصادی منفی مواجه بود.

۱۴۴ هزار و ۵۰۰ نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند و نرخ بیکاری در آن ۲۰ درصد است. ۸۰ درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول هستند.۶۰ درصد مردم کومور زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نرخ تورم در آن ۳ درصد است.

محصولات صادراتی این کشور شامل وانیل، اسانس عطر ، قایق سازی ، زینت آلات ، عتیقه جات و مغز نارگیل است که به کشورهای هلند (۸/۳۵درصد)، فرانسه (۳/۱۸درصد)، ایتالیا (۸/۱۲ درصد)، سنگاپور (۸/۷درصد)، ترکیه (۵ درصد) و آمریکا (۶/۴درصد) صادر می‌شود.

 کشت وانیل

محصولات وارداتی این کشور شامل برنج و دیگر مواد خوراکی، کالاهای مصرفی، محصولات پتروشیمی، سیمان و تجهیزات حمل و نقل است که از کشورهای فرانسه (۸/۲۴ درصد)، امارت متحده عربی (۹/۹ درصد)، آفریقای جنوبی (۴/۶ درصد)، پاکستان (۳/۶ درصد)، کنیا (۵ درصد)، چین (۸/۴درصد)، هند (۴/۴درصد) و ایتالیا (۲/۴ درصد) وارد می‌شود.

کومور پس از استقلال به خاطر قطع کمک فرانسویان با قحطی تهدید گردید که بر اثر کمکهای بین‌المللی و کشورهای اسلامی ، قحطی مرتفع گردید . اقتصاد آن بر کشاورزی متکی است و برنج و سیب زمینی از محصولات مهم آن است. با این حال کومور واردکننده مواد غذایی است.

ترکیب جمعیت

کومور نزدیک به یک میلیون نفر سکنه دارد که ۳۰٪ آن در شهرها (۱۰٪ در مرکز حکومت) زندگی می‌کنند. رشد جمعیت ۳٪ و تراکم نسبی آن ۲۱۵ نفر در کیلومتر مربع می‌باشد. ترکیب کلی جمعیت از تیره‌های آفریقائی است اما دو دسته مهاجر در آن سکونت دارند دسته اول مهاجران سواحل شرقی آفریقا، ماداگاسکار، ایران، اعراب و هندی‌ها ، دسته دوم اروپائی‌ها شامل پرتقالی‌ها، هلندیها و فرانسوی‌هاست .

روابط جمهوری اسلامی ایران و کومور

روابط سیاسی دو کشور در حال توسعه و گسترش می باشد. پیروزی عبداله.. سامبی در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور در سال ۱۳۸۵و حضور هیات جمهوری اسلامی ایران در مراسم تحلیف ایشان، باعث توسعه بیشتر روابط سیاسی دو کشور شد. در دیدار رئیس جمهور وقت کشورمان با آقای سامبی رئیس جمهور کومور، طرفین بر گسترش هرچه بیشتر روابط تاکید نمودند. در سفر رئیس جمهور کومور به تهران، وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز دیدار نمودند . به دنبال سفر وزیر امورخارجه و معاون رئیس جمهور کومور جهت شرکت در کنفرانس سران جنبش عدم تعهد در تهران در سال ۱۳۹۱، سفر وزیر امورخارجه وقت کشورمان به آن کشور صورت و زمینه های توسعه روابط فی مابین مورد بررسی قرار گرفت. روابط دو کشور همچنان رو به گسترش می باشد .

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي