با انواع قفسه بندی های ثابت و متحرک انبار آشنا شوید

قفسه بندی و مصارف متنوع آن را اغلب دیده‌ایم یا خود از کاربران آن بوده‌ایم. از نمونه‌های فروشگاهی تا انواع قفسه بندی انبار و نمونه‌های صنعتی این محصولات امروزه در سطح وسیعی کاربرد دارند.

با انواع قفسه بندی های ثابت و متحرک انبار آشنا شوید

قفسه بندی انبار همان قفسه بندی های فلزی با سازه‌های محکم و بادوامی هستند که برای سر و سامان دادن به چیدمان کالا و اقلام مصرفی در محیط‌های کارگاهی، صنعتی، نیمه صنعتی استفاده می‌‌شود. تنوع نمونه‌های این محصولات به ‌لحاظ ویژگیها و موارد کاربرد، قفسه بندی را به یکی از اقلام کاربردی در موقعیت‌های مختلف تبدیل کرده است. در مطلب پیش رو ضمن معرفی تنوع محصولات قفسه بندی صنعتی به کاربردهای آنها نیز می‌پردازیم. ما را همراهی کنید.

قفسه بندی انبار و تنوع آن را بهتر بشناسیم!

نظم از ارکان اولیه و مهم در اجرای چیدمان حرفه‌ای است که به‌ویژه در مقیاس‌های بزرگ بسیار خودنمایی می‌کند. علاوه بر نظم در جانمایی، شیوه قرار گیری و نحوه چیدمان کالاها در فضای موجود انبار نیز مهم بوده و در حفظ و نگهداری اقلام به‌ویژه نمونه‌های دارای تاریخ مصرف تاثیرگذار می باشد.

غیر از این موارد، ایمنی کاربران و آسان شدن جابجایی کالاها در این سیستمها نیز از دیگر مواردی است که نباید نادیده گرفته شود. با بکارگیری قفسه بندی صنعتی در انبارهای بزرگ، از بروز مشکلات چیدمان و جابجایی پیشگیری شده و هر نوع کالا در کمترین زمان ممکن و بدون ایجاد مزاحمت، در جای خود قرار گرفته یا برداشته می‌شود. انبارها بعنوان محل نگهداری کالا از جمله مکانهایی هستند که با جا دادن اقلام زیاد و متنوع آن هم با ویژگی‌های مختلف، نیازمند مراعات نظم و اجرای چیدمان حرفه‌ای هستند. اینجاست که تاثیر به‌سزای استفاده از قفسه بندی انبار آشکار می‌شود.

اجزای قفسه بندی انبار غالبا متشکل از قطعات فلزی از جنس فولادی و با مقاومت بالا بوده که برای ذخیره‌سازی و نگهداری کالاها و قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات از قابلیت باز و بسته شدن چندین باره برخوردار بوده و می‌توان آنها را به اشکال مختلف مونتاژ نمود. مزیتی که کاربرد این محصولات را در محیط‌های مختلف دو چندان می سازد.

از نظر ماهیت کارکردی، انواع قفسه بندیهای موجود را می‌توان در 2 دسته اصلی قفسه بندی ثابت و قفسه بندی متحرک جای داد. هرچند هر دو گروه قفسه بندی از قابلیت باز و بسته شدن (دمونتاژ و مونتاژ) قطعات برخوردارند، اما نمونه‌ قفسه های ثابت در جای مشخصی نصب شده و پس از آن جابجا نمی‌شوند.

با تنوع محصولات قفسه بندی ثابت آشنا شویم!

تنوع محصولات قفسه بندی انبار مانند قفسه های بازویی، پانل راک، ایزی راک، پالت راک، درایوین، قفسه‌های پیچ و مهره‌ای و موارد دیگر ضمن افزایش ظرفیت مفید فضای قابل استفاده در انبارها، چیدمان منظم کالا را نیز به شکل مطلوب امکان‌پذیر می‌کند. انواع سیستم قفسه ‌بندی ثابت انبار شامل موارد زیر است:

قفسه بندی پالت راک: این قفسه‌های صنعتی اغلب در انبارهای محصول، مواد اولیه، قطعات یدکی و در سردخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی و نیز انبارهای نگهداری از محصولات فروشگاه‌های بزرگ مانند هایپرمارکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قفسه بندی خود راهرو یا درایوین (Drive In racking): از این نوع قفسه بندی عموما در انبار مواد غذایی و سردخانه ها، کارخانجات بزرگ صنعتی و انبار کالاهای سنگین و حجیم که تنوع زیادی ندارند، استفاده فراوانی می‌شود.

قفسه بندی مشبک (پیچ و مهره‌ای): این سیستم قفسه بندی موارد استفاده زیادی دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

 • بایگانی اسناد و مدارک
 • انبار فروشگاه‌ها
 • جاسازی ملزومات و تجهیزات
 • نگهداری ابزار، قطعات یدکی و فنی
 • عرضه اقلام سوپر مارکتی
 • ارائه کالاهای نمایشگاه

قفسه بندی متحرک در کجا کاربرد دارد؟

سیستمهای قفسه بندی متحرک بسیار مدرن و امروزی بوده و نقش به‌سزایی در بالا بردن راندمان کاری و تسهیل آن ایفا می‌کند. این نوع قفسه به‌دلیل ویژگیهای خاص خود از صرفه اقتصادی بالایی بهره‌مند بوده و امکان بکارگیری آن در شرایط گوناگون وجود دارد. تنوع محصولات این گروه از قفسه بندیها  و موارد کاربرد هر یک به تفکیک عبارت است از:

 • قفسه بندی خود جریان: از موارد کاربرد قفسه بندی خود جریان انبارهای محصولات و مواد اولیه، برخی سردخانه‌ها و انبارهای تغذیه کننده خطوط تولیدی می باشند.
 • قفسه بندی خود برگشت: عملکرد این سیستم قفسه بندی دقیقا عکس قفسه خود جریان بوده و گذاشت و برداشت بار از یک راهروی اصلی انجام می پذیرد. این قفسه بندی مناسب کالاهایی می باشد که از تنوع زیادی برخوردار نبوده و رعایت تاریخ انقضا در آن ضروری نمی باشد.
 • قفسه بندی خود تغذیه: این نوع قفسه بندی که در يك طبقه و با ابعاد مختلف عرضه مي‌شود، بیشتر مناسب خطوط مونتاژ و مراکز توزیع بوده و با استفاده از آن سرعت عملیات و بهره وری کار به‌طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.
 • قفسه بندی بایگانی متحرک: این نوع قفسه متحرک جهت فضاهای آرشیو و بایگانی، اطلاعاتی و ثبتی و نیز مراکز اداری، آموزشی و فروشگاه‌ها کاربرد زیادی دارد.
 • قفسه بندی موبایل راک: این نوع قفسه بندی با توجه به مزایای فراوانی که دارد، جهت نگهداری انواع بارهای پالتی در صنایع مختلف و همچنین سردخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • قفسه بندی شاتل درایوین: این نوع قفسه بندی بدلیل حجم بالای ذخیره سازی و قابلیتهای منحصر به فردی که دارد، جهت صنایع و کارخانجات مختلف خصوصا انبارهای مواد اولیه و محصول که تنوع بالایی ندارند، بیشترین کاربرد را دارد.

با انواع قفسه بندی های ثابت و متحرک انبار آشنا شوید

سخن پایانی

نقش چیدمان اصولی و علمی انبار در بالا بردن بهره‌وری و راندمان به‌ویژه در بخش‌های صنعتی و نیمه صنعتی در سال‌های اخیر به قدری پررنگ است که پیشنهاد میکنیم با بازدید از نمونه‌های متنوع این قفسه بندی به بررسی دقیق کارایی و کارکرد آنها بپردازید. اجرای اصولی و نصب قفسه های صنعتی با کارایی خاص با استفاده از قفسه های تخصصی امکان‌پذیر است. تولید انواع قفسه بندی انبار نیز دقیقا در همین راستا بوده و با توجه به ویژگی‌های مورد نیاز انبارها صورت می‌گیرد. تنوع محصولات و کالاهای موجود در بازار با تولید انواع قفسه بندی ثابت و متحرک و کاربردهای مختلف این محصولات گره خورده و موجب ظهور صنایع بزرگ قفسه بندی و ملزومات و تجهیزات جانبی آن شده است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه