قیمت طلا تا شب عید ارزان می شود؟

دسته بندي : اقتصاد,⭐ اخبار
تاريخ : 7 بهمن

بر اساس تحولات اخیر بازار طلا ، احتمال کاهش قیمت این فلز گرانبها تا سال ۱۴۰۰ وجود دارد . اما در ادامه شرح کامل خبر را بخوانید

قیمت طلا تا شب عید ارزان می شود؟

قیمت طلا تا شب عید ارزان می شود؟, جدید ۱۴۰۲ -❤️ گهر

وضعیت بازار فلز گرانبها چه در داخل کشور و چه در بازارهای جهانی – طی روزها و هفته های اخیر شاهد تحولات مهمی بوده که ارزیابی های قبلی درباره قیمت طلا تا شب عید را با تغییراتی مواجه کرده است.

از اواسط بهمن ماه تا اواخر اسفندماه بازار طلای داخل به استقبال شب عید می رود و صورت سنتی با افزایش تقاضا و گرانی نسبی قیمت ها مواجه می شود. این اتفاق در سال گذشته نیز که کرونا بازار طلا را با رکود و تعطیلی مواجه کرد به نوع دیگری تکرار شد به این معنی که خرید و فروش راکد شد اما قیمت ها اوج گرفت.

امسال وضعیت بازار طلا در داخل و خارج کشور به گونه ای است که احتمال نزولی بودن قیمت فلز زرد بیشتر از صعودی شدن قیمت در شب عید وجود دارد. در ادامه دلایلی را که می تواند به ارزان شدن قیمت طلا تا شب عید منتهی شود به اختصار مرور می کنیم.

۱- افزایش واکسیناسیون کرونا در جهان و آغاز تزریق واکسن کرونا در ایران

کرونا مهم ترین محرک قیمت طلا طی یک سال اخیر بوده و بر جهش های اونس جهانی نیز تاثیر غیرقابل انکاری داشته است. فراموش نمی کنیم که اعلام رسمی کشف واکسن کرونا بزرگترین افت قیمت اونس جهانی طلا را در دو سال اخیر رقم زد.

افزایش شمار افراد واکسینه شده در برابر کرونا در جهان و آغاز واکسیناسیون کرونا در ایران قطعا برای بازار طلای ایران سیگنال نزولی خوهد داشت.

۲- کاهش انتظارات تورمی و بهبود ارزش ریال

با وجود آن که متغیرهایی همچون کسری بودجه دولت همچنان نرخ تورم آتی را افزایشی نشان می دهد اما انتظارات تورمی به شکل محسوسی کاهش یافته و روند تبدیل نقدینگی ریالی به طلا کاهش داشته است.

در واقع خروج متقاضیان طلا از بازار به دلیل بهبود ارزش ریال روند رو به رشدی دارد و عامل دیگری است که بازار شب عید طلا را از رونق خواهد انداخت.

۳- نوسان های نزولی نرخ دلار

دلار طی هفته های اخیر نوسان های صعودی و نزولی شدیدی داشته اما خوش بین ترین فعالان بازار نیز به صعود نرخ دلار تا شب عید امیدوار نیستند. بیشترین قیمت متصور برای دلار در نظر اغلب فعالان بازار حدود ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان است اما بسیاری از معامله گران ارزی قیمت دلار تا شب عید را بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان پیش بینی می کنند.

نزولی بودن نرخ دلار عامل مهم دیگری است که ترمز قیمت ها در بازار طلا را خواهد کشید چنان که عباد محمد ولی کارشناس شناخته شده بازار طلا بر اساس قیمت حدود ۲۳ تا ۲۵ هزار تومانی دلار، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار را تا شب عید در بازه یک میلیون و ۹۰ هزار تومان تا یک میلیون ۱۳۰ هزار تومان پیش بینی کرده است.

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي