مطالب پيشنهادي

انواع سمعک و کاربرد های آن ها

دسته بندي : سلامت,سلامت جسمی
تاريخ : ۹ مهر
بازديد : 167

سمعک وسیله ای است برای تقویت صدا برای افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نیستند ، سمعک از سه قسمت اصلی میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو تشکیل شده است ؛ انواع سمعک بر اساس تکنولوژی عبارتند از: سمعک هوشمند، سمعک بلوتوث دار،سمعک دیجیتال و… در ادامه مطلب انواع سمعک و کاربردهای آن ها را می خوانید.

انواع سمعک و کاربرد های آن ها

samak انواع سمعک و کاربرد های آن ها

سمعک چیست؟

سمعک وسیله ای است برای کمک به افرادی که از قدرت شنوایی کامل برخوردار نیستند. سمعک توسط شنوایی شناس تجویز و تنظیم می شود. شنوایی شناس براساس سن ؛ میزان کم شنوایی، اندازه کانال گوش و سلایق شما بهترین نوع سمعک را برای شما تجویز می کند. سمعک وسیله ای برای تقویت صداها برای افراد دچار کم شنوایی (از حدود ملایم تا عمیق) می باشد. سمعک برای افراد دارای شنوایی طبیعی و یا ناشنوایان مناسب نیست. سمعک از سه قسمت اصلی میکروفون، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور) تشکیل شده است. البته اجزای دیگری همچون ولوم صدا، کلید برنامه، هوک و… نیز در سمعک ها موجود می باشد که جزو ابزار جانبی سمعک به شمار می رود. سمعک ها را می توان از چندین لحاظ دسته بندی کرد که مهمترین آنها شکل ظاهری و نوع پردازش سمعک می باشد.

تمام سمعک ها برای انتقال صدا از محیط به گوش و تقویت آن از ابزار مشابهی استفاده می کنند. امروزه بیشتر سمعک ها دیجیتال هستند و از یک باتری تغذیه می کنند. عملکرد سمعک به این صورت است که میکروفون های کوچکی که روی آن تعبیه شده اند صدای محیط را ضبط می کنند. یک چیپ رایانه ای همراه یک تقویت کننده، صداها را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کنند. این چیپ صدا را براساس مشکل شنوایی شما و نیازهای شنوایی و صدای محیط اطراف بررسی می کند.

سپس سیگنال های تقویت شده به موج تبدیل می شوند و از طریق بلندگوها به گوش شما انتقال می یابند. به عبارتی دیگر سمعک اصواتی که وارد گوش می شوند را از طریق میکروفن خود دریافت می کند و آنها را مطابق با میزان و نوع افت شنوایی فرد پردازش کرده و سپس صدای پردازش شده و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند. تمامی این مراحل بطور آنی انجام می گیرد.

سمعک انواع مختلفی دارد، اما چگونه بفهمیم کدام نوع برای ما مناسب است؟ در این مطلب با انواع مختلف سمعک و مشخصات آنها آشنا خواهید شد.
سمعک ها از نظر قیمت، اندازه، مشخصات و شیوه قرارگیری در گوش متفاوت هستند. انواع سمعک را می توان در سه دسته بندی مورد بررسی قرار داد:

 1. انواع سمعک بر اساس نوع مدار یا تکنولوژی های بکار رفته
 2. انواع سمعک بر اساس شکل ظاهری (کوچک و بزرگی، مرئی با نامرئی)
 3. انواع سمعک بر اساس مارک و یا برند

۱٫ انواع سمعک بر اساس نوع مدار یا تکنولوژی های بکار رفته

از نطر نوع مدار این وسایل کمک شنیداری را می توان به ۴ دسته تقسیم بندی کرد:

 1. آنالوگ : از ابتدایی ترین وسایل کمک شنیداری است. قیمت پایین تری دارند. تنها امکان تنظیم یک برنامه دارند. معمولا دارای دکمه تنظیم بلندی و زیر و بیم است. مهمترین عیب این دسته این است که برای تمامی افت های شنوایی به یک میزان صدا را بلند می کنند. در برخی از موارد این می توان شنوایی فرد را نیز بدتر کند.
 2. دیجیتال : به وسیله کامپیوتر قابلیت تنطیم دارند. شنوایی شناس براساس افت شنوایی فرد سمعک دیجیتال را تنظیم می کند. و امکان تنظیم دقیق تر وجود دارد. برخلاف آنالوگ تفاوتی بین صداهای گفتاری و صداهای پس زیمنه قائل می شود و رضایت بیمار از آنها بیشتر است.
 3. هوشمند : سمعک هوشمند نسل دوم نوع دیجیتال است. قابلیت انطباق در شرایط های محیطی مختلف ( مکالمه، اتاق ساکت، حیاط، پارک، جای شلوغ ) را دارد. در این محیط ها صدای فرد گوینده را ردیابی و تقویت می کنند و در مقایل سر و صداهای مزاحم را حذف می کند.
 4. بلوتوث دار : علاوه بر امکانات خوب امکان ارتباط بین دو سمعک، تلویزیون و دیگر وسایل ارتباطی نیز محیا است. ۵- ضد آب سمعک ضدآب یا هر اصطلاح دیگر به سمعکی می گویند که از فناوری نانو استفاده می کند و پوشش ضدآب نانو باعث عدم نفوذ آب به داخل سمعک می شود.
بخوانید :   روش های خانگی برای تشخیص شیر فاسد و آلوده

در اصل دو نوع سمعک از نظر شکل ظاهری وجود دارد: داخل گوشی و پشت گوشی

این وسایل کم شنیداری در درون لاله گوش قرار گرفته می شوند. مهمترین مزیت آنها این است که دیده نمی شوند و یا دیدن آنها سخت است و مهمترین عیب آنها نگهداری از آنها است.
سمعک های داخل گوشی (ITE)، در داخل گوش قرار می گیرند و دیدن آن سختتر است. در اصل مهمترین مزیت انواع سمعک داخل گوشی همین است. انواع سمعک های داخل گوشی، به صورت سفارشی بر اساس قالب اولیه گرفته شده از گوش بیمار ساخته می شوند. با توجه به رنگ پوست، سمعک های داخل گوشی رنگ بندی های متفاوتی دارند و اندازه آنها از کوچک تا بزرگ است.

سمعک های IIC (نامرئی)
سمعک نامرئی که به آنها IIC و یا Invisible in the Canal نیز می گویند، این وسایل کمک شنیداری، کوچکترین نوع سمعک های داخل گوشی به شمار می آیند که در عمق کانال گوش (پشت خم دوم) قرار می گیرند. معمولا برای افت شنوایی ملایم تا متوسط تجویز می شوند. این سمعک ها بطور سفارشی برای هر فرد ساخته شده و تمامی اجزای الکترونیکی آن، در درون پوسته ای که براساس کانال گوش ساخته می شوند قرار داده می شوند.

سمعک های CIC (کاملا داخل کانال)
سمعک CIC انواع سمعک نامرئی و داخل کانالسمعک کاملا داخل کانال که اصطلاحا به آن CIC نیز گفته می شود (Completely in the Canal ). این وسایل کمک شنیداری با قالب گیری که از مجرای گوش انجام می شود، بطور کامل درون کانال گوش فرد قرار می گیرد. این نوع سمعک برای افت شنوایی ملایم تا متوسط در افراد بزرگسال تجویز می شود. در سمکهای داخل کانال، زائده ای پلاستیکی بسیار نازکی به قاب سمعک متصل است که از این طریق سمعک را از داخل گوش می توان بیرون کشید.

سمعک های ITC (داخل کانال)
انواع و اقسام سمعک خوبسمعک داخل گوشی سمعک داخل کانال در رنگها مختلف موجود است و برای کم شنوایی های خفیف تا متوسط و نسبتا شدید نیز کاربرد دارد. تمامی قطعات آن داخل کانال ( ITC ) در پوسته کوچکی قرار می گیرند. این پوسته از ابتدای کانال گوش شروع می شود و به سمت داخل کانال ادامه دارد. در این نوع سمعک ها، اصوات از طریق گیرنده به سمت پرده گوش هدایت می شوند.​

مزایا و معایب انواع سمعک داخل گوشی

مزایا:

 • می توان گفت که مهمترین مزیت این نوع سمعک ها، نامرئی بودن آنها است به گونه ای که دیگران متوجه نمی شوند که فرد از وسیله کمک شنیداری استفاده می کند. برای خارج کردن آن از داخل گوش، زائده ای بسیار کوچکی تعبیه شده است که می توان با استفاده از آن سمعک را بیرون کشید.

معایب

 • زودتر خراب شدن: این وسایل کمک شنیداری، در عمیق ترین قسمت کانال گوش قرار دارند. اجزای الکترونیکی و حساس آنها، همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند. این امر باعث می شود که این نوع از وسایل کمک شنیداری، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند.
 • پاک کردن سمعک و گوش: فرد در روز نیاز دارد که چند بار سمعک را از گوش خارج کند و آن را از جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک کند.
 • نیاز زودتر به تعویض سمعک: بدلیل کوچکتر بودن سایز باتری سمعک نامرئی، شارژ بارتی زودتر خالی می شود و تقریبا هر ۴ روز یکبار نیاز به تعویض سمعک می باشد.
 • محدودیت برای تمامی افت های شنوایی: سمعک نامرئی فقط افت های ملایم و متوسط را می تواند تحت پوشش قرار بدهد.
بخوانید :   قرص مولتی دیلی دانا

همچنین برای کودکان نیز تجویز انواع مختلف سمعک نامریی توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند.

سمعک پشت گوشی، دو تکه است. قسمت میکروفون، رسیور و اجزای الکترونیک در یک قسمت و در پشت گوش قرار می گیرند و قسمت دیگر قالب گوش است که توسط شنوایی شناس و با توجه فرم گوش بیمار تهیه می شود. در سمعک پشت گوشی، صدا از طریق قالب سفارشی به گوش می رسد. وسیله کمک شنیداری پشت گوشی، برای همه افت های شنوایی کاربرد دارند و تقریبا پرفروش ترین وسیله کمک شنیداری است. این سمعک بهترین گزینه برای کودکان زیر ۶ تا ۷ سال می باشد.

سمعکهای مینی BTE با لوله بسیار ظریف و کاف سیلیکونی (Ear Tip):
سمعک پشت گوشی بالای گوش قلاب می شود و پشت گوش قرار می گیرد. این نوع سمعک با یک لوله به قسمتی که داخل سوراخ گوش قرار می گیرد، متصل می شود. این نوع برای تمامی سنین با انواع مشکلات شنوایی مناسب است. سمعک BTE بزرگ ترین نوع سمعک است، اما مدل های جدید آن طراحی کوچک تری دارند. سمعک های پشت گوشی صدا را بیشتر از سمعک های دیگر تقویت می کنند، اما در عوض صدای باد نیز بیشتر روی آنها تاثیر می گذارد.

سمعک های گیرنده درون گوش (RITE) و یا گیرنده درون کانال (RIC):
این دو نوع سمعک نیز به سمعک های پشت گوشی شباهت دارند. با این تفاوت که دریافت کننده یا بلندگوی آنها داخل سوراخ گوش یا روی بخش خارجی آن قرار می گیرد و به جای لوله، یک سیم نازک قطعات آن را به هم متصل می کند. قسمت پشت گوش آنها کمتر نمایان است و ممکن است با ترشحات گوش دچار مشکل شود.

سمعکهای BTE با قالب گوش (Earmold):
سمعکهای پشت گوشی که به همراه قالب گوش تجویز می شوند تقریبا می توانند برای هر نوع افت شنوایی بکار برده شوند. ابعاد این سمعک در مقایسه با انواع دیگر سمعک، بزرگتر می باشد و امکانات متعددی نظیر، دکمه های کنترل برنامه سمعک، ولوم کنترل صدا، درپوش باتری، میکروفونهای جهت دار و … در آنها می توان مشاهده کرد.

مزایا و معایب انواع سمعک پشت گوشی

مزایا:

 • این مدلها برای کم شنوایی شدید نیز قابل استفاده هستند.
 • برای تمامی افراد و در تمامی سنین مورد استفاده قرار می گیرند.
 • افرادی که به دلیل تولید بیش از حد جرم گوش نمی توانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند، می توانند به راحتی از این نوع استفاده کنند.

معایب:

 • این وسایل کمک شنیداری، قابل دیدن هستند، کسانی که نمی خواهند دیگران متوجه کم شنوایی آنها شوند، هنگام استفاده از این نوع وسایل کمک شنیداری رنج می برند، زیرا کاملا نمایان است.

بررسی سمعک ها براساس انواع مارک و برند سمعک کمی سخت است. اکثر شرکت های تولید کننده سمعک ادعاهای تبلیغاتی اثبات نشده ای دارند. در کل به نظر می رسند بیشتر از نوع برند و مارک سمعک، نوع تکنولوژی و شکل ظاهری مهم است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید
گـهـر در شبکه هاي اجتماعي
تخفیفهای امروز دیجی کالاخـریـد
+