بازار مسكن تركيه پرطرفدار در بين ايرانی ها

تركيه همچنان يكي از مهم‌ترين كشورهايي است كه ايراني‌ها براي خريد خانه در آن اقدام مي‌كنند. آمارهاي رسمي بازار مسكن تركيه نشان مي‌دهد كه خريداران خارجي و نه تنها ايراني‌ها در بازار سهم 5 درصدي دارند و در سال 2020 نيز به‌رغم افت بيش از 6 درصدي معاملات مسكن توسط شهروندان تركيه‌اي در اين كشور، خرید ملک در ترکیه توسط خريداران خارجي كه عمدتا از كشورهاي همسايه به اين كشور مي‌آيند، تا 10 درصد افزايش يافته است. اخذ شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری به میزان 250 هزار دلار  از مهم ترین دلایل و انگیزه های خرید ملک و مهاجرت به ترکیه است.

بازار مسكن تركيه پرطرفدار در بين ايرانی ها

بازار مسكن تركيه پرطرفدار در بين ايرانی ها

 

اگرچه كه در سال گذشته ميلادي به دليل شيوع گسترده كرونا ميزان تقاضا براي خريد مسكن در اين كشور كاهش يافته بود، اما همچنان يكي از پيشران‌هاي اقتصادي در تركيه است. رييس خانه اقتصاد ايران و تركيه نيز بر اين نكته اشاره كرد و گفت: «با وجود تغييراتي كه اقتصاد دنيا پس از شيوع كرونا تجربه كرده، همچنان مسكن تركيه متقاضيان خود را دارد.» جلال ابراهيمي اظهار كرد: «در اقتصاد تركيه، پيمانكاران حوزه ساختمان، ارزآوران خالص به شمار مي‌روند، زيرا با فروش محصولات خود به شهروندان خارجي، در سال‌هاي گذشته توانسته‌اند درآمدهاي ارزي مهمي را نصيب دولت تركيه كنند.  با وجود مشكلاتي كه اقتصاد تركيه در ماه‌هاي گذشته و تحت‌تاثير شيوع كرونا با آن مواجه بود، بخش مسكن توانسته حركت رو به جلوي خود را از سر بگيرد تا نيمه سال جاري ميلادي، فروش مسكن به خارجي‌ها ۴۴ درصد افزايش پيدا كرده است.»

بازار مسكن تركيه پرطرفدار در بين ايرانی ها

 

رييس خانه اقتصاد ايران و تركيه با بيان اينكه بانك‌هاي اين كشور براي افزايش توان خريد، نرخ بهره وام مسكن را كاهش داده‌اند، اظهار كرد: «همين سياست‌هاي حمايتي باعث شده كه تنها در يك ماه، ۱۳۴ هزار واحد مسكوني در تركيه به فروش برود كه از اين تعداد، ۶۸۳ واحد سهم ايراني‌ها بوده است.» ابراهيمي با اشاره به تداوم روند افزايشي قيمت مسكن تركيه در ماه‌هاي گذشته، توضيح داد: برآوردها نشان مي‌دهد در يك ماه گذشته، ميانگين قيمت خانه در تركيه ۳.۹ درصد افزايش يافته و نرخ واقعي سالانه نيز بيش از ۱۰ درصد رشد كرده است. وي ادامه داد: در ميان شهرهاي اصلي، بالاترين رشد قيمت مسكن در يك ماه گذشته به آنكارا با ۴.۳ درصد اختصاص دارد و پس از آن ازمير با ۳.۶ و استانبول با ۲.۸ درصد قرار گرفته‌اند. در روند يكساله نيز قيمت خانه در ازمير حدودا ۳۰ درصد، استانبول ۲۷ و آنكارا ۲۶ درصد افزايش يافته است.

بازار مسكن تركيه پرطرفدار در بين ايرانی ها

 

رييس خانه اقتصاد ايران و تركيه درباره جزييات آمارهاي بازار مسكن تركيه در ماه‌هاي گذشته نيز گفت: فروش مسكن در مقايسه با ماه قبل دو برابر شده و در ماه ژوئن به ۱۳۴ هزار و ۷۳۱ واحد رسيده است كه يكي از علت‌هاي آن كاهش نرخ بهره بانكي براي خريد مسكن از سوي بانك‌هاي دولتي است و استانبول با ۲۵۸۳۳ واحد بيشترين سهم در فروش و آنكارا با ۱۳ هزار در مرحله دوم است. ابراهيمي افزود: در ميان كشورهاي خارجي عراقي‌ها با خريد ۷۷۳ واحد خانه در ماه گذشته اصلي‌ترين مشتريان خارجي خانه در تركيه بوده‌اند و ايران با ۶۸۳ واحد در رده بعدي قرار دارد. شهروندان روسيه، افغانستان و آلمان نيز در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند.

تركيه در سال‌هاي گذشته به مقصد تجاري و سرمايه‌گذاري بسياري از ايراني‌ها بدل شده و از اين رو شهروندان ايران در سال‌هاي گذشته يكي از اصلي‌ترين مشتريان خانه در تركيه بوده‌اند. پيش از شيوع كرونا، تركيه مقصد مسافرتي بسياري از شهروندان ايران نيز به شمار مي‌رفت اما در ماه‌هاي گذشته تعداد اين مسافران به شكلي جدي كاهش پيدا كرده است اما باز اخیرا با رفع محدودیت ها در ترکیه سفر ایرانیان به این کشور از سر گرفته شده است.

اشتراک گذاری:
دیگران چه می‌خوانند
ارسال دیدگاه