دکتر ضربان؛ چگونه از شر رگ‌های واریسی خود خلاص شویم؟

تاريخ : 6 سپتامبر

اسکلروتراپی یا تزریق در کلینیک دکتر ضربان، یکی از روش های درمان واریس‌های طنابی و مویرگ‌های عنکبوتی شکل است. در این روش محلول اسکلروتراپی به داخل رگ ها تزریق می شود و ورید را از بین می برد.

رگهای عنکبوتی به صورت سرپایی در کلینیک درمان می شوند. دو روش برای از بین بردن رگهای عنکبوتی وجود دارد:

– اسکلروتراپی:

روش استاندارد جهانی برای درمان وریدهای عنکبوتی اسکلروتراپی یا تزریق آمپولی با نام آمپول اسکلروتراپی است. این روش تقریبا ۱۰۰ سال است که وجود داشته و به مرور زمان داروهایی معرفی شده اند که عوارض جانبی کمتری دارند و اثربخشی بیشتری دارند. اسکلروتراپی هنری است که در آن بوم نقاشی مانند نقاشی بدن انسان است و رنگ و قلم مو ترکیبی از سوزن ظریف و محلول اسکلروتراپی است. انتخاب بهترین ترکیب نیازمند دانش و اطلاعات عمیق در مورد انواع پوست و رگ ها است.

– درمان ورید با لیزر:

لیزر می تواند روی مویرگ های پوست کار کند و آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای لیزر درمانی رگ های عنکبوتی صورت، مویرگ های پا و سایر قسمت های بدن از دستگاه های لیزر مختلفی مانند کوترا، فوتوناو…‌‌‌استفاده ‌می‌شود.

برای دستیابی به نتایج مطلوب در لیزر درمانی، بررسی دقیق کیفیت پوست بیمار از جمله رنگ و بافت پوست و نازکی پوست بسیار مهم است. سپس طول موج صحیح تابش انتخاب شده و میزان تابش کنترل می شود. برای دستیابی به یک لیزر موفق، سطح تشعشع (اندازه فضا) و سایر پارامترها موثر است.

دکتر ضربان؛ چگونه از شر رگ‌های واریسی خود خلاص شویم؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

بهترین راه برای از بین بردن واریس ترکیبی از لیزر و تزریق است. بسته به رنگ پوست و ضخامت آن، قطر مویرگ ها و عمق محل آنها رگ‌های سطحی‌تر عنکبوتی با لیزر و رگ‌های تغذیه‌کننده زیرین (feeding vein) به‌ توسط اسکلروتراپی برطرف می‌شوند.

البته سن و سلامت بیمار و بسیاری عوامل دیگر در این تصمیم نقش دارند.

– پوست صورت بسیار نازک است و فقط از لیزر استفاده می شود.

– اسکلروتراپی بیشتر برای افرادی که پوست برنزه و تیره دارند مناسب است.

– اگر بیمار سابقه لخته شدن خون (DVT) داشته باشد، لیزر ترجیح داده می شود.
پزشک معالج با در نظر گرفتن مجموعه ای از نکات منفی و مثبت بهترین پروتکل درمانی را تعیین خواهد کرد.

اکثر مردم، وقتی ویدیویی در مورد فوم اسکلروتراپی تماشا می‌کنند، به این فکر می‌کنند که فوم در رگ ها حرکت می‌کند و با پر شدن فوم ها در رگ، باز می شوند در حالی که فوم اسکلروتراپی باعث انسداد ورید ها می‌شود.
پس از تزریق فوم به داخل ورید، داروی تزریق شده با دیواره داخلی ورید تعامل می کند و باعث تراکم بیش از حد ورید ها و در نهایت باعث مسدود شدن آن می شود. رگ‌های مسدود شده به تدریج جذب بدن می‌شوند که منجر به برداشته شدن و ار بین رفتن رگ‌های عنکبوتی از پوست می‌شود.

دکتر ضربان؛ چگونه از شر رگ‌های واریسی خود خلاص شویم؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

اسکلروتراپی یا تزریق، شامل برداشتن و از بین بردن شیمیایی مویرگ ها و رگ های واریسی است. در این روش، آمپول داروی اسکلروتراپی به صورت مایع یا فوم به داخل ورید تزریق می شود.
در این حالت بیمار هوشیار است و نیازی به بی حسی موضعی نیست.
به طور کلی اسکلروتراپی در ۲-۳ جلسه با وقفه ۱-۲ ماهه انجام می شود.
مدت زمان اسکلروتراپی حدود ۳۰ دقیقه است و میزان رگ ها در یک جلسه به وضعیت عمومی بیمار، اندازه ورید و محل رگ بستگی دارد.

دکتر ضربان معمولاً روش‌های تلفیقی باتوجه‌ به جنس پوست و نوع رگ‌ها به‌کار گرفته می‌شود و به‌جای استفاده تنها از یک روش، از مجموع روش‌ها استفاده می‌شود.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي