نحوه روشن كردن پكيج بوتان + فیلم

برای آموزش شیوه روشن كردن پكيج بوتان به همراه فیلم آن در این مطلب از گهر همراه ما باشید. در ابتدا برای راه اندازی یا همان روشن کردن پکیج از وصل بودن آب و گاز اطمینان حاصل نمایید. حتما توجه کنید که در داخل دستگاه پکیج بوتان نباید هیچگونه هوایی وجود داشته باشد. سپس دمای شوفاژ را کنترل نمایید و چک کنید که مشعل ها به موقع خاموش و روشن می شوند.

شیوه روشن كردن پكيج بوتان

 

دانلود فیلم شیوه روشن كردن پكيج بوتان

آشنایی با پکیج بوتان و معرفی آن

پکیج‌ بوتان یکی از محبوب‌ترین انواع پکیج‌ های موجود در بازار ایران است. این پکیج‌ ها از کیفیت و طول عمر بسیار زیادی برخوردار هستند. شما می‌توانید مدل‌های بسیار گوناگونی از پکیج‌های بوتان را در بسیاری از فروشگاه‌ها مشاهده کنید.

در نظر بگیرید که این مارک از پکیج‌ها طبق مجهزترین  و آخرین فناوری روز جهانی طراحی‌شده و در ساخت این لوازم از باکیفیت‌ترین قطعات استفاده‌شده است. از مهم‌ترین قطعات مربوط به پکیج‌های بوتان می‌توان به پمپ آب، ترموستات اتاقی، کیت جرقه زن، شیر طرفه، بویین شیر گاز و فن اشاره کرد.

می‌توانید به‌راحتی اقدامات مربوط به راه‌اندازی و شکل روشن کردن پکیج بوتان را در منزل خود انجام داده و از امتیازهای مربوط به این پکیج‌ها، برخوردار شوید. در ادامه مقاله تلاش می‌کنیم تا در مورد نحوه روشن کردن پکیج در فصل تابستان و زمستان، توضیحات بیشتری را به حضورتان برسانیم.

روشن کردن پکیج بوتان چگونه است؟

1- برق و گاز دستگاه را وصل کنید.

2- درجه بار پکیج را با کمک شیر پرکن بر روی 1.5 تنظیم کنید.

3- ولوم دستگاه را بر روی علامت شیر آب قرار دهید.

4- درجه حرارت آب گرم مصرفی را با کمک ولوم مربوط به آن تنظیم کنید.

نکاتی که قبل از روشن کردن پکیج بوتان باید رعایت کرد!

در ادامه شمارا با اقداماتی که باید قبل از راه‌اندازی رادیاتور های بوتان انجام دهید آشنا می‌کنیم تا با طریقه راه‌اندازی پکیج بوتان آشنا شوید:

1- لزوم نصب دودکش مجاز

2- باز کردن شیرهای آب و گاز دستگاه

3- تست گاز بندی

4- هواگیری رادیاتورها

نمایشگر پکیج بوتان و معرفی رنگ‌های موجود در دستگاه

امروزه بسیاری از مردم به دنبال آشنایی با شیوه روشن کردن پکیج هستند. برای اینکه بتوانند بدون پرداخت هزینه‌های اضافی، پکیج خود را روشن کرده و آن را مورداستفاده قرار دهند.

پیشنهاد می‌شود که قبل از راه‌اندازی و روشن کردن پکیج بوتان مدل بیتا، اطلاعات کتی را در خصوص رنگ‌های موجود در نمایشگر پکیج بوتان، به دست آورید.

هر رنگ استفاده‌ شده در نمایشگر نشان یا علامت و حالت خاصی است که از مهم‌ترین این رنگ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ سبز روشن ثابت:

این رنگ نشان از روشن بودن پکیج بوتان دارد که به‌منظور درست‌کار کردن پکیج خواهد بود.

رنگ سبز چشمک‌ زن:

درصورتی‌که چراغ سبز به وضعیت چشمک‌زن درآمد، نشان می‌دهد که دستگاه در حال آماده شدن برای کار کردن بوده و مشعل آن خاموش است.

رنگ قرمز ثابت روشن:

درصورتی‌که در راندمان دستگاه نقصی وجود داشته باشد، در این زمان چراغ روشن می‌شود. از مهم‌ترین علل روشن شدن این چراغ‌قرمز می‌توان به مشکلات افت فشار آب و ایمنی دودکش اشاره کرد.

رنگ قرمز چشمک‌ زن:

این رنگ نشان از فعال شدن کلید حرارتی محدودکننده است.

رنگ زرد:

رنگ زرد نشان از روشن بودن دستگاه است ولی دستگاه قادر نیست دمای آب را به شکل منظم نظارت کند و مشکل در حس‌گر آب گرم به وجود آمده است.

نمایشگر پکیج بوتان

قبل از روشن کردن پکیج دیواری بوتان بهتر است با یک سری از اجزا که روی صفحه‌نمایش قرارگرفته به‌صورت کامل آشنا شوید.

 نمایشگر فشار و دما: 

عقربه‌های روی این نمایشگر میزان فشار و دمای آب مدار گرمایش را برحسب بار و درجه سانتی‌گراد نشان می‌دهد.

دسته انتخاب وضعیت

برای روشن و خاموش کردن دستگاه بوده و انتخاب فصل زمستان یا تابستان به کارمی رود که می‌تواند در سه وضعیت: تابستانی، قطع موقت یا راه‌اندازی مجدد، زمستانه قرار گیرد. هنگام چرخاندن دسته از بیرون کشیدن آن جدا خودداری کنید.

گزینه‌های انتخاب وضعیت پکیج بوتان

وضعیت تابستانه: زمانی است که فقط به آب گرم نیاز دارید در فصل تابستان بکار برید.

وضعیت قطع موقت و راه‌اندازی مجدد: به دو منظور دستگاه را می‌توانید در این وضعیت قرار دهید.

الف: برای خاموش کردن زودگذر دستگاه که در این حالت سیستم‌های ضد گریپاژ و ضد یخ فعال می‌شود.

ب: برای راه‌اندازی مجدد و به‌ اصطلاح reset دستگاه

وضعیت زمستانی: زمانی که به آب گرم و گرمایش به‌طور هم‌زمان باهم نیاز دارید مانند در فصل زمستان این وضعیت را بکار می‌رود.

آموزش روشن کردن پکیج بوتان به‌ صورت گام‌ به‌ گام

نحوه کار انواع پکیج بوتان مانند دیگر مارک‌ها به این صورت شکل است که با کمک تجهیزات داخلی خود به‌طور هم‌زمان آب گرم موردنیاز برای مصارف و گرمایش ساختمان را تولید می‌کند. ما به شما گفتیم که قبل از روشن کردن پکیج چه اقداماتی را باید انجام دهید. در این بخش می‌خواهیم روش روشن کردن پکیج بوتان را به‌صورت گام‌به‌گام به شما آموزش دهیم:

1- وصل کردن برق دستگاه

دوشاخه برق پکیج بوتان را به نزدیک‌ترین پریز یا محافظ برق اتصال دهید. در این مرحله صفحه نمایشگر روی دستگاه روشن می‌شود. البته در مدل‌های آنالوگ پکیج بوتان صفحه نمایشگر ندارد، بلکه چراغ ال ای دی تعبیه‌شده که بعد از وصل کردن برق دستگاه روشن خواهد شد.

2- پر آب نمودن دستگاه

یکی دیگر از پیش‌نیاز اولیه در هنگام روشن کردن پکیج بوتان در هرکدام از مدل‌ها این است که دستگاه تا حد استاندارد از آب پر شوند. برای این منظور بعد از اطمینان از باز بودن درپوش خروج هوای شیر هواگیری سیستم، شیر پرکن دلایل خاموش شدن پکیج بوتان که در زیربدنه دستگاه و به رنگ مشکی قرارگرفته است را بازکرده و هر زمان مانومتر فشار دستگاه عدد 1.5 را نشان داد، آن شیر را می‌بندیم.

3- تنظیم پکیج بوتان برای یکی از حالت‌های زمستانه و یا تابستانه

در این مرحله باید فصلی که در آن قرار دارید دستگاه را برای یکی از حالت‌های تابستانه و یا زمستانه تنظیم کنید. برای این کار از کنترل پنل دستگاه و ولوم های مربوط به تنظیمات دستگاه کمک می‌گیریم.

نحوه تنظیم پکیج بوتان شرایط استفاده از آب گرم پکیج (شوفاژ) دیواری در زمستان به این شکل است که بر روی پنل جلویی این وسیله دودسته قرارگرفته است که جزو تنظیمات آن محسوب می‌شوند. از دسته سمت راست برای تنظیم دمای آب گرم مصرفی پکیج بوتان استفاده می‌شود و با کمک دسته سمت چپ می‌توانید تنظیمات مربوط به فصل زمستان و تنظیم دمای مدار گرمایش این وسیله را انجام دهید.

اگر نمایندگی بوتان تهران شما مدل دیجیتال باشد، دمای آب گرم مصرفی، دمای مدار گرمایش و کدهای خطای پکیج بوتان بر روی صفحه نمایشگر دستگاه نشان داده می‌شود؛ اما درصورتی‌که پکیج بوتان شما آنالوگ باشد، چراغ‌های LED روی دستگاه تمام تغییرات مربوط به دمای آب گرم مصرفی، دمای مدار گرمایش و حتی ارورهای این وسیله را نشان خواهد داد.

4- عمل جرقه زن

بعد از روشن کردن پکیج بوتان باید بتوانید روشن شدن شعله دستگاه را مشاهده کنید، با این شکل باید مطمئن می‌شوید که جرقه زن دستگاه به‌درستی کار می‌کند.

5- دمای آب گرم مصرفی

در اولین لحظه‌های روشن کردن پکیج بوتان باید مقدار دمای آب گرم مصرفی 45 درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای آب سرد ورودی به پکیج باشد. بهتر است درجه پکیج بوتان روی عدد 60 گذاشته شود.

6- دمای مسیر گرمایش

درصورتی‌که تنظیم شرایط استفاده از آب گرم پکیج دیواری در زمستان مطمئن شوید که رادیاتورها بر روی دمای صحیح تنظیم‌شده است و دستگاه به‌درستی روشن و خاموش می‌شود.

نحوه روشن کردن پکیج دیواری بوتان در حالت زمستانه

 • 1- در مرحله اول باید برای روشن کردن پکیج دیواری بوتان درجه فشار پکیج بوتان را کنترل و تنظیم کنید. این درجه میانگین باید روی ۱٫۵ بار باشد. اگر فشار کم باشد شما باید شیر کوچکی که زیر پکیج است را بازکنید تا درجه فشار پکیج زیاد شود و زمانی که روی ۱٫۵ رسید شیر را ببندید.
 • 2- در مرحله بعد بررسی کنید که مسیر دودکش حتماً باز باشد. یکی از روش‌های کنترل باز بودن دودکش انداختن سنگ کوچکی از پشت‌بام به داخل دودکش خواهد بود. ایمنی بودن دودکش را جدی بگیرید.
 • 3- تمامی فلکه‌های موجود در زیر پکیج را که به شلنگ‌های آب وصل هستند را بازکنید.
 • 4- شیر همه رادیاتورها را بازکنید
 • 5- پکیج بوتان را در حالت زمستانه گذاشته و درجه دمای پکیج را زیاد کنید تا پکیج بوتان روشن شود.
 • 6- بعد از چند دقیقه کارکرده پکیج باید نزدیک‌ترین رادیاتور به پکیج شروع به داغ شدن کند.
 • 7- از اینکه همه رادیاتورها داغ شدن می‌توانید هواگیری را انجام دهید.
 • 8- در انتها بعد از هواگیری رادیاتورها دوباره مانند مرحله اول فشار پکیج را بررسی کنید.

شن کردن پکیج دیواری بوتان در حالت تابستانه

 • 1- اول از بسته بودن شیرهای رفت‌وبرگشت رادیاتورها مطمئن شوید.
 • 2- بستن شیرهای رفت‌وبرگشت رادیاتور برای انتخاب وضعیت تابستانه
 • 3- دسته تنظیم دمای آب گرم مصرفی را روی درجه حرارت دلخواه تنظیم کنید.
 • 4- پکیج دیواری را رو حالت تابستانه انتقال دهید و با باز کردن شیر آب گرم مصرفی، مشعل روشن‌شده و نمایشگر وضعیت عملکرد شوفاژ به‌صورت سبز ثابت روشن خواهد شد.
 • 5- با بستن شیر آب گرم نیز مشعل خاموش می‌شود.

خاموش کردن پکیج بوتان

در بعضی از شرایط پیش می‌آید که مجبوریم پکیج بوتان را خاموش‌کنیم، مثلاً در شرایطی که به مسافرت می‌رویم. در این صورت باید طبق روشی که در ادامه گفته‌شده است پکیج بوتان را خاموش‌کنید!

دسته سمت چپ تعبیه‌شده بر روی پنل پکیج بوتان را طوری می‌چرخانیم که نوک ولوم بر روی علامت استند بای یا آماده‌به‌کار قرار بگیرد. در این مرحله دو حالت شکل می‌گیرد.

 اول اینکه می‌خواهیم پکیج بوتان را برای مدت کوتاهی خاموش‌کنیم، در این هنگام باید برق و گاز دستگاه را در حالت وصل نگه‌داریم تا سیستم‌های ایمنی پکیج ازجمله سیستم ضد یخ‌زدگی و گیرپاچ به کار خود ادامه دهند و در شرایط استند بای از این وسیله مراقبت کنند.

برای خاموش کردن پکیج بوتان برای مدت طولانی

اوا اینکه دسته‌گاز پکیج را در حالت قطع یا بسته قرار می‌دهیم؛ و بعد دوشاخه برق پکیج را از پریز می‌کشیم. و آب داخل مدار پکیج را تخلیه کرده. برای این منظور شیر آب سرد ورودی دستگاه را می‌بندیم، شیر آب گرم مصرفی در خانه را باز می‌کنید و شیر پرکن زیر پکیج را باز می‌گذارید تا کل آب داخل مدار خارج‌شده و فشار دستگاه به صفر برسد.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه