نحوه دریافت کد رهگیری اجاره نامه برای وام ودیعه مسکن

دسته بندي : اقتصاد,⭐ اخبار
تاريخ : 1 تیر

همراهان ارجمند جهت اطلاع از شیوه دریافت کد رهگیری اجاره نامه برای وام ودیعه مسکن با ما همراه باشید. اکثر اجاره نامه ها  توسط افراد در دفاتر املاک تنظیم و ثبت می شوند. در حال حاضر به منظور اعتبار بخشیدن به اجاره نامه ها و کاهش مشکلات مربوطه و البته آگاهی از خانه های خالی و دریافت مالیات از مالکان، امکان گرفتن دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه ها وجود دارد. در ادامه مطلب برای آگاهی از این امکان با گهر همراه باشید.

شیوه دریافت کد رهگیری اجاره نامه برای وام ودیعه مسکن

اجاره نامه

اجاره نامه قراردادی است که میان مالک و مستاجر بسته شده و حاوی اطلاعات کامل طرفین، اطلاعات مربوط به مورد اجاره و میزان و نحوه پرداخت اجاره بها می باشد. اجاره نامه انواع مختلفی داشته و به صورت رسمی یا عادی تنظیم می شود. که در این میان اجاره نامه های رسمی در دفاتر اسناد تنظیم و ثبت می شود و اجاره نامه عادی در دفاتر املاک و با حضور دو شاهد نوشته و ثبت می شود. قرارداد اجاره تنظیم شده در دفاتر املاک از اعتبار کافی برخوردار بوده و قانون مالک و مستاجر برای آن ها قابل اجرا می باشد.

سامانه دریافت کد رهگیری مستاجران

سامانه دریافت کد رهگیری املاک دارای نشانی iranamlaak.ir می باشد که می بایست تمامی مراحل آن توسط مشاورین املاک مجاز و تحت نظارت اتحادیه انجام شود.

گرفتن کد رهگیری اجاره نامه

برای دریافت کد رهگیری اجاره نامه می بایست به دفاتر املاک مراجعه کرده و درخواست خود را رائه دهید. به عبارتی تنها مشاوران املاک قادر به دریافت کد رهگیری اجاره نامه هستند. با ثبت قرارداد اجاره توسط مشاوران املاک در سامانه ثبت املاک کد رهگیری اجاره نامه دریافت خواهد شد که به طرفین قرارداد ارائه شده و در صورت لزوم قابل استفاده خواهد بود. لازم به ذکر است تنها مشاوران املاک معتبر و تحت نظارت اتحادیه املاک قادر به ثبت اطلاعات ملک و قراداد در سامانه املاک خواهند بود.

استعلام کد رهگیری اجاره نامه

پس از ارائه کد رهگیری توسط مشاور املاک می توانید کد مورد نظر را استعلام گرفته و صحت آن را بررسی کنید. برای این منظور می توانید به سامانه iranamlaak.ir مراجعه کنید و در بخش خدمات، مراحل مربوط به استعلام کد رهگیری اجاره نامه را انجام دهید.

علاوه براین از طریق سامانه پیامکی زیر نیز استعلام قراداد اجاره و کد رهگیری مستاجران امکان پذیر می باشد. به طوری که از طریق ارسال “کدملی یکی از طرفین قرارداد#کدرهگیری قرارداد” به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ اطلاعات اجاره نامه را بررسی و از صحت آن اطمینان یابند.

اجاره نامه با کد رهگیری

با توجه به انواع اجاره نامه ذکر شده می توان این گونه بیان کرد که اجاره نامه های رسمی و ثبت شده در دفاتر اسناد نیازی به دریافت کد رهگیری نداشته و رسمیت کامل دارند. اما با توجه به اینکه بخش زیادی از اجاره نامه ها در دفاتر املاک تنظیم می شوند به منظور اعتبار بخشیدن به آن ها و کاهش مشکلات مربوطه و همچنین آگاهی از خانه های خالی و دریافت مالیات از مالکان، شاهد دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه های تنظیم شده در دفاتر املاک هستیم.

با توجه به اجرای قانون دریافت مالیات از خانه های خالی در سال ۹۹ شاهد ثبت اجاره نامه ها در سامانه املاک توسط مشاورین املاک و دریافت کد رهگیری اجاره نامه هستیم. اگر اطلاعات اجاره نامه تنظیم شده در دفاتر املاک، در سامانه اسناد و املاک کشور ثبت شود، برای اجاره نامه مربوطه کدی تحت عنوان کد رهگیری ارائه می شود. این کد به معنای اعتبار بیشتر برای قرارداد مورد نظر بوده و پیگیری آن در صورت لزوم راحت تر خواهد بود.

کد رهگیری اجاره نامه دارای ۱۳ رقم بوده و به صورت پیامک برای طرفین قراداد ارسال می شود. علوه بر این کد پیگیری ارائه شده در قراداد اجاره قابل روئیت می باشد.

هزینه دریافت کد رهگیری اجاره نامه

دریافت کد رهگیری برای اجاره نامه هزینه ای مجزا نداشته و مشاورین املاک اجازه دریافت مبلغی مازاد بر حق کمیسیون املاک را ندارند. توجه داشته باشید که برخی سودجویان برای دریافت هزینه های اضافه توجیهاتی را ارائه می کنند که هیچ یک از آن ها صحت نداشته و نباید آن ها را پذیرفت.

 

آخرين هاي اين بخش
ديگران چه مي خوانند
دیدگاه ها
برای ارسال دیدگاه مرتبط با این مطلب کلیک کنید

گـهـر در شبکه هاي اجتماعي